שתף קטע נבחר

כחול לבן וישראל ביתנו גיבשו הסכמות ראשונות

המו"מ עם הליכוד תקוע, אך מול ישראל ביתנו הצליחו בכחול לבן לגבש הסכמות בנושא הפנסיה וקצבאות הנכות. בהודעה שפרסמו המפלגות לא הייתה התייחסות לחוק הגיוס, חוק המרכולים וליתר הנושאים שבמחלוקת עם המפלגות האחרות

בני גנץ כחול לבן פגישה עם אביגדור ליברמן ישראל ביתנו  (צילום: אלעד מלכה)
הסכמות ראשונות. גנץ וליברמן(צילום: אלעד מלכה)

המשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן בזירה הראשית עדיין תקוע, אולם בשוליים הצליחו בכחול לבן לגבש הסכמות ראשונות. בפגישה שהתקיימה היום (ה') בין צוותי המו"מ של כחול לבן וישראל ביתנו, עלו סוגיות מהותיות ואף גובשו הסכמות בשני נושאים: תשלומי הפנסיה וקצבאות הנכים.

 

צוותי המו"מ סיכמו שבתקציב הקרוב תתבצע העלאת ההכנסה המינימלית לקשיש לגובה של 70% משכר המינימום, נושא שיש עליו הסכמה כמעט מקיר לקיר. עוד הוסכם כי לא תהיה פגיעה במתווה העלאת קצבאות הנכים, והנושא יעוגן בבסיס התקציב הקרוב.

ישיבת המשא ומתן בין כחול לבן לישראל ביתנו (צילום: אלעד מלכה)
ייפגשו שוב בימים הקרובים. צוותי המ"ומ של כחול לבן וישראל ביתנו(צילום: אלעד מלכה)

בתום הפגישה הודיעו בכחול לבן ובישראל ביתנו כי גיבשו קווים ראשונים על מנת להתקדם בגיבוש עקרונות ממשלת האחדות הלאומית הליברלית הרחבה. בהודעה לא הייתה התייחסות ליתר הנושאים שבמחלוקת, דוגמת חוק הגיוס, חוק המרכולים, חוק הגיור וכדומה. פגישת המשך של הצוותים תיקבע לימים הקרובים.

 

ההסכמות שהושגו לא מובילות לממשלה נראית לעין ובכל זאת, במערכת הפוליטית יש הטוענים כי הבחירה לפרסם הודעה לתקשורת שבה הסכמות ראשונות על נושאים מסוימים, עשויה להיות סימן לבאות. ההערכה היא שגם על יתר הנושאים שבמחלוקת קיימת הסכמה בין שתי המפלגות, אולם הדבר לא הועלה על כדי לא לטרפד אפשרות להקמת ממשלה עם מי מהשותפות האחרות בגוש הימין.

בני גנץ לקראת ישיבת המשא ומתן בין כחול לבן לישראל ביתנו (צילום: מוטי קמחי)
גנץ לפני פגישת המשא ומתן(צילום: מוטי קמחי)

בימים הקרובים צפוי צוות המו"מ של כחול לבן לקיים פגישת המשך גם עם נציגי הליכוד. אתמול נפגשו צוותי המו"מ של המפלגות בפעם השלישית מאז שיו"ר כחול לבן, בני גנץ, קיבל את המנדט להרכבת הממשלה. בתום פגישה של כשעתיים בכפר המכבייה פרסמו המפלגות הודעה זהה, שלפיה "הפערים הגדולים בין המפלגות נותרו בעינם".

 

ביום שני נפגש צוות המו"מ של כחול לבן עם צוות המו"מ של מפלגת העבודה-גשר ובין שתי המפלגות ישנן הסכמות רבות. גנץ עצמו מתח השבוע ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו וטען שאינו מוכן לוותר על אף אחת מהדרישות שלו כדי לקדם הקמת ממשלת אחדות.

 

"נתניהו לא מוכן לוותר על הבלוק. נתניהו לא מוכן לוותר על חסינות. נתניהו לא מוכן לדון בקווי יסוד של ממשלת אחדות", טען גנץ בטוויטר. "נתניהו רוצה לגרור את ישראל למערכת בחירות שלישית. אעשה הכול כדי שזה לא יקרה. אעשה הכול כדי להרכיב ממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופק אבשלום
גנץ וליברמן
צילום: אופק אבשלום
מומלצים