שתף קטע נבחר

בכיר הג'יהאד חוסל במיטתו; הרמטכ"ל: "אם נצטרך, נעבור לסיכולים"

ראש הממשלה, הרמטכ"ל וראש השב"כ מסרו בצהריים פרטים נוספים על חיסולו של בהא אבו אל-עטא בעזה. לדברי נתניהו, "הוא היה פצצה מתקתקת". הרמטכ"ל הבהיר כי אין לישראל עניין בהסלמה, אך היא נערכת לכך. ראש השב"כ אמר כי בכיר הג'יהאד הגיע הלילה לדירת המסתור שבה חוסל

חוסל במיטתו בדירת המסתור - שאליה נמלט רק הלילה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן מסרו בצהריים (יום ג') פרטים נוספים על חיסולו של בהא אבו אל-עטא שפתח את סבב ההסלמה שבו נורו עשרות רקטות לעבר יישובים במרכז ובדרום. נתניהו והרמטכ"ל אמרו כי ישראל נערכת להמשך סבב הלחימה, אף שאינה מעוניינת בו.

 

ראש השב"כ נדב ארגמן, שדיבר באופן חריג, אמר כי אבו אל-עטא לא קיבל את ההסדרה עם חמאס. "הגענו למיטה שבה הוא ישן ולחדר הקטן שלו. הוא הסתתר בעת האחרונה בין דירות מסתור. אנו יודעים להגיע לכל גורם שמנסה לערער את ביטחון ישראל". עוד הוסיף ארגמן, כי מבצע החיסול הוא "תוצאה של עבודה מאומצת של אנשים רבים בשב"כ, באמ"ן, בחיל האוויר ובצה"ל בכלל. מדובר באדם שהתנהג כמבוקש. מאז ירי הרקטות האחרון ועד הלילה הוא הסתתר". 

 

"הסיכול הלילה התרחש בעיתוי הנכון ביותר מבחינה מקצועית ומבצעית", הוסיף ארגמן, "אחרי שהכוכבים הסתדרו ואפשר היה לפגוע בו במקום הנכון ובזמן הנכון".

 

 
 
הצהרה נתניהו כוכבי וארגמן בעקבות המצב הביטחוני (צילום: AFP)
נתניהו וכוכבי(צילום: AFP)
 
הצהרה נתניהו כוכבי וארגמן בעקבות המצב הביטחוני (צילום: מוטי קמחי)
הרמטכ"ל, ראש הממשלה וראש השב"כ מסרו פרטים נוספים על החיסול(צילום: מוטי קמחי)

 

חיסול בעזה - והסלמה בדרום: סיקור נרחב

רקטות ויירוטים: אין לימודים בדרום

זהו הבכיר שחוסל

צה"ל: פגענו במדוייק בחדר שבו שהה

תמיכה מגנץ: "כל טרוריסט בן מוות"

הנחיות פיקוד העורף: כך לפעול באזעקה

 

לדברי נתניהו, בהא אבו אל-עטא "היה בעיצומו של תכנון פיגועים נוספים. הוא היה פצצה מתקתקת. הפעולה לסיכולו הומלצה על ידי ראש השב"כ וראשי מערכת הביטחון. ההחלטה הסופית לפעול בדרך זאת אושרה בקבינט פה אחד לפני עשרה ימים. צה"ל והשב"כ אכן זיהו מועד וזיהו חלון הזדמנויות ייחודי בתנאים יעודיים עם מקסימום אחוזי הצלחה ופגיעה מינימלית בבלתי מעורבים".  

 

נתניהו הוסיף: "אני מבקש להבהיר - ישראל אינה מעוניינת בהסלמה אבל נעשה כל מה שיידרש כדי להגן על עצמנו. אני אומר מראש, זה יכול לקחת זמן. דרוש קור רוח ואורך רוח". הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי הוסיף: "הפעולה הייתה ממוקדת, מדויקת ואין לנו עניין בהסלמה - אבל אנחנו נערכים להסלמה".

 

"בשנה האחרונה רב-המחבלים הזה היה מחולל הטרור הראשי מהרצועה. הוא יזם, תכנן וביצע פיגועים רבים. הוא ירה מאות רקטות לעבר יישובי העוטף שסבלם לא נעלם מעינינו. אני מברך את צה"ל ושב"כ. אני מבקש לברך גם במיוחד ובנוסף את חיל האוויר ואת אמ"ן על הפעולה המוצלחת והמדויקת. הנחת היסוד של כל הטרוריסטים זהה: הם חושבים שהם יכולים לפגוע באזרחים, ובאותה העת להסתתר מאחורי אזרחים; אבל הוכחנו שניתן לפגוע במרצחים במינימום נזק לחפים מפשע. כל מי שחושב שאפשר לפגוע באזרחינו ולחמוק מידינו הארוכה - טועה. מי שיפגע בנו - אנחנו נפגע בו".

 

נתניהו פנה לאזרחי ישראל: "אני מבקש מכם להישמע בקפדנות להוראות פיקוד העורף. ההוראות הללו מצילות חיים. אל תיקחו סיכונים מיותרים".

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: AFP)
בהא אבו אל-עטא, בכיר הג'יהאד האיסלאמי שחוסל(צילום: AFP)

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: EPA)
הבית שבו חוסל(צילום: EPA)
 

הרמטכ"ל הבהיר כי צה"ל נערך "להגנה אווירית, ימית, קרקעית ונערכים להמשך התקיפה שיצאה לדרך. אם נצטרך נעבור גם לסיכולים". לדבריו, "אין לנו עניין להגיע להסלמה, אך אנחנו נערכים להסלמה ולכל תרחיש".

