שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אחדות ביום של פילוג: "מורשת רבין - לדבר גם כשלא מסכימים"

  בכיכר רבין התאספו אלפים למאות מעגלי שיח. הבת דליה רבין התייחסה במרומז לעימות בין נתניהו לנכד יונתן בן ארצי: "כיף לראות את השיח כאן - בלי האשמות, מרמור ונקמה". מרים פרץ: "השלום בינינו יגיע אם כל אחד יזוז קצת ממקומו". נכדתו של שמיר: "אין מניעה לאקטואליה באזכרות". גנץ נאם בטקס אחר, ואז נכח בחתונת בנו של ח"כ מיהדות התורה

   

  דליה רבין באירוע בכיכר

  דליה רבין באירוע בכיכר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אחדות בסיום יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, לאחר יום שבו ניכר בעיקר הפילוג: בכיכר רבין התקיימו אמש (א') מאות מעגלי שיח בהשתתפות אלפים רבים, ושתי הנואמות המרכזיות - הבת דליה רבין ומרים פרץ ששכלה שניים מבניה - קראו לשיח בין כל חלקי העם.  

   

  "24 שנים לרצח, ונראה בתום היום הארוך הזה שהפצע עוד מדמם מאוד", אמרה בנאומה דליה רבין, בתו של ראש הממשלה שנרצח לפני 24 שנה על ידי יגאל עמיר. מבלי להתייחס מפורשות לעימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הנכד - בנה - יונתן בן ארצי, אמרה: "כי זה היה יום ארוך של יותר מדי דיבורים, וכייף לסיים אותו כאן אל מול המוני הנוער שבאו לקיים כאן שיח פתוח בין כל חלקי העם, בלי האשמות, בלי מטעני מרמור ונקמה".

  דליה רבין פילוסוף במעגלי שיח לזכרו של יצחק רבין בכיכר רבין בתל אביב (צילום: קובי ריכטר, TPS)
  דליה רבין נואמת בכיכר(צילום: קובי ריכטר, TPS)
   

  דליה רבין פילוסוף ומרים פרץ במעגלי שיח לזכרו של יצחק רבין בכיכר רבין בתל אביב (צילום: דנה קופל)
  מרים פרץ ודליה רבין(צילום: דנה קופל)

  "נעים להיות בחברתכם ולראות אתכם מקיימים כאן את המורשת שלו", הוסיפה דליה רבין באירוע תנועות הנוער המכונה "אסיפה ישראלית". "זו המורשת של יצחק רבין להתאסף כאן - נוער מכל הארץ, מכל התנועות, ולקיים דיונים על הפרשיות שמכאיבות לכולנו כדי לנסות ולקיים הסכמה שמותר לא להסכים וצריך לדבר על כך. אני מאחלת שניפגש כאן גם בעוד שנה".

   

  אשת החינוך מרים פרץ, כלת פרס ישראל אשתקד ששניים מבניה, אוריאל ואלירז, נהרגו בקרבות עם מחבלים בעת שירותם בצה"ל, אמרה כי "השלום בינינו יבוא רק אם כל אחד יזוז ממקומו כמה צעדים ובמרחב שנוצר יאפשר מפגש עם האחר. כשמפנים מקום - הלב מתרחב".

  דליה רבין פילוסוף ומרים פרץ במעגלי שיח לזכרו של יצחק רבין בכיכר רבין בתל אביב (צילום: דנה קופל)
  חיבוק של אחדות(צילום: דנה קופל)

  מרים פרץ במעגלי שיח לזכרו של יצחק רבין בכיכר רבין בתל אביב (צילום: דנה קופל)
  מרים פרץ: "כשמפנים מקום, הלב מתרחב"(צילום: דנה קופל)

  תומר שמוקלר, מתנועת דרור ישראל וממארגני "אסיפה ישראלית", אמר: "24 שנים לרצח ולאט לאט אנו מצליחים להפוך את יום הזיכרון ליום שבו המוני ישראלים - דתיים וחילונים, יהודים וערבים - מציינים את הדמוקרטיה, מתווכחים עליה, כואבים אותה ואוהבים אותה". האירוע מאורגן על ידי קואליציית "זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה", שאותה מובילות תנועות הנוער יחד עם מרכז רבין, קק"ל ודרור ישראל.

   

  אבל יום הזיכרון ה-24 לרצח רבין ייזכר עקב המתקפה של נתניהו על מבקריו, הן בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל והן בישיבת הזיכרון המיוחדת בכנסת, ובעיקר עקב נאומו החריף של הנכד יונתן בן ארצי, שקרא לנתניהו לפרוש מתפקידו ואמר כי "המדינה קורסת". שרים בליכוד תקפו את בן ארצי, והשרה רגב אמרה כי "ביזה את הטקס".

   

  מיכל דיאמנט, נכדתו של יצחק שמיר, סבורה כי אין מניעה לומר דברים אקטואליים בטקסי אזכרה ממלכתיים: "מבלי להתייחס באופן ספציפי למה שקרה, אני חושבת שטקסי אזכרה לראשי ממשלה ונשיאים צריכים להיות ממלכתיים. בתוך כך, אם לבני המשפחה יש מה להגיד בנושאים אקטואליים אני לא רואה מניעה לומר את הדברים, כל עוד זה לא חורג לדברי הסתה. בסופו של דבר, מדובר עדיין בטקס של בני המשפחה שמדברים על בן משפחה שלהם. הטקס צריך להיות בגבולות ממלכתיים אבל בהחלט אפשר לדעתי להביע עמדה בנושאי היום".

   

  הנאום החריף של נכדו של רבין    (צילום: סנטרל הפקות)

  הנאום החריף של נכדו של רבין    (צילום: סנטרל הפקות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נתניהו: יום-יום קוראים לי בוגד    (צילום: ערוץ הכנסת)

  נתניהו: יום-יום קוראים לי בוגד    (צילום: ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  במקביל לאירוע בכיכר רבין נאם יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, באירוע "נזכור בשירים" במועצה האזורית מנשה. גם הוא התייחס לאחדות החברה, לאחר עימות עם נתניהו על במת דוכן הכנסת: "רבים זוכרים את רבין בזכות הסכמי השלום או בזכות התמונות המרגשות משחרור ירושלים. מעטים מדי לטעמי זוכרים שרבין היה מנהיג חברתי שראה בחוסן של החברה הישראלית, את סלע קיומה. נדמה שכל האתגרים שהיו נכונים לתקופה ההיא ועוד רבים נוספים קיימים גם היום - צמצום הפערים, חיזוק החקלאות וההתיישבות המתחדשת בצפון ובדרום, קידום מערכות החינוך והרפואה וחיבור חלקי החברה הישראלית השונים ההולכים ומתרחקים".

   

  "טרם רצח רבין הייתה האווירה הציבורית קשה ועכורה. ההסתה הרימה את ראשה, הפיצול בעם גבר והפוליטיקה הפכה לזירת קרב של ממש, וגם היום אנחנו נמצאים במצב חברתי ופוליטי מורכב", הוסיף גנץ. "חלקי החברה שלנו הולכים ומתרחקים אחד מהשני, בעיקר על רקע פוליטי, ובכוונת מכוון. יצחק רבין לא היה חף מטעויות, אך כוונותיו היו תמיד לשרת את עם ישראל. הוא לעולם לא שם את עצמו לפני האזרחים ולפני המדינה שכה אהב".

   

  גנץ בחתונת בנו של ח"כ יעקב אשר

  גנץ בחתונת בנו של ח"כ יעקב אשר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בסיום דבריו אמר גנץ כי הוא "מתחייב לעשות הכול כדי למנוע בחירות בפעם השלישית. אני מאמין שממשלת אחדות ליברלית ורחבה שתשרת את כל חלקי העם ותרפא את הפצעים היא צו השעה. ושאותה נוביל ביחד עם כל השותפים האפשריים שירצו בדרך החיבור".

   

  שעה קלה לאחר אותו נאום הגיע גנץ לחתונתו של בנו של ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה, אחת המפלגות החברות בבלוק הימין של נתניהו. בחוץ קיללו אותו "לך לערבים", בדומה לקללות שספג מספר 4 במפלגתו גבי אשכנזי באשקלון, אבל במקום עצמו הוא התקבל יפה.

   

  על רקע המתקפה של נתניהו על ליברמן בישיבת הממשלה העריכו שרים בכחול לבן כי לכחול לבן יש ממשלת מיעוט שיציגו בקרוב ותובא להצבעה בכנסת בעוד כשבועיים. על פי ההערכה הזאת, ליברמן וחברי הכנסת של ישראל ביתנו יתמכו בממשלה הזאת או ייעדרו מן ההצבעה. שר בכיר בליכוד הימר בפני חבריו מחוץ לחדר ישיבות הממשלה: "זאת כנראה ישיבת הממשלה האחרונה שלנו".

   

  בכתבה זו שולבו סרטונים שהופצו ברשתות חברתיות. אם ידועה לכם זהות הצלם, כתבו במייל האדום


  פורסם לראשונה 10/11/2019 23:34

   

  איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים