שתף קטע נבחר

בדרך ליורו? כך נבחרת ישראל תעלה לפלייאוף

הכחולים-לבנים יעלו לפלייאוף כבר ביום שישי, אם פינלנד תנצח את ליכטנשטיין ורומניה תפסיד לשבדיה. וגם אם זה לא יקרה הערב, סיכויים טובים שישראל תבטיח את העלייה בהמשך. ההסבר המלא בפנים

 

 

נבחרת ישראל תשחק בשבת (21:45) מול פולין למשחק שלא יקבע דבר לגבי העלייה ליורו 2020. פולין כבר עלתה, ישראל בחוץ, לפחות בדרך הרגילה של המוקדמות, אבל קיים סיכוי לא רע שלמשחק באצטדיון טדי הנבחרת תגיע כשהיא יודעת שהסיכוי שלה להיות ביורו עדיין חי וקיים, כלומר שמקומה בפלייאוף העלייה כבר מובטח.

 

מבלי לשחק, יכולה ישראל להבטיח כבר היום בלילה את מקומה בפלייאוף. הניצחון של צ'כיה על קוסובו הערב קבע ששתי תוצאות נוספות במשחקי שישי יקבעו זאת סופית. אם פינלנד תנצח הערב את ליכטנשטיין (19:00) ומיד לאחר מכן (21:45) שבדיה תנצח ברומניה, יהיה מקומה של ישראל בפלייאוף סופי, ויישאר רק לדעת לאיזה דרג בפלייאוף תיכנס ומול מי תשחק שם.

 

אנדי הרצוג (צילום: ראובן שוורץ)
זה ייתכן, זה אפשרי. אנדי הרצוג(צילום: ראובן שוורץ)

 

הנה ההסבר

20 נבחרות מעפילות ישירות מבתי המוקדמות לאליפות אירופה. בנוסף, 16 נבחרות משחקות בפלייאוף המחולק לארבעה דרגים, כשמכל פלייאוף כזה עולה נבחרת אחרת. סה"כ 24 נבחרות מגיעות ליורו. הכניסה לפלייאוף נקבעת לפי הישגי הנבחרות בליגת האומות, כשישראל, שהייתה בדרג שלוש של ליגת האומות, נמצאת במקום ה-30 בדירוג הזה. היא אינה יכולה לשחק בפלייאוף התחתון ביותר אלא רק בזה של דרג שלוש או של ליגה גבוהה יותר, זאת במידה ומתפנה בה מקום אחרי שנבחרות העפילו ישירות מבית המוקדמות.

 

המסקנה היא כזו: ישראל צריכה להיות בין 20 המעפילות אוטומטית או בין 12 הנבחרות שהולכות לפלייאוף של שלושת הדרגים הראשונים – חלק מרשימה של 32 נבחרות שמגיעות מינימום לפלייאוף. כיוון שהיא מדורגת במקום ה-30, הנבחרת צריכה שמקסימום שתי נבחרות שמדורגות תחתיה יעפילו באופן אוטומטי ואז תעפיל.

 

ערן זהבי  (צילום: עוז מועלם)
ערן זהבי (צילום: עוז מועלם)

 

מה הסיכוי שזה יקרה? הנה מעבר על עשרת בתי המוקדמות

בית 1. הפסד קוסובו הערב קבע שאנגליה וצ'כיה העפילו ליורו. שתיהן מדורגות מעל ישראל.

בית 2. לא משנה האם פורטוגל או סרביה יעלו יחד עם אוקראינה כיוון שכולן מדורגות מעל ישראל.

בית 3. לא משנה מי מבין הולנד, גרמניה וצפון אירלנד יעפילו כי כולן מדורגות מעל ישראל.

בית 4. לא משנה מי מבין אירלנד, דנמרק ושווייץ יעפילו כי כולן מדורגות מעל ישראל.

בית 5. הונגריה, המדורגת מתחת ישראל, בתמונת העלייה, אבל כל האחרות מדורגות מעלינו. כלומר לכל היותר תהיה נבחרת אחת שתיפגע בסיכויים.

בית 6. רומניה מדורגת מתחת ישראל ושבדיה מעליה. השתיים נפגשות הערב בבוקרשט.

בית 7. הבית הישראלי. אוסטריה מדורגת מעלינו ולכן עדיף שהיא תעלה ולא צפון מקדוניה או סלובניה. אוסטריה מארחת בשבת את צפון מקדוניה ותיקו יספיק לה.

בית 8. התיקו של טורקיה מול איסלנד קבע שהיא וצרפת עלו. שתיהן מדורגות מעל ישראל.

בית 9. בלגיה ורוסיה, המדורגות מעל ישראל, כבר העפילו.

בית 10. פינלנד, שמדורגת מעל ישראל, תעלה ליורו אם תנצח הערב את ליכטנשטיין. במידה ולא תנצח ארמניה תישאר בתמונה וכיוון שהיא בדרג נמוך יותר מהווה סכנה.

 

מרקוס ברג חוגג עם החברים (צילום: AFP)
זקוקים לניצחון כדי לעלות. מרקוס ברג משבדיה(צילום: AFP)

 

לסיכום, יש רק ארבעה בתים בהם התוצאות משפיעות על ישראל. בית 5, של הונגריה, לא יוכרע היום או מחר, אבל הסיפור של שלושת האחרים יכול להסתיים במהלך השבת. אם שתי נבחרות מבין שבדיה, פינלנד ואוסטריה יעפילו ליורו מבית המוקדמות אז ישראל תהיה בפלייאוף. שתי הראשונות, כאמור, יכולות לעשות את זה כבר הערב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
ערן זהבי ודיא סבע
צילום: עוז מועלם
מומלצים