שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תורפה מבצעית: גדודים מתחלפים בשלוש גזרות רגישות במקביל

  מבדיקת ynet עולה כי בעיתוי נפיץ מתחלפים גדודי הבט"ש בגבולות עם עזה, לבנון וביו"ש - בו זמנית. בתקופת תחילת קו נרשמו תקלות מבצעיות קטלניות רבות בעבר. לגבול עזה הגיעו לראשונה גדודי כפיר שהחליפו את חטיבת גולני - בשיא ההסלמה. הרקע: רצון בצה"ל לאימונים אורגניים של חי"ר ושריון

   

  הערכות צה
  דגלי צנחנים ונח"ל זה לצד זה בגבול הצפון(צילום: יואב זיתון)

  בתקופה נפיצה במיוחד, בתוך פחות מחודש - בגזרות ביטחון שוטף (בט"ש) רבות מתחלפים הכוחות: חיילי חטיבת כפיר עולים בימים אלה - לראשונה מאז שהוקמה באמצע העשור הקודם - לגזרות ההגנה באוגדת עזה. במשך מרבית שנותיהם, ועוד קודם לאיגוד הגדודים לחטיבה אחת, לוחמי חטיבת החי"ר הצעירה בצה"ל היו אחראים על גזרות הבט"ש ביהודה ושומרון, האזור שעמו היו מזוהים יותר מכל.

   

  לוחמי כפיר מחליפים את לוחמי גולני, שהיו אחראים על הגזרה המתוחה מתחילת הקיץ. החלפת גדודים בגזרה מבצעית נחשבת תמיד בצבא לנקודת תורפה, שכן לחיילים שמגיעים עם מפקדיהם לגזרת הבט"ש, בתום פרק ממושך של אימון למלחמה, לוקח מספר שבועות להכיר את רזי הפעילות והמשימות בקו ודפוסיהם, כשמולם אויב שלא "מתחשב" בכך.

   

  לנוכח הרגישות הוחלט בצה"ל לפרוס למספר ימים את החלפת הקו ולא לרכזו ליום אחד. שני מפקדי החטיבות המרחביות באוגדה דיווחו כי עד כה ההחלפה עברה באופן חלק, וכי העירנות הועלתה לנושא גם בגלל שהגעת חטיבת כפיר לאוגדת עזה אינה טריוויאלית.

   

  פריסת כוחות בעוטף עזה (צילום: אבי רוקח )
  לוחמים בסמוך לגבול רצועת עזה, אתמול(צילום: אבי רוקח )
    

  הירי בפלסטיני באזור חברון, השבוע

  הירי בפלסטיני באזור חברון, השבוע

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רבות מהתקלות המבצעיות, שלעיתים הסתיימו בחיילים פצועים או הרוגים, התרחשו בימים הראשונים או האחרונים של ה"קו". בימים אחרונים של תעסוקה מבצעית מאידך נרשמת ירידת מתח בקרב החיילים, אחרי שישה עד ארבעה חודשים של שגרה שוחקת בתעסוקה המבצעית, ורגע לפני יציאה לחופשת "רגילה" או לאימון.

   

  לא רק באוגדת עזה מתחלפים הכוחות - לפי גרף התכנון שנקבע באגף המבצעים במטכ"ל - במהלך ההסלמה שיזמה ישראל עם חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי ביום שלישי לפנות בוקר. גם באוגדת יהודה ושומרון מתחלפים בשבועות אלה חלק מהגדודים. באחד מהם, לוחמי חטיבת גבעתי שעלה לתעסוקה מבצעית בגזרת בית לחם לפני כשבועיים, הרגו צעיר פלסטיני לא חמוש במחנה הפליטים אל ערוב בתחילת השבוע, במהלך הפרת סדר אלימה שכללה ידוי בקבוקי תבערה לעבר החיילים. חקירת מצ"ח נפתחה בעקבות התקרית.

   

  חילופי הגדודים בחטיבות המרחביות בעזה מתרחשים בסמיכות לחילופים דומים בגבול לבנון, שם כוחות מחטיבת הנח"ל תופסים את מקומם של לוחמי הצנחנים.

   

  הפעולות למזעור תקלות

  בין הדוגמאות הזכורות ביותר לתקלות מבצעיות בתחילת תעסוקה מבצעית או בסופה, ניתן למנות את אירוע חטיפת חיילי המילואים אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל בגבול לבנון ב-2006, התקרית שפתחה את מלחמת לבנון השנייה. בשנה האחרונה, לוחמי גולני הרגו "פעיל ריסון" חמוש של חמאס שהתקרב לגדר הגבול בצפון הרצועה, במה שהוגדר בצבא "טעות". זה קרה בסמוך לעליית הגדוד לתעסוקה מבצעית וגרר מתיחות ביטחונית גבוהה באיזור.

   

  הסיבה המרכזית לחילופי הגדודים הרבים באותה עת בדיוק נעוצה במודל האימונים החדש יחסית, שנכנס לפני כשנתיים לתוקף, וכולל כארבעה חודשי אימון לכל גדוד שאחריהם מגיעים ארבעה חודשי תעסוקה מבצעית. לפני השינוי, הגדודים הסדירים עסקו יותר בתעסוקות מבצעיות ופחות באימונים, בהיקף של 70-60 אחוזים לעומת 30-40 אחוזים לאימון. מכיוון שצה"ל נלחם בצוותי קרב גדודיים וחטיבתיים, באגף המבצעים סנכרנו את מועדי החילופים באופן שגדודי חי"ר, שריון והנדסה שנלחמים יחד בתוכנית האופרטיבית למלחמה, ייצאו גם לאימון באותו המועד, ככל הניתן. כך למשל, לוחמי הנח"ל מתאמנים עם חבריהם מחטיבת השריון 401 ולוחמי גולני יסתערו יחד בלחימה עם חטיבה 7.

   

  כדי לצמצם את פוטנציאל התקלות של גדוד חדש בגזרת בט"ש, בצה"ל חידדו בשנים האחרונות את נהלי הכניסה לקו, והאריכו אותם מחצי יממה עד יממה של מתח מבצעי גבוה ושהייה נרחבת של הכוחות בשטח, למספר ימים של "אווירה מבצעית" שבהם מתאפשרת הכרה מעמיקה יותר של המשימות, הוראות הפתיחה באש והדגשים הספציפיים לגזרה הנתונה.

   

  בצבא גם דייקו מאוד את מה שמכונה אל"תים - האימונים של לפני תעסוקה מבצעית שעובר כל גדוד לפני עלייתו לקו, ונערכים בבסיסי האימונים הפיקודיים שבצאלים (פיקוד דרום), לכיש (פיקוד מרכז) ואליקים (פיקוד הצפון). אימון זה נמשך בין שבוע לשבועיים וכולל תרגילים ממוקדים, העמקות מודיעיניות, תדרוכים מעודכנים, סימולציות והכנות מנטליות שכולם יעודיים לגזרה האמורה.

   

  ועדיין - תקלות מבצעיות מתרחשות בעיקר בימים הראשונים של התעסוקות המבצעיות, דבר המחייב חניכה השטח, פיקוח צמוד וליווי הדוק של הכוחות החדשים מצד מפקדת החטיבה המרחבית הקולטת את הגדוד. בעיקר כאשר מדובר בגדוד שטרם חווה את הגזרה, והתרגל למציאות מבצעית שונה לגמרי ולנהלים אחרים, כמו חיילי כפיר שאחראים מימים אלה, לראשונה, על משימת ההגנה בעוטף עזה.

   

  אגב, גדוד 13 של גולני שהוחלף על-ידי גדוד של כפיר, הוא הראשון שהגיע שלשום בלילה ככוח תגבור לאוגדת עזה, בין היתר בגלל זמינותו המהירה והבקיאות שצבר בחודשים האחרונים בגזרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים