שתף קטע נבחר

למרות המתיחות הביטחונית: יותר תושבים עוברים לנגב

לראשונה זה ארבע שנים מאזן ההגירה בנגב הפך לחיובי - בעיקר בשל הטבות כלכליות ויצירת מקומות תעסוקה. בתנועת "אור" מציינים כי הסיבות לכך הן לא רק כלכליות: גם החוסן הקהילתי ויצירת תשתיות

 

חיילי צנחים נוטעים עצים לכבוד ט
נטיעת עצים משותפת בכיסופים(צילום: רועי עידן)

ארבעת ימי הלחימה נגד הג'יהאד האיסלמי אמנם גרמו לכמה מתושבי האזור להצפין מעט עד שיירגעו הרוחות - אך מנתוני תנועת אור הפועלת ליישוב הנגב והגליל עולה כי במהלך השנה שעברה הגיעו יותר תושבים לאזור באר שבע מאשר ישראלים שעזבו למקומות אחרים בישראל.

 

הדו"ח, שעל פי מחבריו מסתמך על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מצביע כי לאחר ארבע שנים של הגירה שלילית מהאזור - המצב התהפך. לפי הנתונים, בשנת 2018 עמדה אוכלוסיית הנגב על 750.7 אלף תושבים, בעוד שבשלוש השנים שקדמו לה המאזן השלילי עמד על מאות תושבים.

 

אוכלוסית נפת באר שבע, שכוללת את כלל הנגב, מקו הרוחב של נתיבות – עין גדי ועד לאילת, ובתוכה יישובי הנגב המערבי הצמודים לרצועת עזה בפרט, גדלה מ-695.1 אלף איש ב-2015, ל-712.2 אלף שנה לאחר מכן, 731.2 ב-2017 ו-750.7 אלף תושבים ב-2018.

 

מפעל טרה בנתיבות (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
מפעל טרה בנתיבות(צילום: חיים הורנשטיין)

בתנועת אור ציינו כי למרות המתיחות הביטחונית, החוסן של התושבים, תחושת הקהילתיות, הדיור הזול והגדלת מקומות התעסוקה סייעו להגירה החיובית. כמו כן ציינו בתנועה כי גם פתיחת תחנות הרכבת בשדרות, נתיבות אופקים ופיתוח תחום הסייבר בבאר שבע היו חלק מהסיבות למעבר, כמו גם העברת מפעל טרה לנתיבות, פתיחת מפעל סודהסטרים ברהט ומעברי בסיסי צה"ל לאזור.

 

עוד נמסר כי מרכז המידע של התנועה מטפל ב-2,000-1,500 פניות בממוצע מדי שנה מצד משפחות המבקשות להתחיל את דרכן בנגב. "זכינו להיות מפורצי הדרך בקיבוצים ובמושבים בעוטף עזה", אממר מנכ"ל ומייסד התנועה, רוני פלמר. לדבריו, "עד לפני 10 שנים לא הייתה שם כמעט קליטה של תושבים חדשים".

 

לדבריו, הגידול המשמעותי היה במערב הנגב, לאחר שבין השנים 2010-2005 האזור התרוקן בהדרגה מתושבים. פלמר הדגיש כי מחירי הדירות באזור וסבסוד הקרקע והמסים סייעו להגירה החיביות. "בתי אגודה נבנו ביישובים במחירים מגוחכים", אמר פלמר. "מה שלמדנו מתקופת הבליץ באנגליה – שבעתות כאלה אם יש צורך ביצירת חוסן בקהילה ותמיכה כלכלית מהממשלה – אז יש גדילה באוכלוסייה. לא רק שלא בורחים אלא מתחילה גאות של אנשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
קיבוץ נירים בעוטף עזה
צילום: בראל אפרים
מומלצים