שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי: "נתניהו באטרף, בהיסטריה, המצב כמעט רפואי"

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת הודה כי קיימים חילוקי דעות במפלגה ותקף את רה"מ בשיחה עם אולפן ynet, על רקע תרחיש ממשלת המיעוט: "הסתה מחושבת שיכולה להיגמר רע מאוד". על הטענה כי אם יישבו בממשלה יתנגדו למבצעים צבאיים: "אני נגד מלחמות"

  

  

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ אחמד טיבי, תקף בשיחה עם אולפן ynet את ראש הממשלה בנימין נתניהו - שיזם אמש "כנס חירום" שבו טען כי "ממשלת מיעוט היא איום קיומי על ישראל".

 

נתניהו בכנס הימין: "ממשלת מיעוט - איום קיומי על ישראל"

נתניהו התעמת עם ח"כים ערבים בכנסת

הרשימה המשותפת נגד נתניהו: "הסתה פראית, מאיימים לרצוח אותנו"

נתניהו לגנץ: "ממשלה שתלויה בטיבי ועודה - סטירת לחי בפרצוף לוחמי צה"ל"

 

"האיש הזה בהיסטריה, באטרף. המצב כמעט רפואי", אמר טיבי, "זו הסתה מחושבת היטב שלא תיפסק בקרוב היות שיהיה לנו בקרוב קמפיין בחירות. זו הסתה חסרת רסן, שחצתה כל קו אדום והיא עלולה להיגמר רע מאוד. כל הדרכים כשרות בשביל נתניהו כדי לשמור על הכיסא שלו". צפו בריאיון.

 

אחמד טיבי באולפן אולפן ynet (צילום: אבי מועלם )
ח"כ טיבי. "הסתה חסרת רסן שעלולה להיגמר רע"(צילום: אבי מועלם )

- אתה לוקח את זה לכיוון גזעני, אבל נתניהו אמר שאתם תצטרכו לאשר כל מבצע, ואתם אמרתם שהייתם מתנגדים למבצע.

"אנחנו לא נהיה חלק ממשלה או מקואליציה אם יוצע לנו - ועד עכשיו לא הוצעה לנו הצעה רשמית", השיב טיבי, אף שסיפר כי אנשיו ניהלו שיחות בחודשים האחרונים. "זה דבר טבעי בפרלמנט, משלחת מול משלחת, כחול לבן מול הרשימה המשותפת", אמר.

 

"למה אני מתנגד למלחמות? אני לא צריך להסביר", המשיך טיבי, "אני בעד שלום ובעד הסדר מדיני. אם אני אהיה בעמדה שיכולה להשפיע - אני וחבריי נעשה הכול כדי שיהיה שלום שידאג לאזרחים שנמצאים תחת כיבוש, אבל יביא רגיעה לכלל האזרחים. לילדים כאן, לילדים שם, לילדים יהודים ולילדים פלסטינים. אף שאין סימטריה בין כובש לנכבש, ילד הוא ילד". 

 

- האם אתם תמנעו או לא תפריעו להקמת ממשלת מיעוט? ומה הבטיחו לכם?

"אני חוזר ואומר - לא הוצעה לנו הצעה רשמית. אם יהיה מצב שיביא להסרתו של המסית הגדול מבלפור ומלשכת ראש הממשלה, הבטחנו לציבור שלנו שנעשה זאת. לא אנהל משא ומתן אתכם, אני מעדיף לקבל הצעות רשמיות", השיב טיבי.

  

 
- אמרת שתעשה הכול כדי להוריד את המסית הראשי, מה זה כולל - מינוי של שר ליברמן למשל?

"הבטחנו לציבור שלנו שנעשה רבות כדי להזיז את נתניהו מתפקידו. זה מתוך טוב לב, כדי שהוא יתפנה למשפט שלו ולגיליון האישום בשוחד שכנראה יהיה, ופחות להסתה נגד ערבים ושמאלנים. יש לנו עקרונות, לא נעשה דברים שהם מעבר לקווים האדומים שלנו, אבל אנחנו פתוחים להקשבה ולאפשרות לגרום שינוי, אולי היסטורי".

 

טיבי נשאל על מינוי עתידי אפשרי של יו"ר ישראל ביתנו לתפקיד שר ביטחון, והאם הוא  מהווה קו אדום עבור אנשי הרשימה, והשיב כי "דעותינו על ליברמן ועל הצהרותיו הגזעניות והעוינות את הציבור הערבי ידועות היטב". עוד הוא אמר כי "אני לא ממנה שרים וגם לא נהיה בעמדה הזאת. יש לפנינו עוד יומיים - אם תוצע לנו הצעה שתעלה בקנה אחד עם השקפת עולמה של הרשימה המשותפת, נדון בה. אני מודה שיש חילוקי דעות ברשימה המשותפת". טיבי נשאל על הערכתו בנוגע לסיכויים להקמת ממשלת מיעוט, אולם לא השיב.

  

בנוסף, טיבי התייחס לטענותיו האחרונות אודות איומים שקיבל, שעליהם אף התלונן בפני קצין הכנסת. "אנחנו מקבלים מבול של איומים חסרי תקדים. נתניהו יודע מהן תוצאות ההסתה שלו והוא ממשיך, חולה הסתה".

 

טיבי ציין כי הוא מצפה הן מנשיא המדינה והן מהיועץ המשפטי לממשלה לנקוט עמדה מול ההתקפות והדה-לגיטימציה שלטענתו מוביל נתניהו כלפי נבחרי הציבור הערבי והציבור הערבי בכללותו.

 

בנימין נתניהו (צילום: טל שחר)
נתניהו ב"כנס החירום" של הימין(צילום: טל שחר)

ביום רביעי האחרון ראש הממשלה נתניהו מסר הודעה במליאת הכנסת בנושא ההסלמה בעזה והירי לישראל. הוא התעמת עם חברי כנסת מהרשימה המשותפת. הוא האשים את חברי הכנסת הערבים שהם מעודדים טרור, שמטרתו לפגוע בכוונה באזרחים. חברי כנסת זעקו לעברו "אתה משקר ומסית נגדנו". ח"כ אחמד טיבי הוצא מאולם המליאה בהנחיית יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

 

נתניהו תקף ואמר כי "סיעת רע"מ-תע"ל שלחה בקשה ליועץ המשפטי לממשלה בזמן מבצע צוק איתן 'לפתוח בחקירה רשמית נגד ראש הממשלה, שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל בני גנץ בגין ביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות ברצועת עזה'. "לצערי, הדבר הזה חוזר על עצמו על ידי כמה מהגורמים ואני חושב שיש פה סכנה כפולה", המשיך נתניהו, "עוול לחיילי צה"ל ומפקדיו שעושים יותר מכל צבא אחר כדי למנוע פגיעה בבלתי מעורבים ולתת לערער את היסודות הכלל אנושיים שהאנושות כולה צריכה להתאגד סביבה ולאפשר פעולה נגד גורמי הטרור".

  

  

אמש נתניהו שב והזהיר ב"כנס חירום" של הליכוד באקספו תל אביב מפני הקמת ממשלת מיעוט של בני גנץ בתמיכת הרשימה המשותפת: "אנחנו מבינים שאנחנו חייבים להתכנס לפעולת חירום מול מצב חירום", אמר, "ממשלה כזאת היא איום קיומי על מדינת ישראל".

 

עוד אמר נתניהו כי "אם תקום ממשלת מיעוט כזאת יחגגו בטהרן, ברמאללה ובעזה כמו שהם חוגגים אחרי כל פיגוע, אבל זה יהיה פיגוע לאומי היסטורי במדינת ישראל ואסור שזה יהיה". ראש הממשלה ציטט מדברי מנהיג איראן האייתוללה עלי חמינאי שאמר ש"חיסול המשטר הציוני משמעותו שהפלסטינים יבחרו את הממשלה שלהם ויסלקו אנשים כמו נתניהו.

 

"אנחנו נמצאים ברגע גורלי למדינת ישראל", הוסיף, "ראשי כחול לבן, בני גנץ, גבי אשכנזי ובוגי יעלון החליטו להקים ממשלת מיעוט שתהיה תלויה בחברי הרשימה הערבית המשותפת. כשאני אומר ערבית, אני לא מדבר על ערבים - ערבים יכולים להיות ציונים ותומכים במדינת ישראל אבל אלה אינם ציונים ואינם תומכים במדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ח"כ אחמד טיבי
צילום: אבי מועלם
מומלצים