שתף קטע נבחר

גנץ לח"כים הערבים: "אל תאמרו על צה"ל את מה שאתם אומרים"

יו"ר כחול לבן התעמת בכנסת עם ח"כ טיבי, שקרא לו לגנות את מותם של בני המשפחה ברצועה: "בצה"ל מתחקרים איך קרתה התקלה, בחמאס ובג'יהאד מתחקרים איך לא פגעו באזרחים". לפני כן הבהיר בתגובה לנאום רה"מ: "חברי הכנסת הערבים מייצגים ציבור שהוא חלק לגיטימי במדינת ישראל". איימן עודה: "נאום נתניהו - ניסיון להצית מלחמת אזרחים"

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס אחר הצהריים (ב') במליאת הכנסת לדברים שאמר אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ב"כנס החירום", ובו כינה ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת "איום קיומי": "אינני מקבל את ההסתה שהושמעה אל מול חברי הכנסת, שהם יריביו הפוליטיים. בכלל, אינני מקבל את ההסתה שהושמעה אל מול חברי הכנסת הערבים - שמייצגים ציבור שהוא חלק לגיטימי במדינת ישראל. מסע ההסתה הזה אינו במקום ואינו נכון.

 

"הבית הזה, על 120 יושביו, לא מדיר אף אחד מאזרחי מדינת ישראל. כולם לגיטימיים בדעתם, כולם זכאים לדבר ולהשמיע את קולם". לדבריו, "אין שום מצב חירום לממשל בישראל להוציא העובדה שימיו של ראש הממשלה ספורים מהבחינה הפוליטית, והוא חושש לעתידו המשפטי".

אחמד טיבי במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
גנץ לטיבי: "בצה"ל מתחקרים תקלה, בג'יהאד מתחקרים איך לא פגעו באזרחים"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

 בני גנץ במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
"הח"כים הערבים מייצגים חלק לגיטימי מהמדינה". גנץ במליאת הכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

גנץ פנה בדבריו לחברי הרשימה המשותפת: "אני רוצה להגיד לכם, חבריי הערבים, אנחנו לא מסכימים על הכול. עמדותינו, במיוחד בתחום המדיני, שונות מאוד. אני מניח שהן ימשיכו להיות כאלו. אני מקבל בכבוד את הביקורת שאתם משמיעים על פעולתה של מדינת ישראל כלפי הציבור הפלסטיני או בכלל. אני מציע לכם הצעה חברית חשובה: אל תאמרו על צה"ל את מה שאתם אומרים, כי זה לא נכון. כל אימת שיש אירוע שהוא אירוע לא נכון - אנחנו מתחקרים, בודקים, לומדים ומפיקים לקחים. טלו קורה מבין עיניכם. זכרו שהאויבים שלנו פועלים מתוך סביבה אזרחית. אנחנו איננו חפים מטעויות, אך טוהר כוונותינו ברור לחלוטין".

 

בהמשך, ח"כ אחמד טיבי עלה לנאום, ובתגובה לדבריו של גנץ קרא לו לגנות את מותם של בני המשפחה ברצועת עזה. גנץ אמר בתגובה: "בצה"ל מתחקרים איך קרתה התקלה; בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי מתחקרים איך לא פגעו באזרחים".

אחמד טיבי במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
אחמד טיבי במליאת הכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

גם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה הגיב על דברי נתניהו: "הנאום של נתניהו לא היה התחלה של קמפיין – זה היה ניסיון להצית מלחמת אזרחים. מעולם לא היה ראש ממשלה שהרוויח כל כך מפילוג, שנאה וגזענות. ככל שיהודים וערבים שונאים אחד את השני יותר – כך הוא מרוויח. התקווה היחידה שלו היא הייאוש שלנו. לא ניתן לו להבעיר את להבות השנאה. הפעם נוריד אותו מהמרפסת לפני שיהיה מאוחר מדי. מלחמת האזרחים על שם בנימין נתניהו לא תפרוץ.

 

"לציבור הערבי אני אומר – לא נשפיל את הראש. נעמוד איתנים ומאוחדים אל מול המתקפות האלה. לא היה ולא יהיה ראש ממשלה שיצליח לכופף את עמנו. יש לנו כל כך הרבה הישגים להתגאות בהם ועוד נגיע לגבהים שרק דמיינו. אני פונה אליכם, הציבור היהודי. מי כמוכם מכיר את הסכנה של מנהיגים כריזמטיים שרוכבים על גלים עכורים של שנאה וגזענות. מי כמוכם יודע איך זה להיות מיעוט נרדף. זאת ההזדמנות שלנו, ערבים ויהודים, להראות לו שזמנו עבר ושההסתה לא תעבור. הגיעה העת לאומץ. בואו נראה לו כמה אנחנו חזקים יחד".

 

אתמול אמר נתניהו בכנס בתל אביב, כי "אם תקום ממשלת מיעוט כזאת, יחגגו בטהרן, ברמאללה ובעזה כמו שהם חוגגים אחרי כל פיגוע, אבל זה יהיה פיגוע לאומי היסטורי במדינת ישראל ואסור שזה יהיה". הוא ציטט מדברי מנהיג איראן האייתוללה עלי חמינאי, שאמר ש"חיסול המשטר הציוני משמעותו שהפלסטינים יבחרו את הממשלה שלהם ויסלקו אנשים כמו נתניהו".

 

"אנחנו נמצאים ברגע גורלי למדינת ישראל. ראשי כחול לבן, בני גנץ, גבי אשכנזי ובוגי יעלון החליטו להקים ממשלת מיעוט שתהיה תלויה בחברי הרשימה הערבית המשותפת. כשאני אומר ערבית, אני לא מדבר על ערבים", אמר נתניהו והבהיר כי "ערבים יכולים להיות ציונים ותומכים במדינת ישראל אבל אלה אינם ציונים ואינם תומכים במדינת ישראל". הוא לא הזכיר בנאומו את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שאיתו נפגש זמן קצר לפני הכנס.

 

ברקע המתיחות: נתניהו וסער נפגשו

בינתיים, ברקע המתיחות בין נתניהו ח"כ גדעון סער, נפגשו אחר הצהריים השניים במשרד ראש הממשלה בירושלים. מטעם לשכת נתניהו נמסר כי "הפגישה עסקה בנושא הפוליטי ובמאמצים להקים ממשלת אחדות לאומית ולמנוע הקמת ממשלת מיעוט מסוכנת". 

נתניהו ליכוד הליכוד גדעון סער (צילום: שרון רביבו)
נפגשו בירושלים ברקע המתיחות. סער ונתניהו, ארכיון(צילום: שרון רביבו)
 

תגובת גדעון סער ליאיר נתניהו ()
סער תקף את יאיר נתניהו

יצוין כי אתמול העלה בטוויטר סער צילום מסך של ציוץ טוויטר שבנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, עשה לו לייק, וכתב: "שוב עלילות קונספירציה מופרכות והזויות עליי מופצות מבלפור. קשה להבין איך זה מסייע לליכוד או למדינת ישראל".

 

בציוץ המקורי, שכתב גדי טאוב, נטען כי ייתכן שסער ינסה לשכנע שליש מסיעת הליכוד להצטרף אליו לממשלת אחדות עם כחול לבן - ללא נתניהו. 

 

כמו כן, הערב נפגש גנץ עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. האחרון צפוי להיוועד גם עם נתניהו הערב. בתוך כך, נפגש נתניהו גם עם ראשי המפלגות החרדיות - במטרה לבדוק עד כמה הם יוכלו להתגמש לטובת ליברמן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בני גנץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים