שתף קטע נבחר

"הוא בוגד, תעצרו אותו!": הדמוקרט שמצליח להטריף את טראמפ

יו"ר ועדת המודיעין של הקונגרס, אדם שיף, הפך לפנים של הליך ההדחה נגד טראמפ וספג אש. הדמוקרטים מאמינים: "הוא יכול לעמוד במתקפות". הלילה דווח על פרטים נוספים שמסבכים את הנשיא בפרשת "אוקראינה-גייט". טראמפ: "יש לי זכות לבקש עזרה ממדינות בחקירת שחיתות"

 

אדם שיף (צילום: APA)
מוציא את הנשיא משלוותו. אדם שיף(צילום: APA)

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התמודד במהלך שנות כהונתו עם לא מעט פרשיות סוערות וטענות קשות שהופנו נגדו. טראמפ נוהג, כמעט מדי יום, לטעון שישנה רדיפה נגדו, לכנות את הפרשיות "ציד מכשפות", ואת האנשים המובילים אותן כמושחתים ושקרנים. אולם נראה כי לאף אדם לא הפנה הנשיא האמריקני זעם רב כל כך כפי שהוא מפנה כעת ליו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים האמריקני, אדם שיף, שמוביל את חקירת בית הנבחרים בפרשת "אוקראינה-גייט" ואת ההליך הדחה נגדו.

 

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נזכיר, כי פרשת "אוקראינה-גייט" החלה לאחר שפקיד מודיעין אמריקני טען שטראמפ ביקש מנשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, לחקור את פעילותם באוקראינה של סגן נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ו ביידן, ובנו האנטר ביידן. זאת, לכאורה, במטרה לאסוף מידע מפליל על ביידן, שנחשב למועמד הדמוקרטי המוביל לנשיאות לקראת בחירות 2020 בארה"ב. התלונה הובילה לפתיחה בהליך הדחה נגד טראמפ, שמצידו כינה אותה "תרמית". את שיף, שמוביל את הליך ההדחה, כינה טראמפ "אדם שפל", וקרא לעצור ולחקור אותו בגין בגידה.

 

"שיף המציא דברים שאמרתי ושיקר לקונגרס בצורה בוטה ומרושעת", טען טראמפ באחד מציוציו. "הוא הקריא דברים איומים, וטען כי הם נאמרו על-ידי נשיא ארה"ב. אני רוצה שהוא ייחקר ברמות הגבוהות ביותר בגין זיוף ובגידה". בציוץ אחר, קרא טראמפ לשיף להתפטר, ובהזדמנות אחרת כינה אותו "שקרן שמשקר במצח נחושה".

  

נשיא ארה
סימן את שיף במטרה לערער את הליך ההדחה. טראמפ(צילום: רויטרס)

 

הפנים של הליך ההדחה

שיף, מצידו, טען כי טראמפ מעדיף "לתקוף אחרים" מאשר להשיב לשאלות שעולות מהתנהגותו בפרשה. בדברים שאמר עם פרסום תמלילי השיחה בין זלנסקי לטראמפ, היה שיף לא פחות בוטה מהנשיא האמריקני, וטען כי "זאת סחיטה של מנהיג זר בסגנון המאפיה". לטענתו, "נשיא ארה"ב בגד בתפקידו והקריב לשם כך את הביטחון הלאומי שלנו. העובדה שטראמפ ניצל את כוחו כדי להשיג סיוע ממדינה אחרת בקמפיין זו הבגידה החמורה בתפקיד ביותר שהייתה".

 

לפי גורם המעורה בפרטי הקמפיין של המפלגה הרפובליקנית, טראמפ החליט לתקוף את שיף באופן אישי במטרה לערער את אמינות הליך ההדחה כולו. "המטרה היא לערער את הנרטיב וליצור ספק", אמר הגורם.

 

אוקראינה גייט – עוד כותרות:

טראמפ קורא לסין לחקור את ביידן 

"כלב התקיפה של טראמפ": ג'וליאני בלב המהומה

"המתלונן נגד טראמפ: קצין CIA שהוצב בבית הלבן"

 נחשפה התלונה: "בבית הלבן ניסו להסתיר"  

הבקשה מנשיא אוקראינה: "תעשו טובה

הרביעי בהיסטוריה: כתם ההדחה של טראמפ

 

שיף, המייצג את מחוז לוס אנג'לס בקונגרס, הוא תובע פדרלי לשעבר ובן בריתה של יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי. בשנים האחרונות הוא נודע כמבקר חריף של פרשת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016, שגם בה נטען להתנהלות פסולה של טראמפ. חבר הקונגרס גרי קונולי, דמוקרט מווירג'ינה, אמר כי הבחירה בשיף להובלת הליך ההדחה הייתה טובה, שכן הוא יכול לעמוד במתקפותיו של הנשיא והוא "לא מתכוון להירתע מלבצע את תפקידו".

 

ננסי פלוסי עם אדם שיף (צילום: AP)
שיף במסיבת העיתונאים עם פלוסי(צילום: AP)

 

במסיבת עיתונאים שערך לאחרונה שיף עם פלוסי, הסביר כי הוא לא מתכוון למשוך את הליך ההדחה זמן רב. "אנחנו לא משתטים פה", אמר. "אנחנו לא רוצים שזה יימשך חודשים על גבי חודשים, אבל זו כנראה האסטרטגיה של הממשל".

 

גישתו של שיף עוררה ביקורת קשה מצד מחוקקים רפובליקנים. בחודש מרץ האחרון, חודשיים לאחר שנכנס שיף לתפקיד יו"ר ועדת המודיעין, דרשו כל תשעת חבריה הרפובליקנים שיתפטר בעקבות טענותיו שקמפיין טראמפ שיתף פעולה עם רוסיה בבחירות 2016. חקירתו של התובע המיוחד, רוברט מולר, קבעה כי רוסיה אכן התערבה בבחירות לטובת טראמפ, אולם לא הצליח להשיג ראיות מספקות נגד הנשיא.

 

גם כעת, דורשים חלק מחברי הוועדה הרפובליקנים משיף להתפטר. חברת הקונגרס אליס סטפניק, רפובליקנית מניו יורק, טענה כי שיף "שם ללעג את הוועדה שלנו, ועליו להתפטר מתפקידו כיו"ר". המחוקקים הרפובליקנים וטראמפ ממקדים את מתקפותיהם האחרונות נגד שיף בהצהרת הפתיחה שלו במהלך דיון הוועדה בשבוע שעבר, אז הציג דברים משיחתו של טראמפ עם זלנסקי בצורה קיצונית ולא בדרך שבה נאמרו בפועל. מאוחר יותר טען כי הדברים היו "חלק מפרודיה". טראמפ, בתגובה, האשים את שיף בכך ששיקר לקונגרס.

 

פרטים חדשים על פרשת "אוקראינה-גייט"

בתוך כך, ה"וושינגטון פוסט" דיווח הלילה (שישי) כי שליח הממשל האמריקני לאוקראינה לשעבר, קורט ווקר, טען שאמר לרודולף ג'וליאני, עורך דינו של הנשיא דונלד טראמפ, כי המידע שהוא מקבל מבכירים אוקראינים על בנו של סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן, אינו אמין. לפי הדיווח, ווקר אמר את הדברים במהלך עדותו אתמול בבית הנבחרים על פרשת "אוקראינה-גייט". ווקר, שהתפטר מתפקידו על רקע הפרשה, הוסיף כי הזהיר בזמנו את אוקראינה שלא להתערב בפוליטיקה האמריקנית.

 

רקע פרשת אוקראינה גייט (צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)
(צילום: רויטרס, EPA, AP, MCT)

 

כמו כן, ב"ניו יורק טיימס" דווח הלילה כי בחודש אוגוסט האחרון ניסח ווקר יחד עם שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי, גורדון סונדלנד, הצהרה עבור נשיא אוקראינה, שנועדה לחייב את המדינה להמשיך בחקירות שביקש הנשיא האמריקני לנהל נגד יריביו הפוליטיים. זאת, פחות מחודש לאחר שיחתו הבעייתית של טראמפ עם זלנסקי, שנערכה ב-25 ביולי.

 

לפי העיתון, מדובר בעדות נוספת של גורמים המעורים בפרטים לדרך שבה הכפיף טראמפ את מדיניות החוץ האמריקנית לסדר היום הפוליטי שלו בשבועות שלאחר שיחתו הבעייתית עם זלנסקי. עוד דווח, כי ג'וליאני היה מודע לכתיבת ההצהרה, וכך גם עוזר בכיר של נשיא אוקראינה. מטרת ההצהרה הייתה למנוע מצב שבו ההבטחות שניתנו לטראמפ בדלתיים סגורות לא יקוימו בפועל. בכל אופן, הנשיא האוקראיני לא חתם בסופו של דבר על ההצהרה, ולפי הדיווח, בערך באותה תקופה הודיעו בכירים באוקראינה לממשל טראמפ שהם לא מעוניינים להתערב בפוליטיקה האמריקנית.  

 

בנוסף, הוול סטריט ג'ורנל דיווח הלילה כי טראמפ הורה על פיטוריה של שגרירת ארה"ב באוקראינה לשעבר, מארי יובנוביץ', לאחר שקיבל תלונות לגביה מג'וליאני וממקורבים נוספים שהיא פוגעת במאמציו לשכנע את אוקריאנה לחקור בנושא ביידן.

  

טראמפ, שאתמול קרא בפומבי לסין ולאוקראינה לחקור את התנהלותו של ביידן, טען הלילה בטוויטר כי "בתור נשיא ארה"ב יש לי את הזכות, ואפילו החובה, לחקור שחיתות. וזה כולל לבקש או לרמוז למדינות אחרות לעזור בכך". ג'ו ביידן עצמו צייץ אף הוא הלילה וכתב: "הרעיון שטראמפ מפקפק ביושרה של מישהו הוא בדיחה".

 

רודי ג'וליאני רודולף ג'וליאני עורך דין של נשיא ארה
רודולף ג'וליאני, עורך דינו של טראמפ(צילום: EPA)

 

בשיחה בין הנשיא האמריקני לנשיא אוקריאנה, שאת תמלילה החלקי פרסם הבית הלבן בשבוע שעבר, מבקש טראמפ מזלנסקי לשתף פעולה עם ג'וליאני ועם התובע הכללי של ארה"ב וויליאם בר. "יש הרבה דיבורים סביב הבן של ביידן, שביידן מנע את העמדתו לדין. הרבה אנשים רוצים לדעת על זה, אז מה שתוכל לעשות עם התובע הכללי יהיה נהדר", אמר טראמפ בשיחה, לפי תקציר שפרסם משרד המשפטים. "ביידן מסתובב ומשוויץ שהוא מנע את העמדתו לדין, אז אם תוכל לבדוק את זה... לי זה נשמע נורא". זלנסקי השיב: "אנחנו נטפל בזה ונעבוד על חקירת המקרה. כמו כן אני מבקש ממך למסור לנו מידע נוסף, אם יש לך כזה, זה יעזור מאוד".

 

לפי פרסומים בתקשורת האמריקנית, טראמפ הנחה את ראש הסגל שלו להקפיא את הסיוע הצבאי לאוקראינה לפני השיחה, לכאורה כדי להפעיל לחץ על זלנסקי. בתמליל השיחה אין הוכחה לכך, או הבטחה שמעניק טראמפ בתמורה לחקירה בעניין ביידן. הדבר מספק את עוזריו של טראמפ, שטוענים שאין בתמליל השיחה "אקדח מעשן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים