שתף קטע נבחר

הטבעות והתהיות: חיל האוויר בשמי עזה

המטוסים הותירו טבעות מרהיבות בשמיים, בעזה ניסו לקשור בין הגיחה הציורית לתרגיל הפתע ולמתיחות שלאחר סיום הסבב. קצין בכיר נפגש עם התושבים בעוטף ואמר להם: "הרקטה הגדולה שנפלה היא יכולת שאנחנו מכירים"

 

טבעות עשן מעל שמי מושב מסלול (צילום: ענבר טל)
מטוסי חיל האוויר יצרו טבעות אדים בשמי הדרום(צילום: ענבר טל)

תמונות מרהיבות של טבעות בשמיים שהותירו אחריהם מטוסי חיל האוויר: היום (ב') בשעות הבוקר ביצעו מטוסים של חיל האוויר גיחות בשמי עזה, שנראו היטב בצפון הנגב, בחוף אשקלון וכמובן גם ברצועת עזה עצמה.

 

במהלך אותן גיחות, שייתכן והן גיחות צילום, נוצרו טבעות בשמיים. הטבעות המצוירות עוררו עניין בעזה וצילומים שלהן הועלו לרשתות ואף לאתרי חדשות מרכזיים - שניסו לקשור בין הגיחה הציורית לבין תרגיל הפתע בצפון שעליו הודיע צה"ל קודם, ולבין המתיחות ברצועה.

 

מזג האוויר הקריר והשמיים הבהירים הבליטו את שובלי המטוסים בשמיים, שכאמור מסעירות מאז את הרשת. לא מדובר בעשן, אלה באדים (contrail) שמטוסי הסילון פולטים באוויר, וכתוצאה מתהליך שריפת דלק הם משחררים אדי חום, פחמן דו-חמצני ואדי מים.

טבעות עשן מעל שמי עזה ()
הטבעות השמיימיות
 
טבעות עשן מעל שמי עזה ()

טבעות עשן מעל שמי עזה ()
הטבעות כפי שנראו מעל שמי עזה

ככל שהמטוס נמצא בגובה רב יותר, וכאשר הטמפרטורה נמוכה יותר, האדים הופכים גבישי קרח, כך שהם נראים כשובלים ארוכים הנמשכים מאחורי המטוס. בגובה שיוט - בדרך כלל מעל 30 אלף רגל עם טמפרטורה שיכולה להגיע גם למינוס 40 מעלות - נשארים אותם שובלים באוויר במשך דקות ארוכות. 

 

בתוך כך, ולראשונה מאז שהסתיים סבב הלחימה האחרון מול הג'יהאד האיסלאמי, שפרץ עם חיסולו של בכיר הארגון בהא אבו אל-עטא, ל-ynet נודע כי קצין בכיר מאוגדת עזה נפגש אתמול (ראשון) עם בעלי תפקידים מיישובי העוטף. אחד הנושאים שעלו בשיחה הוא יכולת הירי של ארגון הטרור - על רקע פיצוץ רקטה חריגה בעוצמתה באזור אשכול במהלך ימי ההסלמה, שעוררה שאלות ודאגות ביחס ליכולות הארגון.

לירון בטיטו ()
אל"מ לירון בטיטו במפגש עם גורמים ביישובי העוטף

ארכיון מקום נפילת רקטה  ()
מקום נפילת הרקטה החריגה בעוצמתה

"הרקטה הגדולה שנפלה היא יכולת שאנחנו מכירים - ונערכים אליה", אמר מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, אל"מ לירון בטיטו, בשיחה עם הגורמים ברשויות הדרומיות, "הג'יהאד האיסלאמי הרים את ראשו בשנה האחרונה וחיזק מאוד את היכולות הצבאיות שלו". הקצין הבכיר התייחס לחיסול בכיר הג'יהאד וציין כי ההחלטה התקבלה לאחר שהבינו במערכת הביטחון שהוא מקדם פעילויות טרור. "המטרה הייתה לפגוע בהם חזק", אמר.

 

בפגישה שהייתה בסימן סיכום הסבב, הוסיף אל"מ בטיטו כי "ההיערכות של הכוחות ברחבי הגזרה הייתה חזקה מאוד, גם גדודים שתופסים קו בגזרה וגם כוחות מיוחדים שהגיעו לגזרה לתגבר יצרו מעטפת הגנה. במהלך השירות הצבאי שלי שירתתי בכל רחבי הארץ ודווקא בגזרה הזו אני מרגיש חיבור חזק למקום ולהתיישבות, ומתפעל בכל פעם מהעוצמה והחוסן של התושבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיל האוויר יצר טבעות בשמי הדרום
מומלצים