שתף קטע נבחר

בכירי חמאס גורשו באלימות מסוכת האבלים של בהא אבו אל-עטא

אנשי הג'יהאד האיסלאמי תקפו את פמליית הבכירים על רקע סירובו של חמאס להצטרף ללחימה מול צה"ל. במקום התפתחה מהומה והמשלחת הוברחה. במקביל: חמאס הודה באיחור של יומיים שאחד מפעיליו נהרג במהלך הסבב

 

תקרית חריגה ברצועת עזה: בכירי חמאס, מחמוד א-זהאר ואחמד בחר גורשו באלימות מביקור התנחומים שערכו בבית המשפחה של בהא אבו אל-עטא, שחיסולו הוביל להסלמה בדרום. גורמים המזוהים עם הג'יהאד האיסלאמי תקפו אותם מילולית - וייתכן שגם פיזית. הסיבה לכך, לפי מקורות פלסטיניים, היא הסירוב של חמאס להשתתף בלחימה עם הג'יהאד האיסלאמי.

 

המשלחת שגורשה ()
מהומות מחוץ לסוכת האבלים

המשלחת שגורשה ()

  (צילום: AP, AFP)
מחמוד א-זהאר (מימין) ואחמד בחר. גורשו מסוכת האבלים(צילום: AP, AFP)

בכמה מהדיווחים נכתב כי אנשי הג'יהאד האיסלאמי צעקו לעבר פמליית הבכירים "החוצה, חמאס החוצה" - ועדי ראייה טענו כי הנוכחים במקום ירו באוויר במהלך המהומה שהתפתחה. לפי העדויות, בכירי חמאס הוברחו מהמקום במהירות. 

 

מאוחר יותר מסר מקור פלסטיני בעזה כי מנגנוני הביטחון של חמאס הגיעו לאזור בית האבלים בשכונת סג'אעיה והתעמתו עם פעילים של הג'יהאד האיסלאמי, בעת שניסו לבצע כמה מעצרים של חשודים בהשתתפות בתקרית גירוש בכירי חמאס.

 

 

 

ביקור משלחת חמאס בביתו של מחמוד א-זהאר ()
בכירי הג'האד בביתו של א-זהאר

הג'יהאד האיסלאמי ניסה להרגיע את הרוחות מול חמאס לאחר התקרית. משלחת בכירי הארגון, שכוללת את בני משפחתו של אבו אל-עטא ביקרה בביתו של בכיר חמאס א-זהאר שהותקף אחר הצהריים בבית המשפחה. במקביל הוציאה משפחתו של אבו אל-עטא הודעה שבה היא מביעה צער על התקרית והסתייגות ממנה.

 

מקור פלסטיני בעזה אמר ל-ynet כי התקרית מוכיחה עד כמה גדול הקרע בין שני המחנות בתוך הג'יהאד האיסלאמי בנוגע לדרך ההתנהלות העתידית מול חמאס. המקור הדגיש את העובדה שמי שהגיע לבית א-זהאר להתנצל על התקרית הוא בכיר הזרוע המדינית של הג'יהאד, חאלד אלבטש, אשר נחשב למקורב לחמאס ומתנגד נחרצות לדרישה של הזרוע הצבאית של הארגון לפרוש מהחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות של הג'יהאד וחמאס.

 

משבר בג'יהאד האיסלאמי בעקבות הפסקת האש‏

הבוקר נחשף ב-ynet המשבר החמור שמאיים להביא לקרע בקרב הנהגת הג'יהאד האיסלאמי בשל הפסקת האש. מקורות פלסטינים סיפרו כי ביממה האחרונה התגלעו חילוקי דעות קשים בין הזרוע הצבאית לבין הזרוע המדינית של ארגון הטרור.

 

פעילי הזרוע הצבאית דורשים לעזוב את החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות ברצועה בשל סירובו של חמאס להשתתף בלחימה - מה שיאפשר לארגון פטור מוחלט מכל ההתחייבויות למשמעת שחמאס אוכף על הפלגים בעזה.

 

המקורות ציינו כי ראשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה התנגדו בתוקף להפסקת האש, ואילו הנהגת הזרוע המדינית בחו"ל צידדה בהחלטה לנצור את האש. בזרוע הצבאית סברו כי לא רק שלא צריך לעצור את הסבב - אלא שצריך להחריפו באמצעות ירי מסיבי יותר ולטווחים גדולים יותר.

 

הכניסה לבית האבלים של משפחת אבו אלעטא בסג'אעיה ()
הכניסה לסוכת האבלים

 

בתוך כך, הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה הערב כי אחד מפעיליה נהרג שלשום יחד עם שני אחיו באחת התקיפות האוויריות של צה"ל בסבב האלים מול הג'יהאד האיסלאמי. מדובר בהרוג היחיד ברצועת עזה המשתייך לארגון הטרור.

 

חמאס נמנע לציין את דבר מותו של הפעיל במהלך הסבב - ולא ציין אם נפצע ומת לאחר מכן - או שנהרג במקום. כמו כן, ייתכן שהפעיל נהרג במהלך תקיפה נגד יעד אחר.

 

במהלך הלילה תקף צה"ל מהאוויר יעדים בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל אחרי כניסתה של הפסקת האש לתוקף. תקיפה זו יכולה להעיד על כך שבצה"ל רואים בג'יהאד האיסלאמי כמי שלא נצר את האש גם אחרי שהודיע כי יעשה זאת.

 

דובר צה"ל עדכן היום כי חיל האוויר תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי בדרום רצועת עזה בתגובה להפרת הפסקת האש מצד הארגון. בין היעדים שהותקפו: מתחם צבאי ששימש כאתר לייצור רכיבי רקטות ומפקדת חטיבת חאן יונס של הארגון.

 

עוד נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה את הפרת הפסקת האש ושיגור הרקטות לעבר ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול, ככל שיידרש, נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל".

 

סבב הלחימה החל ביום שלישי לפנות בוקר עם חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא. במהלך הלחימה נורו מאות רקטות מרצועת עזה, רובן לשטחים פתוחים. במקביל תקף צה"ל יעדים של הארגון ברצועה, ובמהלך הפעילות נהרגו 34 פלסטינים. בישראל נמנו עשרות פצועים קל, רובם נחבלו בדרך למרחב המוגן.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהומות מחוץ לסוכת האבלים
מומלצים