שתף קטע נבחר

תותחים נפרסו בגבול עזה; 12 הרוגים בתקיפות צה"ל

צה"ל פרס סוללות ארטילריה בעוטף עזה, במקרה שהירי יוחרף - ותקף מפעל לייצור רקטות ארוכות טווח. בנט: "מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה". דיווח: 3 בני משפחה, בהם ילד, נהרגו בתקיפות צה"ל; הירי לעוטף נמשך

לראשונה מאז תחילת סבב ההסלמה - צה"ל פורס סוללות ארטילריה בעוטף עזה: תותחים נפרסים במרחב הגבול לקראת אפשרות של החרפת האש. במקביל הוקפץ גדוד 13 של גולני, שסיים לאחרונה תעסוקה מבצעית באוגדת עזה, לגזרה מאימון - אך לצורכי תגבור משימות ההגנה ולא כאופציה לתמרון קרקעי. נגמ"שי הנמ"ר של הגדוד נפרסו במהלך הלילה בעוטף עזה. שר הביטחון נפתלי בנט בהתייחסות ראשונה להסלמה: "שולחים מסר ברור לכל אויבינו, בכל הגזרות - מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לעולם לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה". מאז תחילת הסבב נהרגו 22 פלסטינים בעזה, 12 מהם מהבוקר. הפלסטינים מדווחים כי שלושה מההרוגים הם בני משפחה אחת, בהם ילד.

 

חיסול והסלמה - עדכונים אחרונים

נתניהו: "בג'יהאד מתחילים לקלוט את המסר"

נתניהו התעמת עם ח"כים ערבים בכנסת: "לא אישרתי פעולות כדי לא לפגוע בבלתי-מעורבים"

 שלושה בני משפחה נהרגו בתקיפת צה"ל; מטחים לעבר עוטף עזה ואשקלון

 תיעוד של תקיפת בכיר בג'יהאד האיסלאמי

שטייניץ: "אם חמאס לא ישים סוף לירי - נרחיב התקיפות" 

 

פריסת כוחות בעוטף עזה (צילום: יואב זיתון)
פריסת כוחות בעוטף עזה(צילום: יואב זיתון)

פריסת כוחות בעוטף עזה (צילום: אבי רוקח )
(צילום: אבי רוקח )

פריסת טנקים בעוטף עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פריסת טנקים בעוטף עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פריסת כוחות בעוטף עזה (צילום: אבי רוקח )
(צילום: אבי רוקח )

בצהריים הודיע דובר צה"ל שחיל האוויר תקף יעדים של הג'יהאד האיסלאמי בעזה וכן מפעל לייצור רקטות ארוכות טווח. בהודעה נמסר כי בגל תקיפות זה הגביר צה"ל את קצב תקיפותיו וסוג המטרות. במהלך התקיפה הותקף מפעל מרכזי לייצור ראשי קרב לרקטות בדרום רצועת עזה. מדובר באתר לייצור רקטות וחומרי גלם ייחודיים לייצור רקטות ארוכות טווח.

 

"מערך ייצור הרקטות הוא מערך פנימי עליו ארגון הטרור מסתמך לחידוש ותחזוקת מלאי הרקטות שברשותו. המערך מורכב ממספר אתרים ברחבי הרצועה, כל אחד מהם אמון על אחד או יותר מהתהליכים הנדרשים לייצור רקטות: ייצור חומרי הגלם הרקטיים, חריטה על ברזל הרכיבים, מחשוב ואלקטרוניקה והרכבה סופית. הג'יהאד האיסלאמי משקיע בתשתיות ובמשאבים במערך הייצור, שנחשב מערך מכריע להתעצמות יכולות הארגון", נמסר בהודעת דובר צה"ל.

 

כמו כן, הותקפה מפקדת חטיבת חאן יונס של ארגון הטרור ומחסן אמל"ח בביתו של אדם אבו חדאיד, פעיל במערך הרקטות של הג'יהאד האיסלאמי המשמש גם לאחסון אמל"ח. במקביל, כלי שיט של צה"ל תקף כלי שיט של הכוח הימי של הג'יהאד האיסלאמי ששימש לאימונים לקראת פיגועים עתידיים בתווך הימי, וכן מתחם צבאי לאימונים של הכוח הימי של הארגון המשמש גם כמחסן אמצעי לחימה.

 

 

תיעוד הגעת פצועים לבית החולים בעזה ()
פינוי נפגעים מתקיפות צה"ל ברצועה

תיעוד הגעת פצועים לבית החולים בעזה ()

תיעוד הגעת פצועים לבית החולים בעזה ()

תיעוד הגעת פצועים לבית החולים בעזה ()

תקיפה מהאוויר על אופנוע בעזה ()

בנט אמר הבוקר: "אתמול לפנות בוקר ביצעו צה"ל וכוחות הביטחון פעולה חיונית לביטחון ישראל. בהא אבו אל-עטא היה אדריכל טרור של הג'יהאד האיסלאמי שפעל נגד אזרחי ישראל. הוא חוסל. עשינו את זה אתמול - ולא נהסס לפעול גם בעתיד". בנט הוסיף כי "הבוקר אנחנו שולחים מסר ברור לכל אויבינו, בכל הגזרות: מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לעולם לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה. הייתם ותישארו על הכוונת. מפקדי צה"ל, ובראשם הרמטכ"ל, לצד ראשי זרועות הביטחון, עושים הכול כדי שכולנו נוכל להמשיך לישון בשקט".

 

חמאס התייחס להרוגים בתקיפות צה"ל. "השהידים שנופלים בהגנה על עמם אל מול התוקפנות הציונית ברצועת עזה, הם הבסיס לניצחון והדלק שלו. האומץ וההקרבה של ההתנגדות בשטח משקפת את כוח הרצון של כל העם. ההתנגדות מראה במערכה הזאת אחדות בפעילות השטח וברמה המדינית והתקשורתית. יש ביכולתה להכיל את המתקפה הציונית ולזעזע את האויב", מסר הארגון.

 

 
הממשלה התכנסה לישיבה מיוחדת בעקבות ההסלמה בדרום. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "אנחנו ממשיכים להכות בג'יהאד האיסלאמי. הוא היה אחראי לרוב הפיגועים שיצאו מרצועת עזה בשנה האחרונה. אני מבקש לשבח את לוחמי כיפת ברזל, שיוצרים סטנדרט חדש עם יותר מ-90% יירוטים".

 

נתניהו הוסיף כי "מוטב שהג'יהאד יבין זאת עכשיו במקום מאוחר מדי, אני מאמין שהמסר מתחיל להיקלט. הם מבינים שאנחנו נמשיך להכות בהם ללא רחם. אנחנו נחושים להילחם ולהגן על עצמנו. אם הם חשבו שהמטחים או הפגיעות יחלישו אותנו, הם טועים. יש להם ברירה אחת. זה יכול לקחת זמן, אנחנו רואים שהסבירות גבוהה מאוד, מי שמקפיד על הוראות פיקוד העורף לא נפגע. ההנחיות ברורות, אני מבקש להמשיך להקפיד עליהן".
 
חיל האוויר תקף כמה יעדים של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, ובכללם מבנים שבהם מתגוררים בכירים בזרוע הצבאית של הארגון. בנוסף תקפו כלי טיס של חיל האוויר חוליות מחבלים של הג'יהאד האיסלאמי ששיגרו רקטות ונערכו לשגר רקטות לעבר שטח ישראל.

 

מאז תחילת סבב הלחימה נהרגו כאמור 22 פלסטינים, 12 מהם מהבוקר. לפי דיווחים מעזה, שלושה מההרוגים הבוקר הם בני משפחה ובהם ילד אחד לפחות. נראה כי מדובר בבלתי מעורבים. בצה"ל דקדקו במטרות כדי למנוע פגיעה באזרחים לא מעורבים. הפגיעה הבוקר עלולה להגביר את הלחץ על חמאס להיכנס למערכה - צעד שאותו צה"ל ניסה למנוע ביממה האחרונה.

 

מאז חיסולו של מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אתמול לפנות בוקר, שוגרו מרצועת עזה לעבר ישראל יותר מ-250 רקטות. אחרי הפוגה בשעות הלילה, הירי מהרצועה התחדש הבוקר בשעה 05:54.

 

מאז נשמעו התרעות צבע אדום ואזעקות במועצות אזוריות בעוטף עזה, בשפלת יהודה ובשפלה הדרומית, וכן בערים אשקלון, נתיבות ושדרות. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אשקלון ושתי רקטות מעל שדרות. לא דווח על נפגעים או על נזק.

 

המבנה שהותקף בעיר רפיח, בדרום הרצועה (צילום: רויטרס)
מבנים שהותקפו ברצועת עזה(צילום: רויטרס)

המבנה שהותקף בעיר רפיח, בדרום הרצועה ()

המבנה שהותקף בעיר רפיח, בדרום הרצועה ()

המבנה שהותקף בעיר רפיח, בדרום הרצועה ()

הריסות מבנים מבנה מגורים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הריסות מבנים מבנה מגורים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הריסות מבנים מבנה מגורים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הריסות מבנים מבנה מגורים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הריסות מבנים מבנה מגורים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

השר יובל שטייניץ, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר הבוקר בריאיון לאולפן ynet כי "כל צד יכול לגרור את העימות לטווח ארוך, היכולת שלנו היא להגביר את התקיפות. האשליה המשיחית של פירוז תמורת שלום התנפצה לחלוטין. אני לא שולל ירי נוסף לאזור גוש דן, יש להם היכולות לירות גם לירושלים. אנחנו בדילמה מאוד קשה, כדי לפרז את הרצועה אנחנו צריכים לכבוש אותה לכמה שבועות, כמו במבצע חומת מגן".

 

שטייניץ הוסיף: "השאלה היא לא אם חמאס יצטרף לסבב אלא אם חמאס ישים סוף לירי, כי אם לא יהיה לזה סוף וחמאס ימשיך לשבת על הגדר, והירי יימשך ימים, אנחנו נצטרך לתקוף בצורה הרבה יותר נרחבת. ישראל אף פעם לא הורידה מסדר היום את האפשרות של חיסולים ממוקדים".


פורסם לראשונה 13/11/2019 09:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
כוחות בגבול עזה
צילום: אבי רוקח
מומלצים