שתף קטע נבחר

ההאקר הרוסי הוסגר לארה"ב

לאחר שהעליון דחה את עתירתו: אלכסיי בורקוב הוסגר הלילה לארה"ב. בישראל מקווים שכעת הרוסים יגלו גמישות במגעים לשחרור נעמה יששכר. תיעוד בלעדי: בורקוב לצד סוכנים פדרלים במטוס

 

אלכסיי בורקוב האקר רוסי הסגרה ל ארצות הברית ארה
תיעוד בלעדי: בורקוב לצד סוכנים פדרלים במטוס, לפני ההמראה לארה"ב

ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב הוסגר הלילה לארה"ב. כך אישרו עורכי דינו מיכאל עירוני וודים שוב ל-ynet. ההסגרה התבצעה לאחר שבית המשפט העליון דחה שלשום את עתירתו נגד ההסגרה - בפרשה שבה הפכה לפי ההערכות הישראלית נעמה יששכר לקלף מיקוח בידי מוסקבה, במטרה למנוע את הצעד הזה. משפחתה של יששכר סירבה להגיב לעניין. בורקוב תועד במטוס רגע לפני המראת טיסת יונייטד UA37 לוושינגטון, מלווה על ידי סוכנים פדרלים שהגיעו ארצה לקחת אותו.

 

בורקוב נעצר בשנת 2015 עם הגיעו לחופשה בישראל בעקבות בקשת הסגרה שהגישה ארה"ב, שם הוא מבוקש בגין מעילה בשווי מיליוני דולרים בכרטיסי אשראי של אזרחים אמריקנים. החקירה נוהלה על-ידי הבולשת הפדרלית. יחד עם בורקוב נעצר אז גם רוסלן יליסייב - שותפו האוקראיני לפי החשד - שהוא, אגב, הוסגר לארה"ב וכבר נשפט לעונש מאסר.

אלכסיי בורקוב האקר רוסי הסגרה ל ארצות הברית ארה
תיעוד בלעדי: בורקוב והסוכנים הפדרלים במטוס

  ()

  ()
לפני ההמראה לארה"ב. המטוס שעליו ההאקר הרוסי

 

 

מוקדם יותר אתמול גינתה רוסיה את פסיקת העליון שאפשרה את ההסגרה, ומסרה כי "הצעד לא תורם להתפתחות ביחסים בין המדינות". בהודעה מטעם שגרירות רוסיה בישראל נמסר כי "הדחייה היא הפרה של זכויותיו ושל מחויבויותיה הבינלאומיות של ישראל".

 

ההסגרה סתמה למעשה את הגולל על אפשרות של עסקה לשחרורה של נעמה יששכר, בתמורה להסגרתו של בורקוב לידי הרוסים במקום לידי האמריקנים. יששכר נידונה ברוסיה ל-7.5 שנות מאסר בגין קנאביס שנמצא בכבודתה בעצירת ביניים בטיסה מהודו לישראל. בישראל חשבו שעד שהאופציה הזאת לא תוסר מהפרק - הרוסים לא יגלו גמישות במגעים לשחרורה של יששכר.

 

רוסיה ביקשה גם היא להסגיר את בורקוב לידיה, אך מהמסמכים הרשמיים המצויים במערכת המשפטית ומההחלטות של בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון שדנו בערעוריו של בורקוב, עלה כי ארה"ב הייתה הראשונה שביקשה את הסגרתו.

 

  

בורקוב דרש בעתירה לבטל לחלוטין את צו ההסגרה שעליו חתם שר המשפטים אמיר אוחנה, אך ביקש גם שאם כן יוסגר ויורשע בסופו של דבר בארה"ב, על המדינה לדרוש שיוכל לרצות את עונשו ברוסיה. גם בקשה זו נדחתה. "לא נמצא כי מתקיימות במקרה נסיבות יוצאות דופן המקימות עילה להתערבותו של בית המשפט העליון בהחלטת השר", כתבו השופטים בפסיקתם.

 

גם משפחתה של נעמה יששכר עתרה תחילה נגד ההסגרה, אך בהמשך אמה החליטה למשוך את העתירה, בעקבות שיחות שקיימו עם בני המשפחה גורמים מדיניים המעורבים בטיפול בעניינה של הישראלית. האם, יפה יששכר, אמרה כי קיבלה את ההחלטה ב"לב כבד". "נעמה לא תהיה כלי משחק בידי ההאקר הרוסי ואנשיו. אני מתפללת לכך שהחלטתי לא תגרום להרעה במצבה של נעמה בכלא הרוסי ונותנת אמון מלא בנשיא ובראש הממשלה שימשיכו לפעול מול נשיא רוסיה על מנת להביא לשחרורה המיידי של נעמה", אמרה אמה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא ראובן ריבלין, נזכיר, ביקשו מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לחון את יששכר. בין שתי המדינות מתקיימים מגעים שקטים בסוגיית הצעירה. ההערכה היא שאם תתרחש פריצת דרך - היא תהיה בסמוך לביקורו של פוטין בירושלים בחודש ינואר הקרוב.


פורסם לראשונה 11/11/2019 23:06

 

רועי רובינשטיין השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים