שתף קטע נבחר

אופקים: 4 ילדים אובחנו עם חיידק אלים, 3 אושפזו

הילדים, שלושה בני 10 ואחיו התינוק של אחד מהם, אובחנו כנשאים של החיידק האלים מנינגוקוק מסוג B. למחלה הנגרמת מהחיידק האלים אין תסמינים מובחנים ולכן קשה לזהות אותה, והיא נראית תחילה כשפעת. בישראל קיים חיסון למחלה, אך הוא לא נמצא בסל התרופות. למשרד הבריאות נמסרה הודעה

התפרצות חיידק אלים באופקים: ארבעה ילדים אובחנו, שלושה מהם מהם נזקקו לאשפוז. שניים מהילדים לומדים באותה הכיתה בבית-ספר באופקים, השניים הנוספים הם אחיו התינוק של אחד מהם, וילד נוסף בגילם שלא לומד באותה הכיתה. כל הארבעה אובחנו כנשאים של החיידק האלים מנינגוקוק מסוג B. שלושה, כאמור, אושפזו בבית החולים 'סורוקה' בבאר-שבע. אחד מבני העשר, שוחרר והוא במצב טוב.

 

משרד הבריאות קיבל עדכון על האירוע החריג וכל התלמידים מכיתתם של המטופלים נזקקו לטיפול מונע.

 

החיידק האלים מנינגוקוק B עשוי לגרום לדלקת קרום המוח או להתפתחות זיהום בדם שעלול להוביל לקריסה של איברי הגוף. המחלה מתפתחת באופן מהיר וסוער במיוחד ובתוך יום עד יומיים מרגע תקיפת החיידק, עלולה לדרדר את החולה לסכנת חיים.

 

התסמינים הראשונים דומים לשפעת. חיידק אלים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
התסמינים הראשונים דומים לשפעת. חיידק אלים(צילום: shutterstock)

 

תסמינים דומים לשפעת

למחלה הנגרמת מהחיידק האלים אין תסמינים מובחנים ולכן קשה לזהות אותה, והיא נראית תחילה כשפעת. כאשר המחלה בשיאה יופיעו סימנים מובהקים יותר כדוגמת פריחה שאינה חולפת וקור בקצות האצבעות. המחלה עלולה לתקוף גם מבוגרים, אבל תינוקות הם האוכלוסייה הרגישה ביותר, כאשר תינוק נמצא בסיכון של פי עשרה יותר ממבוגר לפתח את המחלה מרגע החשיפה לחיידק.

 

החיידק עובר באמצעות האוויר (כמו שפעת) ולכן עובר בקלות מאדם לאדם. אצל רבים החיידק לא יתפתח למחלה, או שתתפתח מחלת חום קלה, אבל במספר מקרים בשנה, ובעיקר בתינוקות, החיידק יוביל כאמור למחלה סוערת ומסכנת חיים.

 

בישראל יש כ-20 מקרים בשנה של תחלואה קשה כתוצאה מהחיידק מנינגוקוק B, ולמרות הנדירות היחסית של התחלואה הקשה, התוצאה של המחלה הרסנית. הדרך היחידה למנוע את ההדבקות והנזקים היא לחסן את הילדים.

 

משרד הבריאות ממליץ לחסן תינוקות מגיל חודשיים עד גיל שנתיים, אך החיסון לא נמצא כיום בסל התרופות. ועדת מומחים מטעם המשרד הבריאות המליצה בתחילת 2019 לחסן את ילדי ישראל בחיסון החדש "בקסרו" (Bexsero) נגד חיידק המנינגוקוק.

 

החיסון מאושר לשימוש בישראל, אך לא נכלל בסל לכן כיום נתן לקבל אותו דרך שירותי הבריאות הנוספים (שב"ן) של קופות החולים. הגיל המומלץ לחיסון הוא בגיל חודשיים מנה ראשונה, בגיל ארבעה חודשים מנה שנייה ומנה שלישית בגיל חצי שנה. מומלץ לחסן תינוקות וילדים המתגוררים בבית שבו יש תינוק, אותו הם עלולים להדביק.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
ביה"ח סורוקה. 3 מאושפזים
צילום: הרצל יוסף
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים