שתף קטע נבחר

מותר להיות סנדק פעמיים?

אם הייתי סנדק בברית מילה של נכד אחד, האם מותר לי להיות סנדק בברית מילה של נכד אחר?

שאלה:

האם ישנם גבולות לתדירות שבה אדם יכול להיות סנדק?

אם הייתי הסנדק בברית המילה של הנכד לפני כארבעה חודשים, האם אוכל להיות שוב סנדק של נכד אחר השבוע?

 

 

<< לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>   

 

תשובה:

ראשית, מזל טוב להולדת הנכדים. לשאלתך, מקור המנהג לסנדקות בהלכה נמצא בשולחן ערוך (יורה דעה סימן רסה) בהלכות מילה. כותב הרמ"א (סעיף יא): "ונוהגין להדר אחר מצווה זו, להיות סנדק לתפוס התינוק למוהלו (הגהות מיימוני פרק ג' דמילה). ויפה כוח הסנדק מכוח המוהל להקדימו לקריאת התורה, דכל סנדק הווי כמקטיר קטורת (מהרי"ל בשם רבינו פרץ), ולכן נוהגין שלא ליתן שני ילדים לבעל ברית אחד, כדאמרינן גבי קטורת: חדשים לקטורת" (שם בשם ר"פ).

 

כלומר, שלסנדק יש זכויות כמו כהן שמקטיר קטורת - זכויות שיכולות להביא לו עושר, ולכן נוהגים לא לתת שני ילדים לסנדק אחד. מפרשי השולחן ערוך מסבירים כי הכוונה היא "שאין כופלין לתת בניו לבעל ברית אחד פעמים או שלוש, רק לכל בן בורר בעל ברית אחר" (ש"ך שם סק"כב). כלומר, לא לתת לסנדק אחד שני אחים. אבל מסתבר שלהיות סנדק לשני ילדים של הורים שונים - אין מניעה.

 

מורי ורבי, הרב צבי יהודה זצ"ל, גם לא הקפיד על כך, והיה סנדק גם לשני אחים, וכך נהגו בישיבת "מרכז הרב".

 

מכל מקום, אין שום הגבלה של זמן בין שתי בריתות להיות הסנדק. לכן, אין שום בעיה שתהיה הסנדק לנכדך גם אם עברו רק ארבעה חודשים מאז היית סנדק לנכד אחר (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

 

 • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים