שתף קטע נבחר

בריטניה החליטה: בחירות בזק לפני חג המולד

בניסיון לפרוץ את המבוי הסתום בסוגיית הברקזיט: בית הנבחרים אישר בחירות שלראשונה מאז 1923 ייערכו בדצמבר. ג'ונסון מקווה להשיג רוב ולצאת מהאיחוד האירופי, קורבין ופרג' אורבים לו בפינה. השלג והחושך יכריעו?

בית הנבחרים בבריטניה אישר הערב (יום ג') את הקדמת הבחירות וקיום בחירות בזק ב-12 בדצמבר, המועד שבו רצה ראש הממשלה השמרן בוריס ג'ונסון. הצעד צריך עוד לקבל את אישור בית הלורדים, אולם זה צפוי לתת את אישורו עד סוף השבוע. תהיה זו הפעם הראשונה זה כמעט 100 שנה שהבחירות נערכות בדצמבר, סמוך לחג המולד.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הסכם ברקזיט ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
בוריס ג'ונסון. מהמר שהעם איתו(צילום: רויטרס)

בוריס ג'ונסון (צילום: AFP)
בפרלמנט הבריטי. לפרוץ את המבוי הסתום(צילום: AFP)

התקווה של הצדדים בקיום הבחירות המוקדמות היא שהרכב הפרלמנט ישתנה – כך שהעם הבריטי ייתן בו רוב ברור יותר לאחד הצדדים ויהיה קל יותר לפרוץ את המבוי הסתום ולקבל הכרעה בעניין הברקזיט.

 

האיחוד האירופי, נזכיר, החליט אתמול להיענות לבקשת בריטניה ולדחות שוב את פרישתה בשלושה חודשים, הפעם ל-31 בינואר, אחרי שגם ג'ונסון – כמו קודמתו תרזה מיי – לא הצליח להעביר בפרלמנט את ההסכם שגיבש עם האיחוד על תנאי הפרישה. בריטניה, שלפני הדחייה אתמול קיבלה כבר שתי דחיות, הייתה אמורה לפרוש מהאיחוד מחרתיים, ב-31 באוקטובר.

 

ראש הממשלה ג'ונסון אמר הערב כי "הדרך היחידה לבצע את הברקזיט היא לרענן את הפרלמנט ולתת לעם אפשרות לבחור". אחרי שגם יו"ר הלייבור שבאופוזיציה ג'רמי קורבין נתן את הסכמתו – נסללה הדרך להליכה לבחירות.

 

למה ג'ונסון רוצה בחירות?

הבחירות הבאות היו אמורות להתקיים בשנת 2022, אבל המפלגה השמרנית של ג'ונסון איבדה את הרוב שלה בפרלמנט, והדבר מקשה עליה מאוד להעביר בו את ההסכם החדש שגיבש ראש הממשלה עם האיחוד האירופי על תנאי הפרישה של בריטניה מהאיחוד. נוסף על כך העביר הפרלמנט חוק המונע מבריטניה לעזוב את האיחוד ביום חמישי הקרוב בלי הסכם – המועד שבו רצה ג'ונסון להוציאה ממנו בכל מחיר.

מחאה על הברקזיט (צילום: MCT)
בריטים מפגינים נגד הפרישה מהאיחוד האירופי(צילום: MCT)

הפגנה מחאה נגד ה ברקזיט ב לונדון אנגליה (צילום: AP)
(צילום: AP)

כעת לוקח ג'ונסון הימור: הוא מאמין שהבוחרים הבריטים תומכים בתוכנית הברקזיט שלו ושבבחירות הקרובות הם ייתנו לו את קולם בהמוניהם, כך שיהיה לו פרלמנט נוח יותר לניהול, והוא יוכל להעביר בו ביתר קלות את ההסכם שגיבש.

 

מה סיכויי ההימור להצליח?

לפי הסקרים מצב מפלגתו של ג'ונסון די טוב, אבל קשה מאוד לחזות את תוצאות הבחירות בפועל. כדאי לזכור למשל שאחרי שהמפלגה השמרנית הכריזה ב-2017 על הליכה לבחירות מוקדמות – מתוך ביטחון רב ביכולתה לחזק את שליטתה בפרלמנט – היא דווקא איבדה מכוחה.

 

בהחלט ייתכן גם שהרכב הפרלמנט החדש יהיה דומה מאוד להרכבו כיום, ועובדה זו רק תחזק את תחושת המבוי הסתום, משום שלא יהיה רוב לשום תוכנית ברקזיט ספציפית. אם כן, כלל אין ערובה לכך שבחירות חדשות יפתרו את תסבוכת הברקזיט.

ג'רמי קורבין יו
קורבין. הפתיע ב-2017(צילום: AFP)
בריטניה נייג'ל פראג' נייג'ל פרג' בחירות הפרלמנט האירופי (צילום: AFP)
נייג'ל פרג'. הצלחה בבחירות לפרלמנט האירופי(צילום: AFP)

מתי לאחרונה נערכו בחירות בדצמבר ולמה זה נדיר כל כך?

הפעם האחרונה שבה בריטניה הלכה לקלפי בדצמבר הייתה ב-1923. יש לכך סיבות רבות, ובראשן כמובן הקרבה לחג המולד. בימים שלפני חג המולד מקדישים אנשים רבים את זמנם לקניות ולמסיבות. נוסף על כך, חלק מהאתרים שבהם נהוג להציב קלפיות בעת בחירות כבר תפוסים בשלב הזה של השנה לרגל אירועי חג המולד.

 

גם מזג האוויר והשעון בעייתיים: בצפון בריטניה לעתים קרובות בשלב זה יורד גשם או שלג, ויש לזכור גם שבבריטניה כולה הימים כבר קצרים יותר ולכן אנשים רבים ייאלצו ללכת להצביע בחשיכה. עצרות בחירות שבדרך נהוג לקיים בחוץ יצטרכו להתקיים באולמות סגורים.

 

מי יכולים להכריע את הבחירות?

מעבר למפלגה השמרנית של ג'ונסון וללייבור של קורבין יש לזכור שכוח יש גם למפלגות קטנות יותר, והן עשויות להטות את הכף.

 

אחת מהן היא "מפלגת הברקזיט" שבראשות נייג'ל פרג'. מדובר במפלגה בת פחות משנה, ובבחירות לפרלמנט האירופי במאי האחרון היא רשמה הישג נאה כשגרפה 29 מושבים. היא עשויה לגזול ממפלגתו השמרנית של ג'ונסון את קולותיהם של חלק מתומכי הפרישה מהאיחוד האירופי.

ברקזיט בריטניה ()

מפלגה אחרת היא המפלגה הליברל-דמוקרטית בראשות ג'ו סווינסון, שלה יהיו אלה בחירות ארציות ראשונות. היא תנסה למשוך אליה מצביעים מקרב מתנגדי הברקזיט.

 

לראש הממשלה ג'ונסון תהיה זו מערכת הבחירות הארצית הראשונה שאליה הוא מגיע כיו"ר המפלגה השמרנית – לתפקיד זה הוא נבחר רק בקיץ האחרון, כמחליפה של תרזה מיי. עם זאת, יש לזכור שהוא קמפיינר מנוסה, ועובדה זו עשויה לעזור לו. היריב הגדול של השמרנים, ג'רמי קורבין בן ה-70, צבר גם הוא מנגד ניסיון נאה, כשבבחירות המוקדמות ב-2017 רשם הישג טוב מזה שחזו לו הסקרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ג'ונסון. בחירות ראשונות כיו"ר המפלגה
צילום: EPA
מומלצים