שתף קטע נבחר
צילום: AFP

כישלון מול עזה

אם יורים עלינו - לא צריך להעביר ליטר אחד של מים, ושלא יהיה חשמל אפילו שעה ביום, ובטח שלא מזוודות מזומנים. די להאשים את ההתנתקות

 

יירוטים מעל אשקלון (צילום: רויטרס)
יירוטים מעל אשקלון, השבוע(צילום: רויטרס)

מחבל מדרג ג' מחוסל והמדינה מושבתת. מסיבת עיתונאים, רעש מהומה, ראש הממשלה, הרמטכ"ל, ראש שב"כ, דיבורים על כוכבים שהסתדרו, וכל זה בשביל מי? בשביל מחבל עלוב שהיה צריך לעוף לגיהינום כבר מזמן. אחרי שהורדנו אותו אנחנו "מכילים" מאות רקטות בהבנה ומחכים שיירגעו שם בעזה. מרגילים אותנו שזה נורמלי שהיישובים הסמוכים לעזה חוטפים, ושחצי מדינה מושבתת מפעם לפעם. דמיינו את ניו יורק חוטפת רקטות ואת הממשל מנסה "להכיל" את האירוע. זה לא חייב להיות ככה, וזה לא מחייב כניסה קרקעית לרצועה.

 

 

יש שמאשימים את ההתנתקות בכישלון מול עזה. כלומר, לא משנה איך היו נוהגים ראשי הממשלה אולמרט ונתניהו ב-14 השנים שעברו מאז, התוצאה חייבת הייתה להיות הכישלון והיעדר ההרתעה שאותם אנחנו חווים כעת. זה פשוט לא נכון.

 

החוצפה העזתית והיעדר ההרתעה הישראלית הן תוצאה של מדיניות חלשה, מכילה ומתגוננת. כולם יודעים - אצל ראש הממשלה אריאל שרון זה לא היה קורה. הוא לא היה נותן למחבלים להשתולל ככה, הוא ידע לטפל בטרור. כשהיה שקט יחסי אחרי צוק איתן אמרו שזה בזכות תגובתנו החזקה, וכשיורים מעזה אשמה ההתנתקות - לוקחים קרדיט על השקט, ובורחים מאחריות כשיורים.

 

אם היינו עכשיו בעזה, מלבד ירי רקטות עלינו, היינו מוציאים ערימות של גופות של מתיישבים וחיילים. עם ישראל לא רצה את זה, ובצדק לא רצה. זו לא חוכמה לבחור בין טוב לרע, החוכמה היא לבחור בין שתיים רעות, ולצאת מעזה היה רע פחות, הרבה פחות.

 

מה אפשר לעשות אחרת? מסבירים לנו שרוב התושבים בעזה אינם קשורים, ולכן אסור שתיפגע האוכלוסייה. לא נכון, הם קשורים. חמאס לא מחזיק שני מיליון בני אדם כבני ערובה. חמאס נבחר על ידי התושבים והוא לגיטימי כמו כל שלטון דיקטטורי אחר בכל מדינה ערבית. לא את חמאס שונאים העזתים. אותנו הם שונאים ואותנו הם רוצים לחסל.

 

לא מעניין אותם שיצאנו מעזה, הם לא מכירים בגבול. את אשקלון, אשדוד, יפו וחיפה הם רוצים. עזה היא מדינת אויב בפועל, ולא צריך להילחם נגד ארגון מחבלים מסוים בתוכה (הג'יהאד האסלאמי) אלא נגד מדינת עזה כולה.

 

תודה לאל שאין כאן שום סימטריה: אנחנו יכולים להיות השכן העשיר והנדיב, ואנחנו יכולים גם לחנוק אותם בלי לירות כדור אחד. אם יורים עלינו לא צריך להעביר ליטר אחד של מים, ושלא יהיה חשמל אפילו שעה ביום, ובטח שלא מזוודות מלאות מזומנים. אנחנו לא חייבים להם כלום. הם לא רצו אותנו שם, אנחנו לא רוצים להיות שם והם יכולים לבחור - להתנהג כמו שכנים טובים ולחיות כמו בני אדם, או להילחם בנו ולא לחיות בכלל.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים