שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  השימוע ההיסטורי: "טראמפ חשב על הביידנים, לא על אוקראינה"

  אמריקה קיבלה הערב הזדמנות ראשונה להאזין לעדים בפרשת "אוקראינה גייט", עם המעבר לשלב הפומבי של הליך ההדחה נגד טראמפ. בשידור חי העידו דיפלומטים: "טראמפ שאל את השגריר באיחוד האירופי מה עם חקירות ביידן ונענה שקייב מוכנה לקדמן". הרפובליקנים: "הצגה לטלוויזיה"

  אזרחי ארצות הברית והעולם נחשפו הערב (יום ד') לראשונה ממקור ראשון לעדויות בהליך ההדחה שמנהלים הדמוקרטים נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הנבחרים. בשימוע שנערך הערב בוועדת המודיעין של הבית – השימוע שהוציא לדרך את השלב הפומבי בהליך ההדחה, אחרי שעד כה התקיימו השימועים בדלתיים סגורות – הציגו חברי קונגרס דמוקרטים ורפובליקנים שני נרטיבים שונים בנוגע להתנהלות הנשיא בפרשת "אוקראינה גייט" שבה הוא מסובך. השימוע הועבר בשידור חי בטלוויזיה וברשתות החברתיות.

   

  הדיפלומט וויליאם טיילור מעיד, הערב    (צילום: רויטרס)

  הדיפלומט וויליאם טיילור מעיד, הערב    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שגריר ארה
  העדים טיילור וקנט. טראמפ מיהר לצייץ נגדם(צילום: AP)

  שגריר ארה
  (צילום: רויטרס)

  בשימוע הערב העידו שני דיפלומטים אמריקנים ותיקים – הדיפלומט האמריקני הבכיר ביותר באוקראינה וויליאם טיילור, שהיה בעבר השגריר בקייב, ואיש מחלקת המדינה ג'ורג' קנט. השניים הביעו דאגה עמוקה מהלחץ שהפעילו טראמפ והסובבים אותו על אוקראינה כדי שזו תפתח בחקירה נגד יריבו הפוליטי הדמוקרטי ג'ו ביידן ובנו האנטר ביידן.

   

  בשימוע הערב עוררה עניין מיוחד החשיפה של טיילור כי איש הצוות שלו שמע שיחת טלפון שהתקיימה ב-26 ביולי בין טראמפ לבין שגריר ארה"ב באיחוד האירופי גורדון סונדלנד, תורם פוליטי לשעבר שמונה לדיפלומט בכיר, שבה שאל טראמפ על החקירות נגד הביידנים וסונדלנד השיב לו שהאוקראינים מוכנים לקדמן.

   

  טיילור העיד כי במהלך השיחה, שהתנהלה יום אחד אחרי שטראמפ ביקש בטלפון מנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לקיים את החקירות הללו, שאל איש הצוות את סונדלנד מה חושב טראמפ על אוקראינה. "השגריר סונדלנד השיב שלטראמפ אכפת יותר מהחקירות נגד ביידן, שעורך דינו רודי ג'וליאני לחץ לקיים", העיד הערב טיילור. כשנשאל על-ידי יו"ר ועדת המודיעין, הדמוקרט אדם שיף, אם כוונתו שלטראמפ היה אכפת יותר מהחקירות מאשר מאוקראינה, טיילור השיב: "כן, אדוני".

  שימוע הליך הדחה דונלד טראמפ בית הנבחרים צופים ב בורסה ניו יורק (צילום: AP)
  עשרות מיליוני צופים. השימוע על מסך הטלוויזיה בבורסה בניו יורק(צילום: AP)

  שימוע הליך הדחה דונלד טראמפ בית הנבחרים צופים ב אוניברסיטת יוטה (צילום: AP)
  צופים בשימוע באוניברסיטה יוטה(צילום: AP)

  אדם שיף יו
  יו"ר הוועדה אדם שיף. "זה לא רק הנשיא, זאת גם הנשיאות"(צילום: AP)

  טיילור העיד כי מצא שני ערוצים שבהם ניהלה ארה"ב את מדיניותה בכל הנוגע לאוקראינה – אחד רגיל ואחד "מאוד לא רגיל". הוא סיפר כיצד טראמפ התנה פגישה בינו לבין נשיא אוקראינה בכך שקייב תסכים לחקור את החברה שבה היה בנו של ביידן חבר בסגל המנהלים. עוד סיפר כי עיכוב הסיוע לאוקראינה עד שתפתח לכאורה בחקירה הדאיג אותו מאוד, משום שהמהלך גרם למניעת סיוע ממדינה הנמצאת במלחמה.

   

  "איש לא הגן על האנטר"

  השימועים הפומביים ייערכו ברביעי ובשישי, וההערכה היא כי עשרות מיליונים יצפו בהם. את השימוע הפומבי ההיסטורי היום – הראשון שנערך במסגרת הליך הדחה של נשיא אמריקני זה שני עשורים – פתח אדם שיף בחדר עמוס עיתונאים וחברי קונגרס.

   

  "השאלה העומדת על הפרק בחקירה הזו היא אם הנשיא טראמפ ניסה לנצל את פגיעותה של בעלת ברית ולהזמין את אוקראינה להתערב בבחירות שלנו", אמר שיף בהצהרת הפתיחה. "התשובה שנקבל תשפיע לא רק על עתיד הנשיא הזה, אלא על עתיד הנשיאות עצמה ועל השאלה לאיזו התנהלות מצפה העם האמריקני מהמפקד העליון שלו. אם זה לא עניין שאפשר להדיח בגינו נשיא, מה כן?".

  רקע פרשת אוקראינה גייט (צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)
  רקע פרשת אוקראינה גייט(צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)

  העד ג'ורג' קנט, בכיר במחלקת המדינה שעסק בענייני אירופה ואירו-אסיה ומתוקף תפקידו פיקח על המדיניות האמריקנית בענייני אוקראינה, אמר בשימוע: "אני לא מאמין שארה"ב צריכה לבקש ממדינות אחרות לנהל חקירות סלקטיביות עם הֶקשרים פוליטיים נגד יריביהם של מי שנמצאים בשלטון, משום שמעשים סלקטיביים כאלה פוגעים בשלטון החוק".

   

  ג'ו ביידן היה עד לפני שלוש שנים סגן נשיא ארה"ב, ורפובליקנים העלו את הטענה שבשעתו ניסו הוא וממשל אובמה לנצל את כוחם כדי להגן על החברה של הבן האנטר. קנט הצהיר הערב כי מעולם לא שמע פקיד ממשל אמריקני מנסה להגן על החברה האוקראינית מחקירות. הוא סיפר כי הוא עצמו הזהיר ב-2015 מניגוד העניינים שעלול להיווצר מכך שהאנטר ביידן הוא בכיר בחברה, אבל הוסיף: "הרשו לי לומר זאת בבירור – מעולם לא הייתי עד למאמץ כלשהו מצד גורם אמריקני רשמי להגן על החברה מחקירה".

   

  קנט סיפר כי נדהם ממאמציו של עורך הדין של טראמפ רודי ג'וליאני וממאמציהם של אחרים בסביבתו ללחוץ על אוקראינה. לדבריו ג'וליאני ניהל "קמפיין מלא שקרים" נגד שגרירת ארה"ב באוקראינה מארי יובנוביץ', שהודחה לפתע מתפקידה במאי אשתקד. יובנוביץ' עצמה תעיד בפומבי ביום שישי.

   

  טראמפ: "אין לי זמן לצפות בזה"

  הרפובליקני הבכיר ביותר בוועדת המודיעין, דבין נונס, יצא הערב להגנתו של טראמפ והאשים את הדמוקרטים בניהול קמפיין הכפשה מתוזמר היטב ובניצול השימועים כ"הצגה טלוויזיונית תיאטרלית".

  שגריר ארה
  טיילור. "ערוץ מאוד לא רגיל"(צילום: AFP)

  כשנונס תשאל את טיילור, הוא טען בפני הדיפלומט כמה פעמים שממשלת אוקראינה התערבה בבחירות ב-2016 בניסיון להביא לניצחונה של הילרי קלינטון. "עכשיו הם מאשימים את טראמפ בעבירה בעניין אוקראינה כשהם עצמם אשמים", אמר נונס. "הדמוקרטים שיתפו פעולה עם התערבות של אוקראינה בבחירות".

   

  במהלך השימוע פרץ ויכוח בין הרפובליקנים בוועדה לבין היו"ר הדמוקרטי שיף, אחרי שזה קטע את 45 הדקות שבהן יש לרפובליקנים זכות לתשאל את העדים.

  שגריר ארה
  (צילום: AP)

  לפני תחילת השימוע פרסם טראמפ עצמו בטוויטר ציוצים שנועדו לקעקע את אמינות העדים. "מעולם לא היו אנשי טראמפ", כתב, "תקראו את התמליל".

   

  מחוקקים המובילים את החקירה נגד טראמפ פרסמו בשבוע שעבר תמלילים משימוע בדלתיים סגורות שבו אמר טיילור כי הלחץ שהפעיל הבית הלבן על קייב לפתוח בחקירה נבע מרצון לסייע לטראמפ לנצח בבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

   

  הערב נפגש טראמפ בבית הלבן עם נשיא טורקיה רג'פי טאיפ ארדואן, וכשנשאל על-ידי עיתונאים על השימוע אמר שלא יצפה בו. "אני עסוק מדי בשביל לצפות בזה", אמר. "זה ציד מכשפות, זו הונאה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים