שתף קטע נבחר

נתניהו נגד ליברמן: מתואם עם הרשימה המשותפת

בתגובה לאולטימטום של ליברמן, תקף ראש הממשלה: "הוא חותר להקים ממשלת מיעוט עם השמאל ולמסור את מפתחות הממשלה בידי איימן עודה". לפני ישיבת הממשלה הפנתה השרה מירי רגב את תשומת הלב אל מגעים שניהלו לכאורה ח"כ איילת שקד ויאיר לפיד

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הבוקר (יום א') בפתח ישיבת הממשלה את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בעקבות האולטימטום שהציב אמש: "נראה שמדובר בהצגה. אני מקווה שזה לא כך, אבל נראה שליברמן מתואם לפרטי פרטים עם הרשימה המשותפת ועם כחול לבן".

 

בנימין נתניהו בני גנץ אביגדור ליברמן בחירות 2019 (צילום: AFP)
נתניהו, ליברמן וגנץ במלחמת האשמות(צילום: AFP)

 

ליברמן דרש אמש מנתניהו להיפרד מבלוק הימין ובמקביל דרש מבני גנץ לקבל את מתווה הנשיא שבמסגרתו יכהן נתניהו ראשון כראש ממשלה, "מי מביניהם שלא יתפשר, מי שלא יקבל את ההחלטה הנכונה - נתמוך בצד השני. אני מצפה ששני האישים יקבלו החלטות נכונות". 

 

נתניהו תקף בתגובה: "לפני כמה זמן אמר ליברמן שישראל ביתנו לא תשתף פעולה עם הרשימה המשותפת בשום צורה. זה היה לפני שישה שבועות. כנראה שמדובר כאן בהצגה. נראה שאביגדור ליברמן מתואם עם הרשימה המשותפת וכחול לבן. לכן האולטימטום שהוא מציע לשני הצדדים לכאורה הוא אולטימטום לליכוד בלבד. לכחול לבן הוא לא אומר שהוא לא יתן להם להקים ממשלה צרה בתמיכת הרשימה המשתופת. לנו הוא אומר לפרק את בלוק הימין. ליברמן חותר להקים ממשלת מיעוט עם השמאל".

 

ראש הממשלה האשים: "איך תוכל לתפקד ממשלה בחדר הזה כשהמפתח לחדר בידי איימן עודה? ליברמן אמר שמקומם לא בכנסת ישראל, לאנשים הללו הוא רוצה למסור את מפתחות הממשלה. אני מוכן להיפגש עם אביגדור ליברמן. אני מסכים עם ליברמן שאין צורך לגרור את מדינת ישראל לבחירות נוספות. אפשר להקים ממשלת אחדות רחבה כפי שהציע הנשיא. עוד לא מאוחר לעשות זאת". נתניהו חתם הבוקר על מכתב התפטרותו מתפקיד שר הביטחון כדי לפנות את הדרך למינוי בנט למחליפו בתיק זה.  

 

 

איילת שקד מירי רגב (צילום: שאול גולן, יואב דודקביץ)
מירי רגב אמרה ששקד ניהלה מגעים עם לפיד (צילום: שאול גולן, יואב דודקביץ)

 

שרת התרבות מירי רגב האשימה לפני ישיבת הממשלה כי איילת שקד ויאיר לפיד ניהלו מגעים באמצעות מקורבו של לפיד, שלום שלמה. לטענתה, במינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון מנע ראש הממשלה בנימין נתניהו איחוד בין כחול לבן לימין החדש.  

 

רגב בירכה את בנט לפני ישיבת הממשלה: "הביטחון בידיים טובות, בסופו של יום מי שמקבל את ההחלטות הביטחוניות הוא ראש הממשלה לאחר התייעצות עם הקבינט ועם הצמרת הביטחונית. שר הביטחון כבר מכיר את עבודת הקבינט וצבר ניסיון, אני מאמינה שייכנס לתפקידו בצורה טובה. נתניהו סיכל את האופציה, אנחנו מכירים את המשא ומתן שהיה בין כחול לבן לימין החדש באמצעות שלום שלמה דרך איילת שקד ויאיר לפיד, הוא מנע את פירוק הגוש והצטרפות של ליברמן יחד עם שקד ובנט אל הממשלה של גנץ".

 

לדבריה, "כרגע נוצרה בעיה אחרת, ליברמן הציב אולטימטום. כשהוא אומר אולטימטום, הוא מקבל את מתווה הנשיא ומצד שני לא רוצה חרדים אז בעצם הוא אמר שהוא דוחף להקמת ממשלת שמאל-מיעוט בתמיכת המפלגות הערביות. ליברמן אמר שהם גיס חמישי, אני מקווה שהוא יתעשת ויבין שהממשלה הטובה ביותר היא ממשלה רחבה של גוש ימין יחד עם כחול לבן, אין מקום לאותן מפלגות ששוללות. אם לא יהיה מנוס נשב באופוזיציה. כנראה שהוא מעדיף את טיבי על יהודים, האחים שלו".

 

 
השר זאב אלקין מהליכוד כינה הבוקר באולפן ynet את הצעת ליברמן "בלוף" ואמר כי אם ליברמן התהפך והחליט לתת לגנץ ממשלה הוא "מאחל להם הצלחה".
 
"זו ההחלטה הכי גרועה שיכולה להיות" ציין אלקין והוסיף כי אם ליברמן יסכים לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת "הממשלה הזו לא תחזיק יותר מכמה חודשים, ואז היו בחירות והציבור יבוא חשבון עם מי שימסור את המפתחות לאחמד טיבי. פוליטית זה טוב לנו, אבל זה רע למדינת ישראל".
 
שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס מהליכוד האשים את ליברמן: "שנה שלמה לא מאפשר ליברמן להקים ממשלות בישראל ומחזיק את מדינת ישראל כבת ערובה. אין מצביע אחד של ישראל ביתנו, שהעלה על דעתו שליברמן יהיה חלק מממשלת מיעוט עם הסיעה הערבית המשותפת ולצערנו לשם מכוון ליברמן ברגעים אלו ממש". 

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בפתח ישיבת הממשלה בהקשר לאפשרות של בחירות בפעם השלישית: "לא יודע לאן הולכים. כולם זוחלים. לא יודע לאיפה. אני בבלוק. אני מניח שאתה מבין שאליי לא פנו. חוק הגיוס שעל השולחן כרגע היה בהסכמתו של אביגדור ליברמן. פעם הוא ככה, פעם הוא ככה. אז שהוא יחליט מה שהוא רוצה".

 

ביום שישי האחרון הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי החליט למנות את נפתלי בנט לשר הביטחון בממשלת המעבר שבראשותו. מהליכוד נמסר כי השניים נפגשו בלשכת ראש הממשלה, וכי הוא הציע לבנט להתמנות לתפקיד. המינוי יובא לאישור הממשלה בישיבתה היום.

 

עוד נמסר שבנט הסכים כי אם יימצא פתרון לפלונטר הפוליטי ותקום ממשלה חדשה, כגון ממשלת אחדות רחבה או ממשלה צרה, ימונה אדם אחר לתפקיד שר הביטחון. יצוין כי בינתיים שותפתו של בנט להנהגת "הימין החדש", איילת שקד, לא תמונה לשרה בממשלת המעבר.

 

נתניהו ובנט גם סיכמו שמפלגות הליכוד והימין החדש יקימו באופן מיידי סיעה משותפת בכנסת ה-22, אך אתמול תדרך נתניהו שרים והבהיר להם כי "אין איחוד עם בנט ואיילת שקד. הם לא מצטרפים לליכוד וגם לא מקבלים שריונים בליכוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים