שתף קטע נבחר

דילמת ההסגרה והמלכוד המשפטי: "להתפלל עבור נעמה"

דרישת רוסיה לגזור 8 שנות מאסר על נעמה יששכר (26) - שהורשעה בהברחת 9.5 גרם קנאביס - הדליקה נורות אדומות בי-ם, שם הבינו שהצעירה היא "שעיר לעזאזל" שנועד לסחוט ויתור בעניין הסגרת ההאקר הרוסי בורקוב לארה"ב. האם מגעים בין י-ם לקרמלין ומעורבות אמריקנית יביאו לפתרון?

 

 

 

ההודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה בעניינה של נעמה יששכר והמגעים להביא להקלה בעונשה נדירה מאוד, אולי אפילו חסרת תקדים. מדינת ישראל מקפידה שלא להתערב בהליכים משפטיים פליליים שבהם מעורבים אזרחי ישראל שנעצרים בחו"ל, ואם היא עושה זאת - הדבר נעשה מאחורי הקלעים.

 

עוד כתבות בנושא:

המשפחה תערער: "נעמה היא כלי משחק בידי הרוסים"

7.5 שנות מאסר לישראלית שנעצרה ברוסיה עם קנאביס

מאסר הישראלית והסגרת ההאקר: המפתח לפתרון בידי שר המשפטים?

 

הסיבה שבגללה ישראל החליטה לחרוג ממנהגה היא הניסיון הרוסי לקשור בין נעמה יששכר לבין ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, שנעצר בשנת 2015 עם הגיעו לחופשה בישראל, בעקבות בקשת הסגרה שהגישה ארה"ב. בישראל לא אהבו את הניסיון הרוסי ליצור קשר בין שני המקרים ולהתייחס ליששכר כ"קלף מיקוח" במאבק שמנהלת רוסיה נגד ארה"ב.

 

גורם מדיני בכיר הביע חשש כי מרגע שהקישור בין יששכר לבורקוב נחשף, וסירוב מניעת הסגרתו לארה"ב פורסם - נוצר מלכוד משפטי שספק רב אם ניתן יהיה לפתור: "צריך להתפלל בשביל נעמה". בעוד עשרה ימים יגישו עורכי דינה של יששכר ערעור לערכאה משפטית עליונה יותר ברוסיה על חומרת גזר הדין. בישראל מקווים שבמגעים שקטים בין לשכת ראש הממשלה לבין הקרמלין ניתן יהיה למצוא מוצא מהתסבוכת.

נעמה יששכר ()
נעמה יששכר

בארבע השנים האחרונות נגררה ישראל לזירת ההתגוששות בין ארה"ב לרוסיה - והכל בגלל אותו בורקוב. בורקוב מבוקש בארה"ב בגין מעילה בשווי מיליוני דולרים בכרטיסי אשראי של אזרחים אמריקנים. החקירה נוהלה על-ידי הבולשת הפדרלית. יחד עם בורקוב נעצר אז גם רוסלן יליסייב  - שותפו האוקראיני - שהוא, אגב, הוסגר לארה"ב וכבר נשפט לעונש מאסר.

 

פרקליטו של יליסייב, עו"ד קובי מרגולוב, סיפר כי הרוסים הפעילו לחצים כבדים על ישראל להסגיר את בורקוב לרוסיה ואף העלו טענה הזויה שהוא דרוש לחקירה בתיק רצח. "כנראה שהוא מחזיק בהרבה מידע, ואם יוסגר לארה"ב וישתף פעולה עם החוקרים - הדבר עלול להזיק לרוסים; ולכן המאמץ למנוע את הסגרתו לארה"ב", הסביר מרגולוב.

 

מרגולוב רומז למה שבישראל כבר הבינו מזמן: בורקוב חשוב למוסקבה הרבה מעבר להיותו "סתם" האקר רוסי. הוא חשוף לסודות רבים ולמוסקבה יש אינטרס לאומי-מודיעיני למנוע את הסגרתו. הרוסים אף ניצלו את יהדותו של כדי לגייס לחץ מרבני רוסיה שלא להסגיר יהודי לארה"ב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב סוצ'י (צילום: רויטרס)
נתניהו ופוטין בסוצ'י. ארכיון(צילום: רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הנחה את משרד החוץ ושגרירות רוסיה בישראל לעשות הכול כדי למנוע את ההסגרה - והרוסים פעלו בכל הערוצים. התובע הכללי של רוסיה פנה לשרת המשפטים לשעבר איילת שקד וביקש את התערבותה למנוע את ההסגרה. שקד סירבה.

 

גורמי המשפט בישראל הבהירו חד-משמעית לרוסים כי ההסגרה בלתי נמנעת לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שבורקוב בר הסגרה. לאחר מכן חיכו הרוסים להזדמנות כדי שיוכלו לשנות את המשוואה ולגרום לישראל לשקול מחדש את סוגיית הסגרתו של בורקוב: הצעירה הישראלית נעמה יששכר נפלה לידיהם כפרי בשל. חשוב להדגיש כי רוסיה רואה בחומרה עבירות סמים שבהן מעורבים תיירים זרים. העונשים בעבירות הללו בדרך כלל לא מידתיים, אך במקרה של יששכר - "הרוסים פשוט השתגעו", לדברי גורמים בישראל.

 

יששכר, יוזכר, נתפסה כשבכליה תשעה גרם וחצי של קנאביס במהלך עצירת ביניים בנמל התעופה במוסקבה - בדרכה מטיול בהודו חזרה לישראל. כלב הרחה גילה את הסם - והרוסים עצרו אותה. מכאן החל הסיפור להסתבך: מעבירה פעוטה של החזקת כמות קטנה של סמים - שונה הסעיף ל"הברחה". מקרים דומים שבהם תיירים נתפסו עם כמות כזו של סמים ואפילו יותר הסתיימו במעצר בן חודש או לכל היותר חודשיים, קנס וגירוש. גורמים בירושלים חוששים שמאחורי "ניפוח" התיק עמדו גורמי מודיעין רוסים.

 אלכסיי בורקוב רוסיה ישראל כלא ()
אלכסיי בורקוב

השארתה של יששכר במעצר בן חצי שנה מהווה ענישה חריגה כשלעצמו. זאת ועוד: בדיון האחרון התביעה דרשה שמונה שנות מאסר. בשלב הזה נדלקו בישראל נורות אדומות: בירושלים הבינו שיששכר היא "שעיר לעזאזל" שנועד לסחוט מישראל ויתור בעניינו של בורקוב.

 

הרוסים הוכיחו: כשמדובר בדבר מה בעל חשיבות רבה - הכפפות יוסרו

הקישור בין יששכר לבורקוב עלה בשיחות לא-רשמיות בין גורמים רוסים לישראל שהתנהלו מתחת לרדאר. כמו כן, לא הוגשה עד כה אף בקשה רשמית לעסקת חילופים. למעשה, הגורמים הראשונים שהודיע למשפחת יששכר על אפשרות לעסקה כזו היו חבריו של בורקוב, שהתקשרו בחודש אוגוסט האחרון לאמה של נעמה, יפה, שלא הבינה כלל על מה מדובר.

 

נעמה יששכר (באדיבות המשפחה)
נעמה יששכר(באדיבות המשפחה)

נעמה יששכר (באדיבות המשפחה)
(באדיבות המשפחה)

נעמה יששכר ואמה (באדיבות המשפחה)
נעמה יששכר ואמה יפה(באדיבות המשפחה)

ערב הדיון האחרון בעניינה של נעמה, דאגו גורמים רוסים להדליף לרשת RT - הנחשבת כמקורבת לקרמלין - ידיעה שלפיה ישראל דחתה את עסקת החילופים. בירושלים היה ברור שמדובר בניסיון להביך את ישראל וליצור לחץ ציבורי על הדרג המדיני להסכים לביטול הסגרתו של בורקוב לארה"ב בתמורה לשחרורה של נעמה.

 

 

מדובר בפרשה מטרידה מאוד, שכן היא מגיעה על רקע תקופה שבה היחסים בין ישראל לרוסיה מוגדרים כ"טובים" בכל הרמות. לכן, אין סיבה נראית לעין שמוסקבה תנהג בצורה הזו כלפי צעירה ישראלית, שגם אם עברה על החוק - אינה צריכה להיענש בחומרה שכזו ותילקח כבת ערובה כדי לחלץ מישראל ויתור מדיני.

 

מאידך, יש להבין כי כשדבר מה הוא בעל חשיבות גדולה לרוסים - כגון מניעת הסגרת אדם שהם חפצים ביקרו לארה"ב - הם יעשו הכול, כולל הסרת הכפפות.

  

העובדה שגורם משפטי בכיר מעלה את האפשרות ששר המשפטים אמיר אוחנה לא יחתום על צו ההסגרה של בורקוב לרוסיה - היא אולי פתח לפשרה. לא מן הנמנע שישראל תערב את ארה"ב בדילמה כדי למצוא פתרון שיוציא את נעמה יששכר מהמשוואה.


פורסם לראשונה 11/10/2019 22:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעמה יששכר ואלכסיי בורקוב
מומלצים