שתף קטע נבחר

רמב"ם הוצף: נכים ותשושים הועלו למחלקות במדרגות | תיעוד

רופאים עם מגבים במקום מזרקים, מחלקות מוצפות, מעליות משותקות וכוח עזר שהעלה במדרגות חולים קשים. זו הייתה תמונת המצב היום ברמב"ם, מבתי החולים הגדולים במדינה. הסמנכ"ל ד"ר אבי ויסמן: "הנזק מוערך במיליונים, אולי עשרות מיליונים"

מצבה העגום של מערכת הבריאות שעלה בימים האחרונים לכותרות קיבל היום (ה') המחשה נוספת בדמות הצפת בית החולים הגדול בצפון, רמב"ם בחיפה. אחרי שעות ארוכות הצליח צוות בית החולים לנקז את המים מהמחלקות, כאשר גם רופאים אחזו במגבים במקום במזרקים ובסטטוסקופ. כוח עזר העלה והוריד מטופלים, בהם נכים ותשושים, באמצעות עגלות במדרגות משום שהמעליות הושבתו.

 

 
שינוע החולים בבית החולים רמב
עובדי בית החולים ניקזו את מי השיטפון, כוח עזר העלה תשושים במדרגות(צילום: ליאור אל- חי)

רק לאחר השעה 16:00 נמסר כי רוב המעליות בבניין האשפוז הראשי חזרו לפעילות וכי חדרי ניתוח הראשייים חזרו לפעולה מלאה. עם זאת, נמסר כי השירות הרפואי היחיד שנפגע מההצפה הוא מתחם ריסוק אבני כליה בקומה מינוס 1 - שנכון לשעות אחר הצהריים עדיין מושבת.

 

סמנכ"ל בית החולים ד"ר אבי ויסמן, אמר כי "קצת אחרי שמונה בבוקר נשמע רעש אדיר של מים זורמים. כולנו יצאנו וראינו שמים זורמים מכל חדרי המדרגות של הבניין הראשי של בית החולים. לאחר בירור קצר התברר שבין קומה שש לשבע נפרץ אחד ממתזי החירום שאמורים לפעול בעת שריפה. ולאחר מכן נפרץ המגוף הראשי וצינור ראשי התפוצץ.

  

"מים בכמות אדירה הציפו את כל בית החולים והמים התנקזו בעיקר בקומה מינוס אחת, הציפו את חדרי הניתוח, את מכון ה-MRI, את בית המרקחת ואת יחידת הטיפול הנמרץ. זה גרם להפרעה חמורה מאוד. ההפרעה העיקרית שלנו היא שכל המעליות בבית החולים לא פועלות ולא ניתן היה לשנע חולים בעת חירום לחדר ניתוח לדוגמה. יש פתרונות זמניים ולמרות שהשתלטנו על המים והזרימה, המעליות עדיין מושבתות, גם לחניון. נוכל לתת מענה לחדרי ניתוח, רק איך להחזיר את החולים לחדרים זו בעיה".

 

 

 

באשר לממדי הנזק, אמר הסמנכ"ל כי "זה נזק של מיליוני שקלים ואולי עשרות מיליונים. מקווה שעם תקציבנו הדל נצליח לעמוד בזה. נראה מה יהיה בהמשך".

 

צוותי רמב"ם פעלו במשך הבוקר להשמיש את המעליות ולחדש שירותים שהושבתו. עשרות עובדים עם מגבים ניסו לנקז החוצה את המים הרבים שירדו במדרגות ומהקירות. מטופלים שהגיעו לבית החולים וגם מאושפזים נתקלו היום בזמני המתנה ארוכים מאוד.

 

יומיים המתנה במיון, אשפוז בחדר האוכל: בתי חולים בקריסה

 

רמב"ם הוא אחד מחמשת בתי החולים הגדולים בארץ. כמו רבים מבתי החולים, גם הוא סובל ממחסור כרוני בתקציבים. הבניין הראשי נחנך ב-1974 ועבר מאז שיפוצים, חלקם בשנים האחרונות. בין השאר שופצה המבואה והוקמו מעליות מודרניות, מרכז מסחרי ועוד. בימים האחרונים מופנית תשומת הלב לבעיות מערכת הבריאות השרויה במשבר תקציבי קשה. בבית החולים רמב"ם נרשמים עומסים כבדים מדי פעם בחדר המיון ובמחלקות. לא אחת תועדו שם מטופלים שוכבים במסדרונות.

 

ענבר טוויזר השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור אל- חי
נכים ותשושים הועלו במדרגות
צילום: ליאור אל- חי
מומלצים