שתף קטע נבחר

ג'ונסון נושם לרווחה: מנהיג הברקזיט לא יתחרה בו

נייג'ל פרג', מנהיג "מפלגת הברקזיט" ומכוכבי הפוליטיקה הבריטית, איים להתחרות במחוזות הבחירה של השמרנים בבחירות בחודש הבא. אחרי ביקורת על פילוג של תומכי הפרישה מהאיחוד הוא הסיר את האיום, ויאבק במחוקקים הפרו-אירופים: "למנוע משאל עם נוסף זה הדבר החשוב ביותר"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נשם אתמול לרווחה אחרי הודעתו של נייג'ל פרג', מנהיג מפלגת הברקזיט ואחד הכוכבים העולים של הפוליטיקה בממלכה. לקראת הבחירות בחודש הבא איים פרג' שמועמדי מפלגת הברקזיט יתחרו במועמדים שמרנים במחוזות הבחירה שלהם – אם ג'ונסון לא יזנח את ההסכם שהשיג עם האיחוד האירופי. אתמול פרג' הסיר את האיום.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

פרג', כמו ג'ונסון, היה אחת הדמויות הבולטות במחנה הברקזיט שניצח במפתיע במשאל העם ב-2016. פרג' עמד בראש מפלגת העצמאות בבריטניה, אך פרש ממנה. בתחילת השנה הקים את מפלגת הברקזיט הפופוליסטית. לקראת הבחירות נשמעו טענות רבות נגד המפלגה, ונטען שהיא תגרום לפילוג בקרב מתנגדי האיחוד האירופי בבחירות ב-12 בדצמבר. הדבר, חוששים תומכי הפרישה מהאיחוד האירופי, יאפשר למפלגות פרו-אירופיות להשיג רוב בפרלמנט ולקיים משאל עם נוסף על היציאה מהאיחוד האירופי.

נייג'ל פראג' מפלגת הברקזיט ברקזיט בריטניה בחירות הפרלמנט האירופי (צילום: gettyimages)
נייג'ל פרג', מנהיג מפלגת הברקזיט(צילום: gettyimages)
 

פרג' שמע את הטענות, הסיר את האיום והתחייב להתחרות רק במאות מחוזי הבחירה שבהם שולטות מפלגות פרו-אירופיות ומפלגת הלייבור (המפלגה הגדולה באופוזיציה). בבית הנבחרים הבריטי יש 650 חברים – שמגיעים מ-650 מחוזות בחירה. כל חבר מייצג מחוז בחירה אחר. השמרנים זכו ב-317 מחוזות בחירה בבחירות 2017.

 

"מפלגת הברקזיט לא תתחרה על 317 המושבים שבהם זכו השמרנים בבחירות האחרונות", הודיע אתמול פרג' במסע הבחירות שלו. "זה מונע קיום של משאל עם נוסף. מבחינתי, כרגע זה הדבר החשוב ביותר שאפשר לעשות", אמר לקול צהלות תומכיו.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון  (צילום: gettyimages)
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון (צילום: gettyimages)
 

כשפרג' איים להתחרות מול השמרנים של ג'ונסון הוא אמר שההסכם שהשיג ראש הממשלה, שעדיין לא קיבל את אישור הפרלמנט, אמנם נקרא "ברקזיט" אך בפועל רחוק מפרישה מהאיחוד. ג'ונסון סירב להיענות לדרישה של פרג' ולוותר על ההסכם, ופרג' הוא זה שהתקפל. ג'ונסון בירך על הסרת האיום של פרג', ואמר: "אני שמח שיש הכרה בכך שיש רק דרך אחת לבצע את הברקזיט וזה להצביע לשמרנים".

 

המפלגה השמרנית אמנם זכתה ב-317 מ-650 המושבים בבחירות 2017, אך לבחירות בדצמבר היא מגיעה עם 298 חברים. חלק מהמחוקקים סולקו מהמפלגה בגלל סאגת הברקזיט, אחרים עברו למפלגות אחרות. החלטתו של פרג' עשויה לסייע לשמרנים לשמור על כוחם בפרלמנט. בסקרים נהנה ג'ונסון מפער של 14% על מפלגת הלייבור של ג'רמי קורבין - 42 אחוזים מול 28. המפלגה הליברל-דמוקרטית, שתומכת באיחוד האירופי, מקבלת 15% מהקולות. מפלגת הברקזיט של פרג' זוכה כרגע ל-4%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים