שתף קטע נבחר

מקרון: נאט"ו במוות מוחי; רוסיה: מילים כנות

נשיא צרפת האשים את ארה"ב של טראמפ בהפניית גב לאירופה, וקרא לאיחוד האירופי להתחיל להתנהל כמעצמה עולמית: "עלינו לקחת את גורלנו בידינו". מרקל: "מילים דרמטיות, אני לא חושבת ככה". מוסקבה: מברכים על המילים הכנות של מקרון

נשיא צרפת עמנואל מקרון עורר הערב (יום ה') גל של תגובות אחרי שהכריז כי היעדר ההנהגה מצד ארה"ב בנאט"ו הופך את הברית הצפון אטלנטית לכזו הסובלת ממוות מוחי. בריאיון למגזין The Economist אמר מקרון כי האיחוד האירופי חייב להתחיל לפעול כמעצמה עולמית אסטרטגית.

 

עוד חדשות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  (צילום: רויטרס)
מקרון וטראמפ. "לקחת את גורלנו בידינו"(צילום: רויטרס)

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מיהרה להדוף את הביקורת של מקרון על מצבה של נאט"ו, הברית הצבאית הגדולה ביותר בעולם, וכך עשה גם מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג. המחלוקת הזו עשויה להפוך לעימות בין הצדדים בלונדון בחודש הבא, כשנשיא ארה"ב דונלד טראמפ יבוא לפגוש את מנהיגי שאר המדינות החברות בברית.

 

"מה שאנחנו חווים כרגע זה מוות מוחי של נאט"ו", אמר מקרון למגזין. הוא הצהיר כי נראה שתחת הנהגתו של טראמפ "ארה"ב מפנה אלינו את גבה" – במיוחד בנסיגתה ללא כל הודעה מוקדמת מצפון-מזרח סוריה, צעד שאפשר לטורקיה לפתוח במתקפה נגד הכורדים שם. הצעד האמריקני הפתיע מאוד את שותפיה האירופים של ארה"ב.

 

טראמפ הפתיע את בעלות בריתו גם כשהכריז על הפחתת מספר החיילים האמריקנים באפגניסטן – ואז על כך ששיחות השלום עם הטליבאן שם מבוטלות בגלל הרג חייל אמריקני בפיגוע. נאט"ו, נזכיר, ממלאת תפקיד ביטחוני מרכזי באפגניסטן מאז 2003.

נשיא ארה
נשיאי צרפת וארה"ב. מכסים והפתעות(צילום: רויטרס)

מעבר לכך, בפסגה במאי 2017 תקף טראמפ את מנהיגי מדינות נאט"ו על כך שארצותיהם אינן מגדילות את התקציב הצבאי שלהן, ופתח מולם חזית בעניין זה. ארה"ב היא החברה הגדולה והמשפיעה ביותר בנאט"ו: היא משקיעה בתקציב ההגנה שלה סכום כסף גדול יותר מזה שמשקיעות כל שאר החברות גם יחד.

 

אחרי שיחות שקיימה היום בברלין עם המזכ"ל סטולטנברג אמרה קנצלרית גרמניה מרקל: "נשיא צרפת בחר מילים דרמטיות. אני לא חושבת כך על שיתוף הפעולה בנאט"ו, ואני חושבת שמכה עזה כזו אינה נחוצה, גם אם יש לנו בעיות, גם אם אנחנו חייבים להתאחד".

 

טראמפ, נזכיר, הטריד את המנהיגים האירופים בנאט"ו גם כשהחליט להטיל מכסים על סחורות מהאיחוד האירופי ולפרוש מהסכם פריז. בריאיון היום אמר מקרון כי נראה שהנשיא האמריקני "אינו חולק את רעיון הפרויקט האירופי שלנו". נשיא צרפת הזהיר שהאיחוד האירופי נמצא בקצהו של מדרון וצריך להתחיל לחשוב כמעצמה גיאו-פוליטית, שאם לא כן – "הוא לא ישלוט עוד בגורלנו".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל (צילום: AFP)
מרקל. "בהרבה תחומים נאט"ו עובדת טוב"(צילום: AFP)

מרקל, מנגד, אמרה: "אנחנו באירופה ודאי חייבים לקחת את גורלנו קצת יותר בידינו, אבל הברית הטראנס-אטלנטית הכרחית לנו ואני חושבת שיש תחומים רבים שבהם נאט"ו עובדת היטב". המזכ"ל סטולטנברג הסכים: "עלינו לזכור שכל ניסיון להרחיק את אירופה מצפון אמריקה עלול לא רק להחליש את הברית ואת הקשר הטראנס-אטלנטי, אלא גם לפלג את אירופה, ולכן עלינו לעמוד יחד. אני מקדם בברכה אחדות אירופית, אני מקדם בברכה ניסיונות לחזק את ההגנה האירופית, אבל אחדות אירופה אינה יכולה להחליף את האחדות הטראנס-אטלנטית".

 

מי שמיהרה לחזק את מקרון על דבריו היא יריבתה הגדולה של נאט"ו, רוסיה, שמסרה כי היא מברכת על "המילים הכנות" של נשיא צרפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מקרון וטראמפ. "מפנה לנו גב"
צילום: רויטרס
מומלצים