שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בניגוד להבטחות: המוסד הסיעודי ייסגר, 80 קשישים יופקרו

  אם לא די בעומסים במיון, במשרד הבריאות החליטו לסגור מוסד גריאטרי בראשון־לציון שבו שוהים 80 קשישים סיעודיים. הסיבה: סכסוך כספי בין העירייה למשרד. כעת יוצאות המשפחות למאבק: "אם אמא שלי תיאלץ לעבור למקום חדש – היא תמות". במשרד טוענים: "העירייה הציבה דרישה לא סבירה". העירייה בתגובה: "זו מניפולציה"

  ללא כל הודעה מוקדמת, גילו 80 קשישים ומשפחותיהם כי המוסד הסיעודי שבו הם שוהים צפוי להיסגר בחודש הבא ולהותיר אותם ללא מענה. הסיבה לגזירה המרה נעוצה בסכסוך כלכלי: משרד הבריאות מסרב לשלם את הכסף שדורשת העירייה ואילו בעירייה טוענים שהמשרד הוא זה שמסרב להסדיר חוב ארוך שנים של 35 מיליון שקל. בסופו של דבר, אלו הסובלים מכך הם אותם מבוגרים סיעודיים שהופקרו.

    

  לאור המצב החמור, יוצאות המשפחות של אותם קשישים למאבק במטרה למנוע את סגירת המוסד. "להבנתנו הם רוצים להפוך את המקום לכלכלי יותר ולהקים בו דיור מוגן בבעלות פרטית", סיפרה יפעת כהן, בתה של אסתר מיכאלי בת ה־70 השוהה במוסד. "אם אמא שלי תיאלץ לעבור למקום חדש – היא תמות, רק בשנה האחרונה היא נאלצה להתמודד עם מוות של אבא שלי ושל אחותי, אין מצב שיעשו לה זעזוע כזה אחרי כל מה שעברה".

   

   (צילום: אבי מועלם)
  "זו שערורייה". משפחות הקשישים(צילום: אבי מועלם)

   

  גם אפי רוזנברג, בנה של רבקה בת ה־99 המתגוררת במוסד כעשר שנים, הזדעק על המחדל: "היו בעבר ניסיונות לסגור את המקום, אלא שאז הודיעו לנו בצורה רשמית ונתנו לנו רשימה של מוסדות חלופיים לבחור מתוכם. הפעם, אף אחד לא הודיע לנו באופן רשמי וגילינו על זה דרך העובדים. זו פשוט שערורייה. אנחנו מפחדים שההורים שלנו ימותו בעקבות מעבר למוסד אחר, מומחים רפואיים הסבירו לנו שמעבר כזה גורם לפאניקה אצל הקשישים וחלק גדול מהם הולך לעולמם".

    

  חוסר האונים של המשפחות מתעצם בייחוד לאור העובדה שהם מרוצים מהטיפול במוסד שאף דורג במקום הרביעי בארץ וקיבל ציון מרשים של 91 בדוח של משרד הבריאות. "משרד הבריאות לא רוצה לשלם והעירייה רוצים להפשיר את השטח לנדל"ן", זעמו המשפחות. "רק כסף עומד להם מול העיניים ולא מעניינים אותם הזקנים".

   

   (צילום: אבי מועלם)
  נפלו קורבן לגזירה. הקשישים והעובדים מחוץ למרכז הגריאטרי "מלבן", אתמול (צילום: אבי מועלם)

    

  ח"כ מירב כהן (כחול לבן) המלווה את המאבק טוענת כי הסיפור של המוסד הגריאטרי הספציפי מייצג את העיוות במערכת כולה. "המסקנה המתבקשת היא שיש לעלות את התקציב המוקצה למוסדות אלו", אמרה. "אך לצערי, ההיגיון לא ניצח ומסתמן שהמשרד החליט לסגור את המוסד שעולה לו ביוקר, ולהעביר את החולים למוסדות שמופעלים על ידי גופים פרטיים כי זה יותר זול עבורו".

   

  לפני כשש שנים הייתה בכוונת המדינה להפריט את המוסד הגריאטרי על מנת לחסוך את מחיר השטח היקר עליו יושב המקום, אלא שלאחר מאבק הוחלט שלא להפריטו ואף לפני שנתיים הבטיחו במשרד הבריאות לקיים "קליטה מיידית של מטופלים, אימוץ תכנית הדרגתית לשיפוץ המרכז ופתיחת מחלקות חדשות", לשון הודעת משרד הבריאות. בפועל לא נקלטו מטופלים חדשים למקום וכעת חזרו בהם מהחלטתם.

   

  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מסר אז: "המרכז הגריאטרי בראשון לציון מטפל בקשישים וניצולי שואה ואנו מחויבים לדאוג לקיומם ולרווחתם, על כן החלטתי שלא לתת יד לסגירת המרכז".

    

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "פנינו במספר הצעות לעיריית ראשון־לציון על מנת להשאיר את המוסד פעיל, גם בשטח מצומצם יותר. לצערנו, הם סירבו והעמידו דרישות תקציביות בלתי סבירות. סגן שר הבריאות והמנכ"ל הנחו לפתוח יותר מחלקות חלופיות בבתי החולים האחרים באזור שבהן ייקלטו המטופלים והעובדים".

    

  מעיריית ראשון־לציון נמסר בתגובה: "הניסיון של משרד הבריאות להסיט את החלטתם אלינו הוא מניפולציה זולה. לו רצה המשרד באמת ובתמים להמשיך ולקיים את המרכז הבריאותי, היה מוצא בעירייה פרטנר לעניין, משלם את חובותיו שנפסקו על ידי ביהמ"ש וחותם על הסכם עם העירייה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים