שתף קטע נבחר

מינוי בנט אושר בממשלה, גלנט התנגד: "לא משרת את ביטחון המדינה"

הממשלה אישרה את מינויו של נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון, שר הקליטה טען: "המינוי אינו משרת את ביטחון המדינה". בנט: "נעניתי לבקשת רה"מ מתוך תחושת אחריות עמוקה לביטחון מדינת ישראל"

 

 

 

הממשלה אישרה היום בצהריים (א') את מינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון. שר הקליטה יואב גלנט הצביע נגד ואמר: "ישראל נמצאת בתקופה בטחונית מורכבת ורגישה. המינוי הזה אינו משרת את בטחון המדינה ולכן אצביע נגדו. אמשיך לעשות כמיטב יכולתי, כדי לסייע בידי ראש הממשלה והמערכת הבטחונית כדי לשמור על בטחון ישראל".

 

בנט עצמו הגיב לאחר אישור הממשלה ואמר: "מתוך תחושת אחריות עמוקה לביטחון מדינת ישראל, נעניתי ביום שישי לבקשתו של ראש הממשלה נתניהו לשרת כשר הביטחון. יש לי אמון מלא במערכת הביטחון, בלוחמי צה״ל ובמפקדיו, ובראשם הרמטכ״ל רב-אלוף אביב כוכבי. אני מודה לראש הממשלה נתניהו על האמון שנתן בי".

יואב גלנט נפתלי בנט (צילום: אוהד צויגנברג, אלכב קולומויסקי)
יואב גלנט ונפתלי בנט(צילום: אוהד צויגנברג, אלכב קולומויסקי)
    

יש לציין כי גלנט עשה מאמצים גדולים לסכל את כוונת נתניהו למנות את בנט לשר ביטחון. הוא הזהיר את נתניהו מפני המהלך, טען שמדובר בשגיאה ביטחונית וטעות - ועד הרגע האחרון היה בטוח שהמינוי לא יקרה. אולם נראה שראש הממשלה לא התייחס לכך יותר מדי, והבשורה על המינוי של בנט הגיעה לגלנט ברגע הכי פחות נוח: ביום שישי בעת שחגג יום הולדת 61.

 

גלנט ראה את עצמו מועמד טבעי לשר הביטחון בתור האלוף היחיד בתוך הליכוד, ולמעשה מעברו מכולנו לליכוד התבסס על ההנחה שימונה לתפקיד. גלנט הפך קרוב מאוד לנתניהו והשניים רואים עין בעין סוגיות ביטחוניות מרכזיות כמו האיום האיראני והמצב בסוריה. בנוסף, הוא הגן על נתניהו בכל ריאיון - ולכן מינוי בנט נתפס כסטירת לחי עבורו.

 

מאחורי המינוי

שרת התרבות מירי רגב האשימה לפני ישיבת הממשלה כי איילת שקד ויאיר לפיד ניהלו מגעים באמצעות מקורבו של לפיד, שלום שלמה. לטענתה, במינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון מנע ראש הממשלה בנימין נתניהו איחוד בין כחול לבן לימין החדש.

 

רגב בירכה את בנט לפני ישיבת הממשלה: "הביטחון בידיים טובות, בסופו של יום מי שמקבל את ההחלטות הביטחוניות הוא ראש הממשלה לאחר התייעצות עם הקבינט ועם הצמרת הביטחונית. שר הביטחון כבר מכיר את עבודת הקבינט וצבר ניסיון, אני מאמינה שייכנס לתפקידו בצורה טובה. נתניהו סיכל את האופציה, אנחנו מכירים את המשא ומתן שהיה בין כחול לבן לימין החדש באמצעות שלום שלמה דרך איילת שקד ויאיר לפיד, הוא מנע את פירוק הגוש והצטרפות של ליברמן יחד עם שקד ובנט אל הממשלה של גנץ".

 

מוקדם יותר התייחס באולפן ynet ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) למינויו של בנט ומתח עליו ביקורת בטענה כי "ישראל אינה צריכה שר לשבוע". פורר לא רצה להתייחס לביקורת שמתח בנט על תפקודו של ליברמן כשר ביטחון, ואמר כי "זה ממש לא מה שמעניין כרגע אז אזרחי ישראל. את אזרחי ישראל מעניין כרגע שתקום ממשלה. כדי שיהיה ביטחון לתושבי הדרום ולכל תושבי ישראל צריך שתהיה כאן ממשלה חדשה, לא מינוי של עוד שר או פחות שר. ראינו את זה כבר בחצי שנה האחרונה, מונו לדעתי שישה או שבעה שרים".

 

ביום שישי האחרון הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי החליט למנות את נפתלי בנט לשר הביטחון בממשלת המעבר שבראשותו. מהליכוד נמסר כי השניים נפגשו בלשכת ראש הממשלה, וכי הוא הציע לבנט להתמנות לתפקיד.

 

עוד נמסר שבנט הסכים כי אם יימצא פתרון לפלונטר הפוליטי ותקום ממשלה חדשה, כגון ממשלת אחדות רחבה או ממשלה צרה, ימונה אדם אחר לתפקיד שר הביטחון. יצוין כי בינתיים שותפתו של בנט להנהגת "הימין החדש", איילת שקד, לא תמונה לשרה בממשלת המעבר.

 

נתניהו ובנט גם סיכמו שמפלגות הליכוד והימין החדש יקימו באופן מיידי סיעה משותפת בכנסת ה-22, אך אתמול תדרך נתניהו שרים והבהיר להם כי "אין איחוד עם בנט ואיילת שקד. הם לא מצטרפים לליכוד וגם לא מקבלים שריונים בליכוד". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, אלכב קולומויסקי
יואב גלנט ונפתלי בנט
צילום: אוהד צויגנברג, אלכב קולומויסקי
מומלצים