שתף קטע נבחר

הורי הלוחם שהתאבד נגד צה"ל: "למנוע את האסון הבא"

רב"ט ניב נדרש על ידי שני חוקרי מצ"ח להעיד נגד חבריו על שימוש בסמים. הוא שוכנע, אבל כשהתחרט נתקל ביחס מזלזל מצידם ושם קץ לחייו. כעת עתרו הוריו לבג"ץ בדרישה להחמיר את כתב האישום נגד החוקרים: "מותו נגרם בגלל מחדליהם"

כשנה לאחר שבנם החייל רב"ט ניב התאבד אחרי ששוטרים צבאיים לחצו עליו להעיד נגד חבריו, עתרו ההורים השכולים לבג"ץ בדרישה להחמיר את כתב האישום נגדם.

 

האסון התרחש כאשר ניב היה בקורס מ"כים בבסיס בדרום. במהלכו קיבל משני רכזי מודיעין של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) זימון, שבו התבקש להגיע לבסיס היחידה כדי למסור עדות במסגרת אובדן אמצעים לראיית לילה.

החייל ()
האישום נגד החוקרים יוחמר? רב"ט ניב

כשהתייצב הופתע החייל לגלות שזימונו היה בשל סיבה אחרת. בכתב האישום נטען שרכזי המודיעין ניסו לשכנע אותו להעיד על עבירות סמים שביצעו חיילים ששירתו עימו. הוא עצמו לא נחשד בדבר. לאחר מסע לחצים שהופעל עליו חתם על מסמך שיתוף פעולה עם מצ"ח.

 

לאחר מכן נתקף כנראה בייסורי מצפון והתקשר לרכזי המודיעין מתוך מצוקה נפשית. לפי כתב האישום הגיב אחד מהם בזלזול לבקשת הלוחם לחזור בו מהסכמתו לשמש כמקור, ושני הרכזים סיכמו ביניהם שלא ידווחו לאיש על השיחה ועל בקשתו.

 

בניגוד לפקודות מטכ"ל הם אכן לא דיווחו לאף גורם פיקודי על השיחה ועל דברים שאמר במהלכה רב"ט ניב, דברים שמהם עלה כי יש חשש שהוא ישים קץ לחייו בגלל רגשי האשם שבהם נתקף. יממה לאחר שיחת הטלפון עם הרכזים הוא נמצא ללא רוח חיים.

 

החייל ()
"שלחנו לצבא ילד מדהים - קיבלנו אותו בארון". רב"ט ניב ואימו

הוריו של  רב
ההורים יחד עם עו"ד סבוראי. דורשים להחמיר את האישום נגד הרכזים(צילום: מוטי קמחי)

הוריו של  רב
הוריו של הלוחם מגבעתי בבית הדין הצבאי ביפו(צילום: מוטי קמחי)

נגד השניים נפתחה חקירה, ובסיומה הגישה נגדם הפרקליטות הצבאית כתב אישום בגין עבירות של ידיעות כוזבות, אי מילוי פקודות והתנהגות בלתי הולמת. עכשיו, באמצעות עו"ד עודד סבוראי, הגישו הוריו של הלוחם עתירה לבג"ץ ובה הם דורשים להחמיר את האישום נגדם ולייחס להם עבירה המקבילה לגרימת מוות ברשלנות.

 

אתמול אמרו ההורים ל-ynet ול"ידיעות אחרונות": "שלחנו לצבא ילד מדהים עם מוטיבציה שגדלה מיום ליום, עד לרגע הנורא מכל שקיבלנו אותו בארון בשל לחצים לא מוסריים ובלתי אנושיים שהפעילו עליו שני הרכזים. הם מנעו מלדווח על מצבו של ניב ז"ל, הפקירו אותו לגורלו ולא לקחו אחריות למחדליהם. אין לנו ספק שהמוות נגרם בשל מעשיהם ומחדליהם, מרגע זימונו של ניב לחדר רכזי המודיעין ועד למותו הטראגי".

 

ההורים הוסיפו: "העתירה שלנו לבג"ץ, בבקשה שיורה לפרקליטות הצבאית לתקן את כתבי האישום שהוגשו נגדם כך שתיוחס להם אחריות למותו, לא תשיב לנו את היקר לנו מכל. אנו תקווה שהיא תסייע למנוע את האסון המיותר הבא".

 

במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו. נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים כגון ער"ן בטלפון 1201 או באתר סה"ר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים