שתף קטע נבחר

בנט ימונה לשר הביטחון, הליכוד והימין החדש מתאחדים

דרמה פוליטית לקראת בחירות שלישיות? נתניהו מינה את בנט לשר הביטחון בממשלת המעבר, הליכוד והימין החדש מתאחדים בכנסת הנוכחית - ועשויים לרוץ יחד אם תתפזר. שקד לא תמונה בינתיים לשרה: "בטוחה שזה הדבר הנכון". בכחול לבן תקפו: "נתניהו משעבד כל תפקיד לתעלולי החסינות"

  (צילום: יואב דודקביץ, EPA)
(צילום: יואב דודקביץ, EPA)

טלטלה פוליטית בדרך לבחירות שלישיות? בנימין נתניהו הודיע אחר הצהריים (ו') כי החליט למנות את נפתלי בנט לשר הביטחון בממשלת המעבר בראשותו. מטעם הליכוד נמסר כי השניים נפגשו הבוקר בלשכת ראש הממשלה, וכי הוא הציע לבנט להתמנות לתפקיד - שנעתר לבקשה. המינוי יובא לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה.

 

מאחורי ירח הדבש של נתניהו ובנט | הטור של מורן אזולאי מהבוקר

 

עוד נמסר שבנט הסכים כי אם יימצא פתרון לפלונטר הפוליטי ותקום ממשלה חדשה, כגון ממשלת אחדות רחבה או ממשלה צרה, ימונה אדם אחר לתפקיד שר הביטחון. יצוין כי בינתיים שותפתו של בנט להנהגת "הימין החדש", איילת שקד, לא תמונה לשרה בממשלת המעבר. רק אם תקום ממשלה חדשה - אז היא צפויה לקבל מינוי.  

 

 

נתניהו ובנט גם סיכמו במפגש הבוקר שמפלגות הליכוד והימין החדש יקימו באופן מיידי סיעה משותפת בכנסת הנוכחית (לפי המודל של "הליכוד-ישראל ביתנו" בכנסת ה-19) ומתחייבים לפעול ביחד כסיעה משותפת לאורך כהונת הכנסת הנוכחית. ייתכן שגם ירוצו יחדיו בבחירות הבאות.

 

בנט ונתניהו כבר נפגשו, נזכיר, ביום שני השבוע - ואז סירב בנט לבקשתו של נתניהו להתמנות לשר בממשלת המעבר. בפגישה שקיימו בארבע עיניים, אחרי פגיעת ראשי סיעות "בלוק הימין", נתניהו הציע לו לבחור מהתיקים הפנויים שיש. בנט סירב ואמר שהדבר אינו נחוץ.

 

הבוקר נתניהו זימן את בנט למשרדו, והפעם הציע את תיק הביטחון או את התיקים האחרים (חקלאות, רווחה ותפוצות). בנט ערך שיחות עם שקד ועם חבר הכנסת השלישי של הימין החדש, מתן כהנא - והוחלט לקחת את תיק הביטחון.

 

איילת שקד בועידת ישראל ללכידות חברתית של הליגה נגד השמצה (צילום: מוטי קמחי)
משוכנעת שזה הדבר הנכון. שקד לא תמונה בינתיים לשרה(צילום: מוטי קמחי)

איילת שקד התייחסה לשיחות שהתקיימו בין הצדדים וכתבה בציוץ בטוויטר לאחר פרסום דבר המינוי של בנט לשר הביטחון: "נתניהו הציע לנו שני תיקים מהתיקים הפנויים: חקלאות, תפוצות ורווחה או רק ביטחון. בהחלטה משותפת סיכמנו שבנט ימונה לשר ביטחון עד שתוקם הממשלה. אני משוכנעת שזה נכון לטובת מדינת ישראל".

 

פרץ וסמוטריץ' בירכו, בכחול לבן תקפו 

בבית היהודי ובאיחוד הלאומי, שעמם כזכור רץ הימין החדש במסגרת משותפת שפורקה לאחר הבחירות, בירכו את בנט על מינויו לשר הביטחון. "ברכות לנפתלי בנט על המינוי", צייץ שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ. "אתגרים בטחוניים רבים וגדולים מונחים לפתחה של מדינת ישראל, ומהכירותי איתו אני סמוך ובטוח שהוא יוכל לעמוד בהם. בהצלחה".

 

גם שר התחבורה ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' בירך: "איחלתי כעת לבנט בהצלחה בתפקידו כשר הביטחון, בהתמודדות מול האתגרים הביטחוניים וההתיישבותיים הרבים שישראל ניצבת בפניהם".

בני גנץ בועידת ישראל ללכידות חברתית של הליגה נגד השמצה (צילום: מוטי קמחי)
בכחול לבן תקפו: "המינוי מקרב לבחירות"(צילום: מוטי קמחי)

מכחול לבן נמסר בתגובה כי "במקום לקדם את הממשלה שהעם בחר ורוצה נתניהו ממשיך לבצר את בלוק החסינות ולהתבצר בו. מינוי 'חניך תורן' לתפקיד שר הביטחון הוא מעשה לא ראוי למערכת הכי רגישה במדינה ולמדינת ישראל. כרגיל, אצל נתניהו המינוי הציני של בנט נעשה מתוך אינטרס פוליטי צר ואישי ולא מתוך הסתכלות על טובת מערכת הביטחון ומדינת ישראל. למדינה מגיע ראש ממשלה ששם את ישראל לפני הכל. כחול לבן תמשיך לחתור להקמת ממשלה בכלל וממשלת אחדות בפרט".

 

בכיר בכחול לבן טען "בנט נהנה לתדרך שהוא במגעים עם גנץ ובדרך לממשלה שלו - כדי ללחוץ את נתניהו ולסחוט אותו. זה בהחלט מקרב אותנו לבחירות בפעם השלישית". ח"כ עפר שלח מכחול לבן תקף גם הוא ואמר: "נתניהו ממשיך לשעבד כל תפקיד וכל שיקול לתעלולי החסינות שלו. הוא פוחד שבנט יברח? אז עכשיו בנט יהיה שר ביטחון לשבועיים, אולי לחודשיים, על תנאי ועל פארש. וזה האיש שמנסה לשכנע אותנו שצרה ביטחונית גדולה בפתח".

 

גם במחנה הדמוקרטי תקפו את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא אינו בוחל בשום קומבינה ובשום תרגיל בזוי כדי להיאחז בכסאו ולחמוק ממשפט. מינוי שרים בממשלת מעבר הוא פסול ובלתי-דמוקרטי. זו עוד חוליה בשורה של צעדים מושחתים במסעו של נתניהו להרס הדמוקרטיה הישראלית. מינוי בנט לתפקיד שר הביטחון אינו ראוי ומוכיח כי לנתניהו אין קווים אדומים. הוא אינו מתחשב בדבר - בוודאי לא בטובת המדינה - בשלטונו המופקר. לנוכח מהלכיו המופקרים של נתניהו והתקפותיו על שלטון החוק, על בני גנץ לפעול ביתר שאת להקמת ממשלה שתסיים את כהונת נתניהו ותעלה את ישראל על דרך הישר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ, EPA
איחוד בין הליכוד והימין החדש. בנט ונתניהו
צילום: יואב דודקביץ, EPA
מומלצים