שתף קטע נבחר

"פצצה מתקתקת": זהו בכיר הג'יהאד שחוסל

ישראל ניסתה לפגוע בו בעמוד ענן, ביתו הושמד בצוק איתן, באפריל תמונתו פורסמה כאזהרה - והלילה חוסל בהא אבו-עטא, שנחשב אלים במיוחד גם ביחס לארגונו הקיצוני. הוא היה אחראי בין היתר להסלמה לפני האירוויזיון, לירי לשדרות בפסטיבל ולהובלת פיגועים באמצעות ירי צלפים ורחפני נפץ

זהו הבכיר הראשון שישראל חיסלה מהאוויר מאז מבצע צוק איתן ב-2014: בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא שחוסל הלילה (שלישי) ברצועת עזה שימש בתפקיד מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של הארגון. התנהלותו הייתה אלימה ובלתי מרוסנת, גם במונחים של הארגון הקיצוני שבו הוא פעל. גם בימים האחרונים הוא פעל לבצע פיגועים נגד ישראל, ובהם ירי צלפים, שיגור רחפנים וירי רקטות.

 

 

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: AFP)
בהא אבו אל-עטא. תכנן עוד פיגועים גם בימים האחרונים(צילום: AFP)

 

 

אבו אל-עטא פעיל בג'יהאד האיסלאמי מאז סוף שנות ה-90', ומילא בו לאורך השנים שורת תפקידים צבאיים ופוליטיים. בשנת 2007 הוא עבר הכשרה בסוריה, כדי להעשיר את הידע והניסיון הצבאי שלו. שנה לאחר מכן מונה למפקד חטיבת עזה, ובהמשך למפקד החטיבה הצפונית. למעשה מדובר באחד משני התפקידים הבכירים ביותר בזרוע הצבאית של הג'יהאד ברצועה.

 

בין היתר הוא גם היה מופקד על ייצור אמצעי לחימה ברצועה, ובעיקר על ייצור מקומי של רקטות מדגמים איראניים. לאחרונה הוא הוביל באופן אישי פיגועים נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל, באמצעות ירי רקטות, ירי צלפים, ושיגור רחפני נפץ.

מפקד גזרת צפון ב עזה של הגא״פ הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא ()
בהא אבו אל-עטא (מימין), בתמונה שהופצה באפריל
 

 


חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: דובר צה״ל)
המבנה שבו שהה אבו אל-עטא, בעת שחוסל(צילום: דובר צה״ל)
 

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי ()
זירת חיסול בכיר הג'יהאד

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בין האירועים שאבו אל-עטא היה קשור אליהם בתקופה האחרונה היה מטח הרקטות ששוגר בליל שבת לעבר שדרות והמועצה האזורית שער הנגב בליל שבת לפני כשבועיים. אחת הרקטות פגעה בחצר בית פרטי בשדרות.

 

אירוע נוסף שנקשר בשמו היה ירי הרקטות לעבר שדרות בסוף אוגוסט, במהלך פסטיבל "לייב שדרות" שבו השתתפו כ-4,000 בני אדם. אבו אל-עטא גם לקח חלק מרכזי בהובלת הלחימה נגד ישראל במסגרת אירועי "גן סגור" בחודש מאי, שהסתיימו בשבוע לפני האירוויזיון בתל אביב.

 

בסבב שנמשך כשבוע נורו לעבר ישראל כ-700 רקטות, וארבעה אזרחים ישראלים נהרגו. צה"ל הגיב בתקיפות נרחבות ברצועה, ובין היתר ביצע חיסול ממוקד לראשונה זה שנים. החיסול הבא כבר היה של אבו אל-עטא עצמו. זה קרה לאחר שכבר באפריל, בצעד נדיר, החליטו בצבא להפיץ את תמונתו, כאזהרה לפני חיסול, אבל כנראה שאבו אל-עטא לא קלט את הרמז.

 

ב-2012 ניסיון חיסולו לא צלח

זה לא הייתה הפעם הראשונה שבה צה"ל ניסה לחסל את אבו אל-עטא. במהלך מבצע עמוד ענן בשנת 2012 ניסתה ישראל לחסלו באמצעות ירי מהאוויר, בעת פגישה שקיימו בכירים בזרוע הצבאית באחד המגדלים בעיר עזה.

 

במהלך מבצע צוק איתן בשנת 2014 הופצץ והושמד ביתו של אבו אל-עטא בצפון רצועת עזה. באותם ימים צה"ל השמיד בשיטתיות את בתיהם של בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי, אולם ככל הנראה הפצצת הבית לא נועדה לפגוע באבו אל-עטא אישית, בשל ההנחה שכל בכירי הזרועות הצבאיות והמדיניות ירדו באותה תקופה למחתרת.

אזעקות ויירוטים לאחר ירי רקטות מעזה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד (צילום: רויטרס)
ירי מעזה לאחר החיסול(צילום: רויטרס)

הלילה חוסל אבו אל-עטא בתקיפת מבנה שבו שהה ברצועת עזה. בתקיפה גם נהרגה אשתו. זו הפעם הראשונה מאז מבצע צוק איתן ב-2014 שצה"ל תוקף בכיר בזרוע צבאית של ארגון טרור ברצועה. בעקבות החיסול החל הג'יהאד האיסלאמי בירי מטחי רקטות, כולל לגוש דן. דובר צה"ל מסר כי כי הפעולה אושרה בהליך מסודר בקבינט לפני כשבוע ועל-ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי ציין כי בהא אבו אל-עטא חוסל משום שהוגדר "פצצה מתקתקת". הוא אמנם אחראי לשורה של פעולות טרור בעבר שבהן נהרגו ישראלים, אולם הוא חוסל בגלל מה שיזם, תכנן והכין לביצוע בזמן הקרוב.

 

את חיסולו אישר הקבינט בחודש ספטמבר, אחרי שיגור רקטות בפקודתו לעבר אשדוד ואשקלון בזמן נאום בחירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. שב"כ וצה"ל המתינו עם הביצוע עד שהושלם המבצע המודיעיני שאפשר את איתורו ואת הפגיעה בו מבלי לפגוע בהרבה אזרחים לא מעורבים. ההזדמנות לבצע "עריפה" הגיעה הלילה.

 

החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות ברצועה מסר בתגובה על החיסול: "החזרה למדיניות ההתנקשויות היא קו אדום". עוד הם מסרו: "ישראל נושאת באחריות המלאה לפשע הנתעב הזה, והוא לא יעבור ללא תגובה. הנסיון של ישראל לפתור את המשברים הפנימיים שלה על חשבון דם פלסטיני כדי לשרת את האג'נדות הפנימיות לא יעבוד. הפלגים מסוגלים לשבש את התכניות של ישראל וליצור את כללי המאבק".

 

יחסים מורכבים עם חמאס

בישראל העבירו מסר לחמאס לפיו לא יתקפו את מטרות הארגון השולט בעזה, אם זה יישאר מחוץ לסבב הנוכחי. יחסיו של חמאס ואבו אל-עטא היו מורכבים. באפריל סימנו אותו בחמאס כגורם בעייתי שעשוי לנסות להחריב את ההסדרה.

 

חודש לפני כן, כפי שנחשף ב-ynet, היה אבו אל-עטא מעורב בהכנות לביצוע פיגוע משמעותי נגד יעד ישראלי בצפון רצועת עזה, כדי למוטט את הסיכויים להסדרה. היחסים בין אבו אל-עטא לחמאס ידעו עליות ומורדות לאורך השנים. לפני עשור אנשיו היו מעורבים בחילופי אש מול גורמי חמאס בסמוך למקום מגוריו בשטח שמהווה את מוקד הנאמנות הגדול אליו ביותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים