שתף קטע נבחר

ברח מהגטו, לחם בנאצים: העולה החדש בן 96

לציונות אין גיל: לאחר שנפרד מרעייתו בבית העלמין בשיקאגו, הצטרף ד"ר מיכאל אוקונייף לבתו וילדיו ו-21 ניניו החיים בישראל - והגשים את חלום העלייה. אוקונייף עבר את השואה, לחם בנאצים לצד אבא קובנר וסייע בהברחת נשק לישראל. "סבא שלי הוא כנראה מאחרוני הפרטיזנים היהודים שחיים בימינו"

 

בימים האחרונים מסתגל ד"ר מיכאל אוקונייף למעמדו החדש: ישראלי במדינתו. אוקונייף – ניצול שואה בן 96 – נפרד מרעייתו בבית העלמין היהודי בשיקאגו, אילינוי; ארז את מטלטליו בפעם האחרונה בחייו, והלך אל ארץ חדשה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

  (צילום: איתן אלחדז ברק)
קבלת פנים מרגשת לעולה החדש בשדה התעופה(צילום: איתן אלחדז ברק)

 

בשדה התעופה קידמו את פניו עשרות מצאצאיו שכבר חיים בישראל, והם אחת הסיבות העיקריות שלו למהלך הדרמטי הזה עבור אדם בגילו, אבל לא רק: אוקונייף מספר באולפן ynet כי הגשים חלום ארוך שנים. בנימה מבודחת הוא מוסיף: "באתי לכאן כדי לסייע לישראל לשרוד".

 

קיראו עוד בערוץ היהדות : 

 

"יש לי אהבה לישראל וגם רציתי לחיות פה", אומר מי שעבד כרופא משפחה בארה"ב עד לפני שלוש שנים, עם פרישתו לגמלאות בגיל 93, לאחר 67 שנים במקצוע. "אני שמח להיות פה ואנסה לעשות כל שביכולתי לעזור למשפחה".

 

מאחרוני הפרטיזנים

אוקונייף למוד נדודים. הוא נולד בשנת 1923 בעיר ווילנה שבליטא. כשהיה בן 18 כבשו הנאצים את האזור וריכזו את יהודי העיר, ובניהם אוקונייף, בגטו. שם הצטרף ל"ארגון הפרטיזני המיוחד" שהקים אבא קובנר, ולאחר שנכשל המרד – נמלט עם חברי הארגון ליערות ומשם סייעו בהברחת יהודים מהגטו עד לחיסולו הסופי, ובמאבק בנאצים.

 

ניצול השואה, מיכאל אוקנייף (צילום: דוד פרסיקו)
ניצול השואה, מיכאל אוקנייף, נפרד מאשתו בבית העלמין לפני עלייתו ארצה(צילום: דוד פרסיקו)

 

"סבא שלי הוא כנראה מאחרוני הפרטיזנים היהודים שחיים בימינו", מספר נכדו, דוד פרסיקו. "ותמיד סיפר שהיה כמעט הצעיר ביותר כשנלחם בין שורותיהם. הוא היה פקוד בפרטיזנים של אבא קובנר, וחבר נפש של חיים לאזר".

 

פרסיקו מספר כי סבו סייע בהברחת כ-75 ילדים יהודים בני 10-13 מזקפונה שבפולין, שבהרי הקרפטים – לצ'כסלוקיה שהייתה אז בטוחה ליהודים. "הוא הוביל את הקבוצה בהיותו בגיר והיחיד עם נשק. במהלך הבריחה הפולנים ירו בהם, אבל למזלם הם הצליחו לחצות את הגבול לצ'כוסלובקיה".

 

הבריח נשק לישראל

אף שנסע בעקבות חבריו לארה"ב לאחר המלחמה, אוקונייף לא הפסיק להיות ציוני בפועל. "בין השנים 1947-1948, עוד בתור סטודנט לרפואה באוניבסיטת מינכן, הוא היה אחראי על רכישה של נשק בשוק השחור והחבאתו - וקבוצה אחרת הייתה מעבירה את הנשק לישראל", מספר הנכד.

 

אוקונייף בצעירותו. לחם לצד אבא קובנר
אוקונייף בצעירותו. לחם לצד אבא קובנר

 

כעת הגשים את החלום ארוך השנים בעזרת משרד הקליטה וארגון "נפש בנפש", ועלה לישראל לחיות במחיצת בתו, עשרת נכדיו ו-21 הנינים שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד פרסיקו
נפרד על קבר אשתו
צילום: דוד פרסיקו
מומלצים