שתף קטע נבחר

למ"ס: עלייה של כ-3% במכירת דירות חדשות ברבעון השלישי

בחודשים יולי-ספטמבר נמכרו 7,440 דירות חדשות לציבור הרחב. בב"ש, ראש העין, אור עקיבא וראשל"צ חלה צניחה בעסקאות, ואילו בערים יהוד, אשדוד, נתיבות, בית שמש, רעננה ועכו נרשמה העלייה המשמעותית ביותר

ביקושים לדירות חדשות: מספר הדירות החדשות שנמכרו ברבעון השלישי של 2019 ירד ב-2.7% לעומת הרבעון הקודם -כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). על פי הנתונים, בחודשים יולי-ספטמבר השנה נמכרו 7,440 דירות חדשות, זאת לעומת 7,650 דירות בחודשים אפריל-יוני. עם זאת, בלמ"ס מציינים כי בניכוי השפעות עונתיות, מספר העסקאות לרכישת דירה חדשה בתקופה זו נחשב דווקא גבוה ב-2.7% לעומת שלושת החודשים שקדמו לה.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

ירידה של 11% במכירת דירות חדשות ב-3 החודשים האחרונים

זינוק במכירת דירות חדשות ב-3 החודשים האחרונים: הרצליה ורעננה בראש

עלייה במכירת דירות חדשות ב-3 החודשים האחרונים: אילו יישובים מובילים?

 

בתחילת השנה שינתה הלמ"ס את שיטת המדידה שלה, וכעת היא מבוססת על סקר המבוסס על נתונים של היתרי בנייה שהלשכה מקבלת מרשויות מקומיות. זאת בעוד שעד 2019, הלמ"ס השתמשה גם בנתונים שהתקבלו ממשרד הבינוי והשיכון בפרויקטים שבפיקוחו. עקב שינוי שיטת המדידה, הלמ"ס לא יכולה נכון להיום לספק השוואה של נתוני 2019 לשנים קודמות.

עבודות בנייה ברמת שלמה, ירושלים (צילום: AFP)
עבודות בנייה בירושלים(צילום: AFP)

 

 

מעל לרבע מהדירות שנמכרו הן במחוז מרכז - 2,008 יחידות דיור המהוות 27% מסך הדירות; במחוז תל אביב נמכרו 1,618 יחידות דיור - 21% מהדירות; במחוז חיפה נמכרו 1,389 יחידות דיור - 18% מהדירות; במחוז צפון נמכרו 651 יחידות דיור - 9% מסך הדירות; במחוז דרום נמכרו 1,075 יחידות דיור - 14% מסך הדירות; ואילו במחוז ירושלים רק 592 דירות חדשות נמכרו, המהוות 7.8% מסך העסקאות. ביהודה ושומרון נמכרו 111 יחידות דיור - 1.5% מסך העסקאות.

 

קונים יותר ביהוד ובאשדוד  

על פי הלמ"ס, בבאר שבע, ראש העין, אור עקיבא וראשון לציון נרשמה צניחה חדה במכירת דירות חדשות. בבירת הנגב חלה ירידה של 45% - מ-511 עסקאות באפריל-יוני ל-280 עסקאות ביולי-ספטמבר. נזכיר כי בשנה האחרונה המדינה מתקשה לשווק מגרשים לבנייה בבאר שבע, והערכות הן כי הסיבה היא עודף היצע.

 

באפריל-יוני נמכרו בראש העין 358 דירות, לעומת 156 דירות בלבד ביולי-ספטמבר - ירידה של 56%. בראשון לציון נרשמה ירידה של 21.8% - מ-353 דירות שנמכרו ברבעון הקודם ל-376 דירות חדשות שנמכרו ברבעון השלישי של השנה. באור עקיבא נרשמה ירידה של 60% - מ-451 דירות חדשות שנמכרו לציבור הרחב ברבעון הקודם ל-177 דירות שנמכרו ברבעון השלישי.

 

ההערכה היא כי הירידות בערים אלה אינן נובעות מירידה בביקוש אלא מעצירה בשיווקים לאחר שנמכר מספר גבוה של דירות בכמה פרויקטים. הערים שבהן נרשם גידול משמעותי במספר העסקאות הן יהוד, אשדוד, נתיבות, בית שמש, רעננה ועכו (ראו טבלה).

   ()
   

 

על פי נתוני הלמ"ס, בחודשים יוני-ספטמבר נרשמה ירידה של 31.5% במספר הדירות שהחלה לבנייתן והן לא למכירה, כלומר כאלה שנבנו לשימוש עצמי של בעל הקרקע במסגרת בנה ביתך, קבוצת רכישה, דיור להשכרה, דיור להוסטל ודיור מוגן. מספר הדירות החדשות שלא למכירה שהחלה בנייתן ברבעון השלישי של השנה עמד על כ-3,830 יחידות דיור.

 

השנה הלמ"ס החל לדווח גם על מספר העסקאות שדווחו לרשות המיסים. על פי נתוני הרשות, מספר העסקאות לרכישת דירה חדשה, שבוצעו ביולי-ספטמבר, גבוה בהרבה מזה שבסקר הלמ"ס. על פי הדיווחים שהגיעו לרשות בתקופה הנבדקת, נרשמו 9,550 עסקאות לרכישת דירה, כאשר 13% מהעסקאות האלה עוד לא נבדקו על ידי רשות המיסים. הפער בין נתוני הלמ"ס למספר הדירות בעסקאות שמדווחות לרשות המיסים נובע מכך שהלמ"ס מתבססת על נתונים מתוך היתרי בנייה שהוצאו לחברות הבנייה; אך יש עסקאות שבוצעות ודווחו לרשות המיסים תרם הוצאת היתר בנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים