שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "רוסיה חדרה לעומק הממסד הבריטי"
  האופוזיציה בבריטניה טוענת שרה"מ ג'ונסון מעכב בכוונה דו"ח על ניסיונותיה של מוסקבה להתערב בפוליטיקה הבריטית, אולי כדי להסתיר את קשרי מפלגתו עם הרוסים. CNN מביאה עדויות מהחקירה: "ממשלות בריטניה העלימו עין, שיקולים פוליטיים הועדפו על שיקולי ביטחון לאומי"

  רשת CNN דיווחה בסוף השבוע כי לפי עדות שנשמעה במסגרת חקירה של הפרלמנט הבריטי בנוגע להתערבות של רוסיה בפוליטיקה הבריטית, שליחים של מוסקבה הצליחו לאורך השנים לחדור לעומק הממסד הבריטי – וממשלות בריטניה העלימו עין מכך.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: AP)
  שתולים כיוונו לתפקידים בבית הנבחרים. פוטין(צילום: AP)

  לפי CNN, לחברי ועדת המודיעין והביטחון של הפרלמנט הבריטי נאמר בעדויות שרוסיה יצרה רשת של אישים בריטים ידידותיים עבורה – דיפלומטים, עורכי דין, חברי פרלמנט ובעלי השפעה אחרים מכל גווני הקשת הפוליטית.

   

  לדברי ארבעה עדים שהתייצבו בפני הוועדה, כך דווח ב-CNN, ממשלות בריטניה לא העריכו נכונה את האיום הנשקף ממוסקבה. אחד העדים אמר כי "נראה ששיקולים פוליטיים הועדפו על שיקולי ביטחון לאומי", ולפי עדויות אחרות סוכנים רוסים נשאו עיניהם לתפקידי מחקר בבית הנבחרים ולתפקידים אחרים שמהם יוכלו להשפיע על ההליך הפוליטי בבריטניה.

  בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
  בוריס ג'ונסון. מואשם בהסתרה(צילום: רויטרס)

  האופוזיציה בבריטניה האשימה בימים האחרונים את ראש הממשלה בוריס ג'ונסון בעיכוב ובהסתרה מכוונים של הדו"ח שגיבשה ועדת המודיעין והביטחון על התערבות רוסיה בפוליטיקה הבריטית, והעלתה את ההשערה שהדו"ח עשוי לעורר שאלות בנוגע למשאל העם על הברקזיט שבו הצביעו הבריטים ב-2016 בעד פרישה מהאיחוד האירופי ובנוגע לקשריה של רוסיה עם גורמים במפלגה השמרנית.

   

  בריטניה, נזכיר, תלך ב-12 בדצמבר הקרוב לבחירות בזק, שבהן מקווה המפלגה השמרנית של ג'ונסון להגדיל את כוחה כך שתשיב לעצמה את הרוב בפרלמנט ותוכל להעביר את ההסכם שגיבש ג'ונסון עם האיחוד האירופי על תנאי הפרישה של בריטניה מהאיחוד.

   

  גופי מודיעין במערב האשימו בשנים האחרונות את רוסיה בניסיונות חשאיים להשפיע על ההליך הדמוקרטי בכמה וכמה מדינות, בראש ובראשונה בארה"ב. סוכנויות המודיעין האמריקניות קבעו כי הקרמלין הפעיל ב-2016 קמפיין של שתילת מסרים ודיסאינפורמציה בניסיון לסייע לדונלד טראמפ לנצח בבחירות את הילרי קלינטון, מתוך הנחה שטראמפ יהיה נשיא נוח יותר למוסקבה. רוסיה ממשיכה להכחיש בתוקף.


  פורסם לראשונה 09/11/2019 20:48

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  נשיא רוסיה פוטין. "שיקולים פוליטיים הועדפו"
  צילום: AP
  מומלצים