 

עוד אמר: "בהא אבו אל-עטא היה בפועל המפקד הבכיר של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. הוא האיש שאחראי למרבית הפיגועים שיצאו מהרצועה במהלך השנה האחרונה וגם לפני כן. הוא אחראי לאירועי צליפה וירי, הוא אחראי לעשרות רבות של אירועי ירי רקטי. הוא אחראי לירי הרקטי לפני עשרה ימים ולירי הרקטי במשך יומיים לפני ערב יום הזיכרון ולעוד סדרה ארוכה של פיגועים. הוא האיש שבמידה רבה ערער את הביטחון והיציבות בדרום הארץ - ובמיוחד בעוטף עזה. הוא האיש שפעל בכל דרך לחבל בניסיונות להרגעה מול חמאס". 

 

בעקבות חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בעזה והירי המתמשך לדרום ולמרכז, הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר בקריה בתל אביב. שר הביטחון החדש נפתלי בנט נמצא בקריה משעות הבוקר, השתתף בדיון הקבינט ובהתייעצויות הביטחוניות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מינויו נכנס לתוקף באופן רשמי בשעה 11:00.

 

חיסולו של אבו אל-עטא אושר בקבינט בחודש ספטמבר האחרון, אחרי שיגור רקטות בפקודתו לעבר אשדוד ואשקלון בזמן נאום בחירות של נתניהו. שב"כ וצה"ל המתינו עם הביצוע עד שהושלם המבצע המודיעיני שאיפשר לאתר אותו ולפגוע בו מבלי לפגוע בהרבה אזרחים לא מעורבים. יו"ר כחול לבן בני גנץ, המחזיק במנדט להרכבת הממשלה, עודכן על הפעולה בעזה מבעוד מועד.

 

הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בשדרות ()

אזעקות ויירוטים לאחר ירי רקטות מעזה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד (צילום: AP)
השיגורים מעזה(צילום: AP)

רסיסי רקטה בגן יבנה בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה (צילום: דוברות המשטרה)
פגיעת רקטה בכביש בדרום(צילום: דוברות המשטרה)

רסיסי רקטה בראשון לציון בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה (צילום: רוני בוארון)
נפל רקטה בשכונת מגורים בראשון לציון(צילום: רוני בוארון)

 

 

כיפת ברזל באשדוד (צילון: AFP)
יירוט של כיפת ברזל מעל שמי אשדוד(צילון: AFP)

פתיחת מקלטים ברעננה (צילון: עיריית רעננה)
פתיחת מקלטים ברעננה(צילון: עיריית רעננה)

מטעם ראש הממשלה נמסר: "הלילה סוכל המפקד הבכיר של הג'יהאד האיסלאמי בעזה בהא אבו אל-עטא, שהיה אחראי לפיגועים רבים ולירי רקטות נגד מדינת ישראל בחודשים האחרונים והתכוון להוציא פיגועים מיידיים". עוד נמסר כי פעולת צה"ל "הומלצה על-ידי הרמטכ"ל וראש השב"כ ואושרה על-ידי ראש הממשלה ושר הביטחון, לאחר הצגה ואישור הקבינט".

 

בג'יהאד האיסלאמי התייחסו בביטול לאפשרות של מגעים להפסקת אש "מוקדם לדבר על תיווך או על תקשורת. דם השאהידים עוד לא יבש. הפלגים לא יאפשרו לנתניהו להשתמש בפשע לטובת מטרות פוליטיות ישראליות", אמרו בארגון הטרור. ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, אמר: "מדיניות ההתנקשויות שישראל נוקטת כחלק מתפיסתה הביטחונית לא הצליחה ולא תצליח לשנות לשנות את רוח הלחימה של פלגי ההתנגדות".

 

מדובר צה"ל נמסר כי מאז הפעולה בלילה ועד לשעה 9:10 בבוקר זוהו כ-50 שיגורים רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי כיפת ברזל יירטו כ-20 שיגורים. בגלל הירי בוטלו הלימודים במוסדות החינוך ובמוסדות האקדמיים בגוש דן ובדרום הארץ, בהוראת פיקוד העורף. כמו כן הונחו עובדים שאינם חיוניים שלא להגיע למקומות העבודה בדרום. במרכז הארץ אפשר להגיע לעבודה רק בתנאי שיש מרחב מוגן שניתן להגיע אליו בזמן.

 

 

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: EPA)
הבית שבו חוסל בכיר הג'יהאד(צילום: EPA)

רב הקומות הותקף בידי כוחותינו לפני כשעה וחצי ברצועה (צילום: מג'די פתחי, TPS)
צה"ל תקף בעזה בתגובה על ירי הרקטות(צילום: מג'די פתחי, TPS)

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי, תקיפת צה
(צילום: AFP)

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי, תקיפת צה
(צילום: AFP)

לפני 06:00 נורה מטח ראשון של רקטות. אזעקות נשמעו באשדוד, בגדרה ובמושבים בלכיש. כעבור דקות נשמעו אזעקות ויירוטים גם מעל אשקלון ובעוטף עזה - ומאז האזעקות כמעט לא פוסקות. צה"ל תגבר כוחות. בדרום - כולל אשדוד ובאר שבע - בוטלו הלימודים. ב-09:10 נשמעו אזעקות בתל אביב, חולון, בת ים, ראשון לציון ובית דגן.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה לשישה מיילים ימיים עד להודעה חדשה.


פורסם לראשונה 12/11/2019 10:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש הממשלה והרמטכ"ל מסרו פרטים נוספים על החיסול
צילום: מוטי קמחי
מומלצים