שתף קטע נבחר

הג'יהאד בהלם, חמאס מתלבט

הארגון ספג מהלומה ושיגר את "המנה הראשונה", אך לא נהנה מתשתיות לשיגור באותה איכות שבידי חמאס. מנגד, חמאס טרם החליט אם להצטרף במלוא עוצמתו לעימות, ומעוניין בהמשך ההסדרה

לפי כל הסימנים והמידע המתקבל מהשטח, נראה כי הג'יהאד האיסלאמי אחראי לעיקר ירי הרקטות מעזה היום, וכי חמאס לא החליט עד כה להיכנס במלוא עוצמתו לסבב הנוכחי בעימות עם ישראל.

אזעקות ויירוטים לאחר ירי רקטות מעזה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

 

לג'יהאד האיסלאמי יש אומנם כמות רקטות וטילים גדולה מאוד, שנופלת רק במעט מהכמות שיש לחמאס, אבל לג'יהאד אין תשתית שיגורים תת-קרקעית ומוסווית כפי שיש לחמאס. ולכן, אחרי שירה את "המנה הראשונה" של השיגורים – שהיו מוכנים עוד לפני שסוכל בהא אבו אל-עטא – הם מנסים להתאים את המשגרים ולהיערך להמשך השיגורים.

 

ברור שהג'יהאד לא ירה את כל מה שיש לו - יש לו אלפי רקטות והוא ירה מאות. על פי ההערכה, בשעות היום קשה לו להתארגן לירי, וייתכן שהוא נערך לשעות החשכה. מסבבי עבר, ידוע שהוא נוטה לשגר רקטות במקביל למהדורות החדשות של השעה 20:00 כדי להשיג מקסימום אפקט תודעתי.

 

אלא שצה"ל התכונן גם לכך, והוא מנטר את הנעשה על הקרקע ברצועת עזה באמצעות כלי טיס ואמצעים מודיעיניים ופוגע מפעם לפעם בחוליות שיגור של הג'יהאד האיסלאמי, בדרכן להטענה או להצבה של משגרים וטילים. אלו הסיבות לכך שקצב השיגורים פחת מאוד בצהריים. הג'יהאד מתמקד ביישובים צמודי גדר ובעוטף עזה.

בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה במפעל בשדרות (צילום: רויטרס)
פעולות צה"ל הצליחו להפחית את קצב השיגורים בצהריים. זירת הפגיעה במחסן הולנדיה בשדרות(צילום: רויטרס)
 

בהזדמנות זו כדאי לציין לשבח את יעילות הפריסה והתפקוד של מערכות כיפת ברזל, שמצליחות ליירט את רוב הרקטות שמסכנות את האוכלוסייה. עם זאת, די ברור שמערכת היירוט הישראלית אינה מבטיחה יירוט מלא של כל הרקטות, ולכן יש להיצמד להנחיות פיקוד העורף.

 

אבל זו אינה סיבה לשאננות. עדיין לא ברור אם חמאס החליט להימנע מהצטרפות לסבב הנוכחי במלוא עוצמתו, ועדיין לא ברור מה יקרה בג'יהאד האיסלאמי לאחר שייצא מהמכות שהוא סופג, גם במערך השיגור שלו וגם במערך הפיקוד והשליטה, שצה"ל פגע בו מוקדם יותר הבוקר.

 

המצב הנוכחי הוא מצב שבו כל הצדדים שיגרו איתותים זה לזה בדבר כוונותיהם, וכולם מוכנים לכל התפתחות. סביר בהחלט להעריך שהמצרים ממלאים תפקיד חשוב במאמצים להרגעת המצב, וזוכים לשיתוף פעולה מצד חמאס. לפי כל הסימנים, חמאס מנסה לרסן את הג'יהאד האיסלאמי מכיוון שאינו רוצה בעימות גדול, שיגרום לו לאבד את כל ההישגים שצבר למען אוכלוסיית עזה בתקופה האחרונה.

 

 

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: AFP, EPA)
(צילום: AFP, EPA)
 

על תוצאה אחת של אירועי הלילה כבר אפשר לדבר: צה"ל שיקם את ההרתעה שלו בהקשר העזתי, ואף מעבר לכך. זה ניכר הן באופן שבו הג'יהאד האיסלאמי וחמאס פועלים ברצועה, והן בתגובות המילוליות של מנהיגי חמאס והג'יהאד האיסלאמי, שהן הרבה יותר זהירות ומאופקות מבמצבים דומים בעבר.

 

כעת יש סיכוי טוב שהאירוע הנוכחי ידעך תוך יממה או שתיים, וזה בעיקר מותנה בכך שלא יהיו תקריות או תאונות משנות מצב שיגרמו לחידוש מאסיבי של הירי. שני הצדדים – חמאס וישראל – רוצים בהרגעת המצב ובחזרה להסדרה. הג'יהאד האיסלאמי עדיין פוסח על שני הסעיפים. לכן, צריך להימנע משאננות ולהסתפק באופטימיות זהירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים