שתף קטע נבחר

פעם אחר פעם: שלט פרסום עם תמונת אישה הושחת ליד מודיעין

חנות פרחים ליד מודיעין בסך הכל רצתה לשווק את תוצרתה, אבל שלטי הפרסום שלה, עם דמויות נשים, הושחתו פעם אחר פעם. בלית ברירה הוצב במקומם תצלום של גבר. "העלמת הנוכחות וההשפעה של נשים מתרחבת", מזהירה מנכ"לית שדולת הנשים

השחתה של פרסומת בשל הדרת נשים ()
ספריי שחור רוסס על חלקי הגוף החשופים בשלט

השחתת דמויות נשים על שלטי פרסום בצמתים ובתחנות אוטובוס הפכו לעניין רווח עד כדי כך, שאפילו מועמדות פוליטיות סבלו מהתופעה המבזה. עכשיו מתברר כי גם תמונות תמימות של פרסומת לחנות פרחים לא עומדות ברף המחמיר של משחיתי השלטים. במקרה הנוכחי מדובר בגורלה המטריד של חנות פרחים בשם "פלורוז", שנמצאת ליד מודיעין וסובלת במשך חודשים מוונדליזם כלפי שלטי הפרסום שלה, רק משום שהעזה להציג בהם תצלומי נשים.

 

שלט החוצות המקורי, שהוצב בצומת שילת בכביש 443 המחבר בין לוד לעיר החילונית מודיעין-מכבים-רעות, מערבית לעיר החרדית מודיעין עילית, הציג תמונה של דוגמנית עם זר פרחים לראשה, כשהיא לובשת גופייה, כך כשכתפיה וצווארה חשופים. לאחר שהושחת בריסוס ספריי שחור על חלקי גופה החשופים, בעל החנות החליף את התצלום לגרסה שבה האישה לבושה בביגוד חורפי, כך שצווארה, כתפיה וזרועותיה אינם חשופים. אך גם זה לא הספיק למשחיתים, שריססו שוב בספריי שחור את פניה של האישה, ואף הדביקו עליהם בריסטולים ונייר טואלט.

השחתה של פרסומת בשל הדרת נשים ()
גם בשלט שהוצנע: בריסטולים ונייר טואלט הודבקו על פני האישה

השחתה של פרסומת בשל הדרת נשים ()
לבסוף נאלצו בעלי החנות להחליף את השלט לתמונה של גבר
  

בעל החנות, גל איזיביצקי, ש"הבין את המסר", החליף בימים האחרונים את השלט פעם נוספת - לתמונת גבר. "מובן שלא התכוונו לייצר פרובוקציה", סיפר איזיביצקי ל-ynet, "אבל מכיוון שיש לנו לקוחות חרדים ממודיעין עילית, ירושלים והסביבה, החלפתי לשלט עם מישהי שלא רואים את הכתפיים או את הצוואר שלה חשופים, אבל גם אותו השחיתו. על השלט האחרון שהחלפתי הדביקו פלקט והסתירו את שיערה של האישה עם נייר טואלט. הבנתי שאין לי עם מי להילחם ואין לי רצון למתוח את הגבולות עם הקהל החרדי שהוא לקוח שלי". גל מוסיף כי לא הגיש תלונה במשטרה על ההשחתות החוזרות ונשנות מאחר שאין מצלמות במקום.

 

"תמונות נשים בשלטי חוצות עם פרצוף קרוע או מחוק כבר הפכו לשגרה", אמרה מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד מיכל גרא-מרגליות. "המחשבה שזה לגיטימי או הגיוני ליצור מרחבים שבהם לא רואים נשים נהיית יותר ויותר רווחת. מבקשים מאיתנו 'להתחשב' במי שהנוכחות שלנו מפריעה לו, אבל אנחנו לא נסכים למחיקת זכותנו להתקיים במרחב, להעלמה של נוכחות, קול והשפעה של נשים ולהתייחסות אלינו לא כאל בנות אדם אלא כאל אובייקטים מיניים מסיחי דעת. אנחנו דורשות מהמשטרה להגביר את האכיפה נגד משחיתי השלטים. זה לא עניין קטן - זו פרקטיקה שמסכנת את כל מה שהשגנו והיא מתרחבת".

 

עו"ד מרים זלקינד, מנהלת קידום מדיניות וחקיקה בשדולת הנשים, אמרה כי "השחתה ומחיקה של תמונות נשים מפרסומות ומודעות היא תופעה אלימה. האחראים לכך מבקשים להעלים נשים מהמרחב הציבורי. מפחיד לראות איך הבריונות מצליחה ועסקים נכנעים לאלימות ומחליפים את תמונות הנשים בתמונות גברים".

 

הפנייה בנושא הגיעה לקו החם נגד הדרת נשים שמפעילה שדולת הנשים בישראל במייל: hadara@iwn.org.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים