שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארדן: "לא חוששים מעזיבה בליכוד, גם סער לא יעזוב"

  השר לביטחון הפנים התייחס בשיחה עם אולפן ynet לפלונטר הפוליטי: "בחירות עדיפות על ממשלת מיעוט". על הנבצרות של נתניהו: "צריך לסכם מהות, כחול לבן לא התחילו לדבר איתנו". לדבריו, הוא לא חושש מעזיבת בכירים מהליכוד - גם לא של יריבי רה"מ. על ההסלמה בדרום: "מדיניות החיסולים לא ירדה מהשולחן"

    

  השר ארדן בשיחה עם ynet: "המדינה תקועה"    (צילום: אלי סגל)

  השר ארדן בשיחה עם ynet: "המדינה תקועה"    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס היום (א') לפלונטר הפוליטי - שלושה ימים לפני פקיעת המנדט של גנץ. "אני חושב שכל האזרחים מורטים שערות בדאגה, כי המדינה באמת תקועה".

   

  ליברמן לא מוריד שום אופציה מהשולחן: "עד יום שלישי בחצות נחליט"

   

  -יש לליברמן טיעון אחד צודק - מה אתם צריכים את הגוש הזה? הליכוד וכחול לבן הן מפלגות גדולות, שתיהן יחד שולטות במדינה בלי עזרה מאף אחד.

  "יש דברים שאני יכול להסכים לגביהם עם ליברמן, וגם ראש הממשלה אמר את זה, למשל על כך שאנחנו הולכים למערכה רחבה ברצועת עזה במוקדם או מאוחר. המצב שם הפך לבלתי נסבל ויש לשנות אותו מהייסוד".

   

  עוד בעניין ההסלמה בדרום אמר ארדן: "אני חבר בקבינט המדיני-ביטחוני ואני נושא באחריות". לדבריו, המצב הביטחוני המתוח מהווה "סיבה נוספת לכך שאנחנו זקוקים לממשלת אחדות".

  גלעד ארדן באולפן ynet בחירות 2019  (צילום: אבי מועלם)
  "מבצע רחב בעזה - עניין של זמן". השר ארדן(צילום: אבי מועלם)

  "אין מנוס, זה ברור שמבצע רחב בעזה עם כניסה קרקעית הוא רק עניין של זמן, וצריך קונצנזוס כי לצערי יהיו מחירים", המשיך השר, "אנחנו צריכים ממשלה שמייצרת את הקונצנזוס הזה, והלוואי וזה יקרה כמה שיותר מהר. נמשיך לדחוף לכך שסיכולים ממוקדים ימשיכו להיות על סדר היום כדי שההרתעה תתחזק". 

   

  - חזרה לפלונטר הפוליטי: בלי ליצמן זה לא יילך?

  "זה לא קשור לליצמן", טען ארדן, "זו רק דוגמה אחת. דוגמה נוספת היא קיצוצים נרחבים בתקציב בגלל מצבו של תקציב המדינה. ממשלה של 65 מנדטים, גם היא ממשלה צרה, כחול לבן וליכוד בלבד. להגיד שבגלל אביגדור ליברמן אנחנו נחרים את החרדים ואת מפלגות הימין וגם אותו - הוא משחק אותה כאילו שהוא מוכן לא להיכנס לממשלה. אנחנו לא פוסלים אותו ולא פוסלים את הימין ואת החרדים, כי המדינה צריכה ממשלה רחבה כמה שיותר. לכן במקום שליברמן יחליט בשביל כולנו, שיגרום לכך שכחול לבן ידונו איתנו על המהות".

   

  אביגדור ליברמן בני גנץ ביבי נתניהו (צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)
  נתניהו, גנץ וליברמן(צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)

  - איך הוא יגרום לזה? כחול לבן רצו על טיקט מסוים ולא מוכנים לשבת תחת ראש ממשלה עם אירוע משפטי.

  "כולנו רצנו עם הבטחות, ולצערנו העם לא נתן מנדט מלא לאף אחת מהמפלגות", השיב ארדן. "ודאי שהמנדט שהליכוד קיבל הוא גדול פי 4 מהמנדט של ליברמן, ולכן מצופה שאם כולם אמיתיים שהם אומרים שבחירות נוספות זו האופציה הגרועה ביותר - אז כל אחד צריך לעשות ויתור. רה"מ עשה ויתור ענק".

   

  - אנחנו לא שמענו אותו אומר את זה מול המצלמה, שהוא יתחייב שהוא עוזב.

  "גם לפי עמדת ראש הממשלה, צריך לדון בתוכן במהות. האם הנבצרות הזו מתחילה משלב X או משלב Y, וברור שכשמדובר על רוטציה צריך לעגן את זה בחקיקה - מה המועד הכי מאוחר שבני גנץ יחליף את ראש הממשלה לפי מתווה הנשיא, ויתחיל לכהן כראש ממשלה. אבל כחול לבן לא מתחילים בשיחות איתנו".

   

  - כי אתם באים עם 55 ולא מפלגה אחת.

  "זה סתם גיבוב של מילים", אמר ארדן, "מה זה אנחנו באים בלוק? יש אנשים נוספים, ח"כים שנבחרו והם לגיטימים וציונים, וזו זכותנו אם הם תומכים בראש הממשלה, וזו זכותם גם כן שינהלו איתם מו"מ. למה גנץ דורש שנחרים אותם? שידבר על מהות. אם נחליט על תחבורה ציבורית והחרדים לא יסכימו, אז תהיה לו טענה. אבל למה לשלול אותם מראש?".

  כינוס של ראשי מפלגות הימין ()
  כינוס של ראשי מפלגות הימין

   - לאן זה הולך? שעון החול הולך ואוזל ומשהו צריך לקרות. הולכים לבחירות?

  "כרגע אני מרגיש, כולנו מרגישים, שבשם החשש מבחירות נוספות כחול לבן ינסו לתת לגיטימציה לממשלת מיעוט שהיא פגיעה בדמוקרטיה".

   

  -למה היא פגיעה בדמוקרטיה אם היא קיימת כאופציה חוקית?

  "כי להקים ממשלה שאין לה רוב בכנסת, בוודאי שזה נגד הדמוקרטיה".

   

  - אתה אומר שר"מ עם כתבי אישום זה בסדר ע"פ חוק, אבל ממשלת מיעוט, גם ע"פ חוק, זה לא בסדר.

  "לא אמרתי שהיא לא חוקית", השיב ארדן, "ראש ממשלה שלא הורשע, כמו שהחוק קובע, מבחינה חוקית הוא יכול להמשיך לנהל את המדינה. כשראש הממשלה מצליח בניהול המדינה ויש לו תמיכה רחבה בציבור - אז אני חושב שזה לגיטימי. בשונה מכך, ממשלה שאין לה רוב בכנסת - אם אין רוב בכנסת אז אין רוב בעם, והיא מורכבת מקולות שלא מקבלים את מדינת ישראל כמדינה יהודית. אני מסכים שזו ממשלה חוקית, אבל בעיניי היא לא לגיטימית. זה כל כך גרוע שאפילו בחירות עדיפות על ממשלת מיעוט עם קולות הרשימה הערבית המשותפת". עם זאת ציין ארדן כי "אנחנו לא פוסלים את ערביי ישראל".

  גדעון סער (צילום: רז גרוס)
  "לא חוששים מעזיבות בליכוד, גם לא של סער"(צילום: רז גרוס)

  -ליברמן אמר שב-21 הימים האחרונים יכולים לקרות תרחישים מעניינים. אתה רואה את זה כמוהו?

  "כן, אם למשל הוא יכפה על גנץ לקבל את מתווה הנשיא, ואם לא אז שיאיים על גנץ שהוא יחזור אלינו. זה תרחיש מעניין".

   

  - האם מישהו מהליכוד יכול לייצר פתרון?

  לדעתו של ארדן, "זה נראה כמו תרגיל, טריק פוליטי להפעלת לחץ".

   

  - יאיר נתניהו עשה ריטוויט לציוץ שגדעון סער יכול לעשות מהלך ברגע האחרון, סער אמר שמדובר בעלילה.

  ארדן השיב כי הוא "לא מזהה אף אחד מהליכוד שיש לגביו חשש כי יעזוב את המפלגה - גם לא גדעון סער".

   

  האלימות בחברה הערבית והתוכנית לאיסוף נשקים

  בפעם הקודמת שהושקה תוכנית לאיסוף כלי נשק לא חוקיים בחברה הערבית, הוחזרו בסך הכול שלושה. "אני לא בטוח שהפעם זה יעבוד אחרת", אמר ארדן, "אני חושב שיש תחושת חירום בציבור הערבי, ואפילו ח"כים מהרשימה המשותפת ביקשו שתהיה כמה שיותר נוכחות משטרתית ביישובים - והיא הוגדלה משמעותית".

   

   גל האלימות בחברה הערבית - ידיעות נוספות:

  ארדן: להעביר שוטרים ליישובים הערביים מיד

  ארדן: "האלימות בחברה הערבית - בגלל התרבות"; עודה: "גזענות"

  ערבים ויהודים הפגינו ליד בית השר ארדן: "מציע רק הסתה פרועה"

   

  בתוך כך, ארדן ציין כי "כל תקציב שיכולתי הברתי למטרה החשובה הזו, זה מציל חיי אדם וחובתנו כממשלה היא לעשות הכול כדי לתת יותר ביטחון". עם זאת אמר השר כי "אין ספק שלא הגענו ליעד". ארדן הביע תקווה כי יותר ויותר אנשים שמחזיקים בכלי נשק לא חוקיים ישתפו פעולה".

   

  לפני כשבועיים אמר ארדן בשיחה עם אולפן ynet כי יש לפעול להחזרת התקציבים שקוצצו מהמשטרה, להעביר מיידית שוטרים מתחנות שקטות לשרת ביישובים הערביים, וגם לקדם את החמרת הענישה.

   

  "כל שקל שהמשרד שלי קיבל כתוספת תקציבית - עבר להקמת תחנות משטרה ולייצור נוכחות מרתיעה ואכיפתית", אמר ארדן, "עם זאת, חלק מהבעיה הוא שהמנהיגות הערבית מחלקת הוראות למשטרה. כשהיא נכנסת לכפר נאמר לה באיזה תחומים לאכוף ובאיזה לא. זה לא עובד ככה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים