שתף קטע נבחר

מחקר: תינוקות מתחת לגיל שנה לא מוגנים מחצבת

חוקרים מצאו שבניגוד להנחה הרפואית, שתינוקות מתחת לגיל שנה מוגנים מפני מחלת החצבת בזכות הנוגדנים שעוברים בהריון ובהנקה מהאם, רמת הנוגדנים שנמצאה אצל התינוקות היא למעשה נמוכה מאוד, בעיקר מהחודש השלישי לחיים. מומחה: "ייתכן שהחיסון לחצבת יוקדם"

תינוקות מתחת לגיל שנה אינם מוגנים מפני חצבת: כך עולה ממחקר חדש שמצא שרמת הנוגדנים בגופם נמוכה, וכי לא מספיק נוגדנים מועברים לגופם במהלך ההריון ובהנקה. הממצאים יפורסמו בקרוב בכתב העת הנחשב לרפואת ילדים Pediatrics.

 

במחקר החדש, נבדקו רמות נוגדנים שנאספו מ-196 תינוקות מתחת לגיל 12 חודשים בבית החולים לילדים בטורונטו קנדה. בקרב תינוקות בני חודש נתגלה כי 20% היו בעלי רמות נוגדנים לחצבת מתחת לערך המגן. בקרב תינוקות בני 3 חודשים, אצל 92% נמצאו רמות נוגדנים נמוכות מתחת לערך המגן. מעל לגיל 6 חודשים, אף תינוק לא היה מוגן כלל נגד חצבת.

 

קיראו עוד:

חצבת: כך תבדקו אם אתם מחוסנים - ולכמה זמן נשמר החיסון בגוף

איגוד רופאי הילדים: "ממליצים להורים לרשום את ילדיהם לגנים מחוסנים"

 

לדברי החוקרים, נשים בהריון עשויות שלא להיות מחוסנות דיין נגד חצבת, כך שאינן מעבירות מספיק נוגדנים לתינוק. אצל אחרות שלא חוסנו, ייתכן שלא נוצרו בגופן מספיק נוגדנים בעקבות חשיפה לחולים.

 

החוקרים אמרו כי ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות הקריטית של חיסון כלל האוכלוסייה, בעיקר כדי להגן על תינוקות מתחת לגיל שנה מפני חצבת, העלולה לגרום לסיבוכים קשים ובהם דלקת ריאות, דלקת מוח ומוות.

 

עולם החיסונים מתחדש כל הזמן וממצאים חדשים נבדקים שוב ושוב ומתעדכנים", אומר ל-ynet הפרופ' אפי בילבסקי, מומחה למחלות זיהומיות מהמרכז הרפואי שניידר, "המחשבה בעבר שגובתה במחקרים היתה שהאישה ההרה מעבירה בטרימסטר השלישי נוגדנים לתינוק שממשיכים לעבור אליו גם בהנקה. הנוגדנים הללו בכמות מסוימת אמורים להגן מפני חצבת מתחת לגיל שנה".

 

כמות הנוגדנים לפני החיסון בגיל שנה לא מספיקה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כמות הנוגדנים לפני החיסון בגיל שנה לא מספיקה(צילום: shutterstock)

 

"המחקר החשוב מדגים שכמות הנוגדנים שיש לתינוק מתחת לגיל שנה, לפני החיסון לחצבת, נמוכה ביותר ואינה מגינה, ייתכן משום שרמת החיסוניות של הנשים ההרות נמוכה מכפי שחשבו, ולא מספיק נוגדנים עוברים לעובר".

 

האם בעקבות הממצאים הורים צריכים למנוע מהתינוק חשיפה למקומות ציבוריים? הפרופ' בילבסקי מרגיע: "עולם הרפואה יסיק מהמחקר הזה מסקנות, וייערכו מן הסתם מחקרים נוספים שאם יאשרו את הממצאים, ייתכן שהחיסון נגד חצבת יוקדם. בינתיים התברר שחיסון נגד חצבת לפני גיל שנה, לא מעלה מספיק את רמת הנוגדנים, כך שצריך לחזור על החיסון גם בגיל שנה ושוב בכיתה א'. אין מה להיכנס לפאניקה, ולעקוב אחר ההנחיות".

 

פגיעה מוחית לאחר שנים

חצבת היא מחלה זיהומית חמורה המתבטאת בשיעול, נזלת, חום גבוה, פריחה אופיינית למחלה, נגעים בחלל הפה ודלקת בלחמית העין. לאחר תקופת דגירה, שאורכת שמונה עד 12 ימים מרגע ההדבקה ובמהלכה מתפשט הנגיף בגוף, מתחיל השלב הראשון (פרודרום), הגורם לעליית חום, דלקת עיניים, רתיעה מאור (פוטופוביה), נזלת ושיעול.

 

אצל 70-50 אחוזים מהחולים יופיעו נגעים אדומים-כחולים על החלק הפנימי של הלחיים ובחלל הפה. אלה נגעים יחודיים למחלה, הקרויים "נקודות קופליק". נגעים אלה עלולים להתפשט אל השפתיים, החניכיים, החיך, העפעפיים והנרתיק.

 

חצבת ()

הפריחה מתחילה סביב המצח, בסמוך לקו השיער, מאחורי האוזניים ועל הצוואר, ומתפשטת מטה אל עבר החזה, הבטן והרגליים - עד הקרסוליים. בתוך כשבוע הפריחה נסוגה, אולם השיעול עשוי להימשך עד עשרה ימים. במקרים חמורים מופיעות בלוטות לימפה מוגדלות.

 

ילדים מתחת לגיל 5 או מבוגרים מעל גיל 20 עלולים להימצא בסכנת חיים ממשית אם נדבקו וחלו. הסיבה העיקרית למוות מהמחלה היא דלקת ריאות, שנובעת מחיידקים שתוקפים את הריאות וגורמים לזיהום משני.

 

חיידקים שכיחים כאלה הם סטרפטוקוקוס, פנאומוניה, המופילוס, אינפלואנזה וסטאפילוקוקוס אאוראוס - כולם גורמים לדלקת ריאות חמורה ומסכנת חיים.

 

ההגנה מחיסון חצבת לאחר קבלת שתי המנות הנדרשות, נמשכת במעל 97% מהמחוסנים - למשך עשרות שנים.

 

המחלה הופכת את הגוף לרגיש יותר לזיהומים רבים אחרים, ובהם דלקת של האוזן התיכונה (אוטיטיס מדיה), דלקת של עצם המסטואיד, המצויה מאחורי האוזן וסמוכה לקרומי המוח (מסטואידיטיס), דלקת של התוספתן (אפנדיציטיס), דלקת שריר הלב, שלשולים והקאות עד התייבשות וזיהומים נוספים.

 

צפו: כך מדביקה החצבת בקלות

 

 

הסכנה הקטלנית מכולן היא סיבוך של החצבת הקרוי SSPE - דלקת כלל-מוחית כרונית שכמעט תמיד מסתיימת במוות. הדלקת הזו פורצת בין שבע עד 13 שנים מרגע ההדבקה, לאחר שהנגיף הופך בדרך לא ברורה לאלים במיוחד, גורם להרס תאי המוח ולמוות אצל כל החולים.

 

כיום אין כל תרופה לחצבת. אנטיביוטיקה פועלת רק נגד חיידקים, ולכן אינה משפיעה על נגיף החצבת כלל. טיפולים אנטי-ויראליים (כמו אלה המשמשים במחלות ההרפס או האיידס) נמצאו כלא יעילים. הטיפול היחיד הוא תמיכתי: עירוי נוזלים וטיפול בסיבוכי המחלה. מכאן החשיבות העיקרית במניעת המחלה הקשה.

 

החיסון נגד חזרת, חצבת ואדמת מכונה MMR, והוא חלק מחיסוני השגרה בטיפת חלב. החיסון ניתן בהזרקה תת-עורית בשתי מנות - הראשונה בגיל שנה והשנייה בגיל 6. החיסון נמצא בטוח לחלוטין. הוא עלול לגרום לעלייה קלה של חום הגוף שישה עד 12 יום מרגע החיסון, לעיתים בליווי פריחה קלה - שנעלמת.

 

מי צריך להתחסן נגד חצבת?

החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בישראל בגיל 12 חודשים ובכיתה א' - סך הכל שתי מנות חיסון.

מבוגרים שלא חלו בעבר בחצבת, ולא קיבלו שתי מנות חיסון כנגד הנגיף. החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של ארבעה שבועות לפחות זו מזו.

מי שנולדו בישראל לפני שנת 1957: נחשבים מחוסנים באופן טבעי ולכן אינם צריכים לקבל חיסון.

מי שנולדו בישראל בין השנים 1957 עד 1977: נחשבים למי שאינם מחוסנים או לבעלי חיסון חלקי כנגד המחלה, למרות שחלקם הגדול מחוסן באופן טבעי (באותן שנים ניתן חיסון בעולם, אולם לא בישראל). לכן לנוסעים לחו"ל מומלץ להשלים את החיסון (מנה אחת או שתי מנות, בהתאם לגיל ולמצב החיסון) על פי הנחיות משרד הבריאות.

מי שנולדו בישראל החל משנת 1978 ואילך: נחשבים מחוסנים ואמורים היו לקבל שתי מנות ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא מוגנים מחצבת עד גיל שנה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים