שתף קטע נבחר

טראמפ העניק חנינה לחיילים שהואשמו בפשעי מלחמה

צעד שנוי במחלוקת של הנשיא טראמפ: שני חיילים שהואשמו ברצח אזרחים באפגניסטן קיבלו חנינה, עונשו של מפקד באריות הים שהחזיק גופת מחבל בוטל. ביקורת נגד הנשיא: "מסר ברור של חוסר כבוד לחוק, למוסר ולצבא"

 

דונלד טראמפ העניק חנינה לשני קציני צבא שהואשמו בפשעי מלחמה באפגניסטן, וביטל את הורדת הדרגה של מפקד ביחידת אריות הים שנענש על מעשיו בעיראק. החנינות עוררו ביקורת, ויש האומרים שהצעד יחליש את בתי המשפט הצבאיים וישלח מסר שגוי לפיו אמריקה מגלה סלחנות לזוועות בשדה הקרב.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא ארה
טראמפ מבקר חיילים בבסיס בעיראק(צילום: AFP)

בהצהרת הבית הלבן אתמול נמסר שנשיא ארה"ב העניק חנינה מלאה לקלינט לורנס, לוטננט ראשון, ולמייג'ור מתיו גולסטין. בנוסף ביטל טראמפ את ההחלטה להוריד בדרגה את אדוארד גלאגר, שהורשע השנה בבית משפט צבאי. "במשך יותר מ-200 שנה נשיאים השתמשו בסמכותם להעניק הזדמנות שנייה למי שראוי לכך, כולל לאנשים במדים ששירתו את המדינה שלנו", אמרו בבית הלבן.

 

בתגובה לביקורת על החלטת הנשיא אמרו בפנטגון שלמחלקת המדינה יש אמון במערכת המשפט הצבאית. "הנשיא הוא חלק ממערכת המשפט, מכיוון שהוא מפקד הכוחות המזוינים, ויש לו את הסמכות להתערב בעניינים מסוג זה", אמר דובר בפנטגון. בשבועות האחרונות אנשי הפנטגון שוחחו עם טראמפ על שלושת המקרים, העבירו פרטים לנשיא והביעו תמיכה בהליכים במערכת המשפט הצבאית.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

קלינט לורנס הואשם בשנת 2013 שהורה לחייליו לפתוח באש לעבר שלושה גברים שרכבו על אופנועים, בסיור במחוז קנדהאר באפגניסטן. שניים מהם מתו מהירי והוא הורשע בשני סעיפי רצח. בשנה שעברה גולסטין, חייל ב"כומתות הירוקות" (הכוחות המיוחדים בצבא) הואשם ברצח של גבר אפגני, כששירת באפגניסטן ב-2010. אותו אפגני, לפי החשד, ייצר פצצות עבור הטליבאן. "הוא גיבור של הצבא האמריקני", צייץ טראמפ על גולסטין, ואמר ש"הממשלה שלו" עלולה לגזור עליו עונש מוות.

 

גלאגר, מפקד מעוטר באריות הים, הואשם בביצוע פשעי מלחמה רבים בשירות בעיראק ב-2017. בחודש יולי חבר מושבעים בבית דין צבאי זיכה אותו מרצח מחבל פצוע של דאעש שנתפס על ידי החיילים. הוא הורשע בכך שהחזיק בניגוד לחוק בגופתו של המחבל, ולכן הורד בדרגה.

ארה
אדוארד גלאגר, מפקד באריות הים(צילום: רויטרס)

עורך דינו של גולסטין סיפר שטראמפ בישר לו על החנינה בשיחת טלפון שנמשכה כמה דקות. "המשפחה שלנו אסירת תודה מעומק הלב על המעשה של הנשיא", נמסר בהצהרת המשפחה. "חיינו בפחד תמידי מהתביעה הזאת".

 

האיגוד האמריקני לחירויות אזרחיות גינה את החלטת טראמפ, ומסר שמדובר בניצול מביש של סמכויות הנשיא. "טראמפ שלח מסר ברור של חוסר כבוד לחוק, למוסר, למערכת המשפט האמריקנית ולאנשי הצבא שמצייתים לחוקים בעת מלחמה", אמרה הינה האשמי, שעומד בראש פרויקט הביטחון הלאומי של האיגוד.

ארה
גלאגר עם רעייתו, אחרי הזיכוי(צילום: רויטרס)
 

בחודש מאי טראמפ אמר שהוא שוקל להעניק חנינה לחיילים שהואשמו בפשעי מלחמה. הוא הודה שמדובר בצעד שנוי במחלוקת, אך מוצדק – מכיוון שהחיילים מקבלים יחס "לא הוגן".

 

הרוב המכריע של החנינות מוענק למי שכבר הורשעו ומרצים עונש מאסר. לעיתים מעניקים הנשיאים חנינה מראש למי שמואשם או חשוד בפשע. המקרה המפורסם ביותר הוא החנינה שהעניק נשיא ארה"ב ג'רלד פורד לקודמו בתפקיד, ריצ'רד ניקסון, שהתפטר ב-1974 בגלל פרשת "ווטרגייט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים