שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהי החשיבות של פיקוח ומעקב רפואי צמוד להצלחת הטיפול התרופתי בהשמנה?

  באילו מצבים ניתן לטפל בהשמנה בעזרת תרופות וכיצד מסייע צוות רב מקצועי בהתמדה בטיפול? ד"ר רק שאלה – המומחה מסביר

  בשיתוף עם המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה - ד"ר רז ואינפומד

   

  על פי נתוני הלמ"ס כחצי מהמבוגרים בישראל סובלים מהשמנה, אשר הוגדרה על-ידי ארגוני בריאות שונים בעולם, בהם גם ההסתדרות הרפואית בישראל, כמחלה. השמנה אינה גורמת רק לתמורות נפשיות שונות, כמו פגיעה בביטחון ובדימוי העצמי, אלא היא מעלה באופן משמעותי את הסיכון ללקות בשלל מחלות נלוות, לרבות סוכרת, יתר לחץ דם ואפילו סרטן. בנוסף, קיים גם קשר בין עודף משקל לבין תוחלת חיים קצרה יותר מזו הממוצעת.

   

  צפו ברופא מסביר:

    

   

   

  באילו מצבים ניתן לטפל בהשמנה בעזרת תרופות?

  על פי ההתוויות המקובלות, טיפול תרופתי בהשמנה יינתן למטופלים בעלי ציון BMI גבוה מ-27 עם גורם סיכון אחד לכל הפחות (לרבות יתר לחץ דם, טרום סוכרת, סוכרת, היפרליפידמיה), או למטופלים בעלי ציון BMI גבוה מ- 30 ללא גורמי סיכון.

   

  קיימות מספר תרופות לטיפול בהשמנה המשפיעות על מנגנוני הרעב והשובע במוח או על הקיבה. התאמת התרופה למטופל מתבצעת על ידי רופא מנוסה, בהתייחס למאפיינים רפואיים, פיזיולוגיים, התנהגותיים ורגשיים. חלק מהתרופות ניתנות מעל לגיל 16 וחלקן מעיל גיל 18.

    

  מדוע חשוב לנטול תרופות לטיפול בהשמנה תחת פיקוח ומעקב רפואי?

  המעקב הרפואי האישי חיוני לצורך בקרה קבועה על התהליך וניטור בעיות שונות בזמן אמת. הוא מגביר את בטיחות השימוש בתרופה, מסייע למטופל בהסתגלות לטיפול ובהתאמתו לשגרת החיים. הליווי והמעקב כוללים טיפול למניעת תופעות לוואי (דבר המקטין מאוד את אחוזי הנשירה מהטיפול, זאת לעומת נטילת תרופות לטיפול בהשמנה ללא מעקב רפואי מתאים), מעקב ושינויי מינונים בהתאם לקצב הירידה, החלפת טיפול תרופתי בהתאם לצורך או שילוב של מספר תרופות במהלך הטיפול, דבר אשר מספק מענה למצבים בהם התרחשה האטה או עצירה בירידה במשקל.

    

  מהם היתרונות בשילוב צוות רב תחומי לתוכנית אישית לטיפול בהשמנה?

  כאשר ניתן תחת ההתוויות המקובלות, הטיפול התרופתי אמנם מועיל במידה רבה לירידה במשקל, אך הוא לבדו אינו מספיק לשם שמירה על משקל תקין לאורך זמן. כיום, ידוע כי השמנה נובעת ממגוון גורמים פסיכולוגיים, פיזיולוגיים, חברתיים וסביבתיים, ועל כן הטיפול בה צריך להיות רב תחומי.

   

  גישת הטיפול הכוללני בהשמנה כוללת תהליך מבוקר ומאוזן של ירידה במשקל, באמצעות ליווי ומעקב רפואי לאורך כל תקופת הטיפול וכן גם התאמת תכנית תזונתית אישית על ידי צוות דיאטנים קליניים מוסמכים, שעובד עם המטופל על שינוי הדרגתי ומאוזן בהרגלי התזונה, מסייע במציאת פתרונות תזונתיים שיתרמו להסתגלות לתרופה ומאפשר שמירה על תוצאות הירידה במשקל גם לטווח הארוך.במידת הצורך, ישולב גם טיפול פסיכולוגי המסייע בהתמודדות עם ההיבטים הרגשיים והנפשיים של המחלה.

   

  בנוסף לליווי ומעקב רפואי, רגשי ותזונתי, ישולב בטיפול גם מנהל תיק מטופל אישי אשר עוקב באופן רציף אחר קצב הירידה במשקל של כל מטופל ומנטר בעיות או שאלות שונות העולות במהלך הטיפול על מנת להעניק פתרונות בזמן אמת. כל זאת כדי לשמור על רצף טיפולי ולהשיג ירידה אפקטיבית, מבוקרת ומאוזנת במשקל.

   

  בשיתוף עם המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה - ד"ר רז ואינפומד

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  טיפול תרופתי נגד השמנה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים