שתף קטע נבחר

ממשלת מיעוט או החזרת המנדט? דריכות שיא במערכת הפוליטית

אם לא תתרחש דרמה של הרגע האחרון, ברביעי בחצות יפקע המנדט שהופקד בידי יו"ר כחול לבן - והוא יודיע לנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה. לאחר מכן יוזנק המרוץ בן 21 הימים להקמת ממשלה - או שהכנסת תפוזר. בינתיים, נרשמה התחממות ביחסים בין נתניהו לליברמן - שהכריז: "פתרון עד רביעי - או כל אחד לנפשו"

בנימין נתניהו אביגדור ליברמן בני גנץ (צילום: רויטרס)
דריכות שיא. נתניהו, ליברמן וגנץ(צילום: רויטרס)

המתיחוּת במערכת הפוליטית מגיעה לשיא: אחרי שבועות ארוכים של קיפאון ולכל היותר תזוזות קלות שאף הן הובילו למבוי סתום, תיכנס החל מהיום (ג') המערכת הפוליטית לישורת האחרונה והדרמטית, כשיו"ר כחול לבן בני גנץ ייאלץ להפעיל את כל כובד משקלו על מהלך פוליטי כלשהו אם ירצה להקים ממשלת מיעוט. אם לא יתרחש שינוי משמעותי של הרגע האחרון, ביום רביעי בחצות יפקע המנדט שהופקד בידי גנץ, אז הוא יודיע לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה וכי הוא מחזיר את המנדט. ב-09:00 ייפגשו נתניהו וליברמן במשרד ראש הממשלה בירושלים.

 

אחדות, ממשלת מיעוט או בחירות: מדריך פוליטי לפלונטר

 

ביום שנותר עד תום פרק הזמן שהוקצב לגנץ, יסתיים אירוע אחד - ואירוע אחר יתחיל: המירוץ להרכבת הממשלה ב-21 הימים שנותרו להקמת ממשלת אחדות על-פי חוק רגע לפני שתתקיים ברירת המחדל החוקית - פיזור אוטומטי של הכנסת במקרה שאיש לא יצליח גם בפרק הזמן הזה. החל מהרגע שבו יזניק ריבלין את המקצה האחרון האפשרי להקמת ממשלה, יוכל כל מועמד שהוא חבר כנסת להציג ממשלה, אולם אז יידרש רוב מיוחד של 61 תומכים.

 

 

התחממות ביחסים בין ליברמן לנתניהו

לאורך היממה שחלפה, ודווקא לקראת השלבים הקריטיים, הורגשה מתיחות מסוימת במערכת הפוליטית לקראת אפשרות שבכל זאת יימצא פתרון למצב הסבוך.

 

עדות ראשונה ומרכזית לכך היא הודעה משותפת של הליכוד וישראל ביתנו, לראשונה מזה זמן רב, על "פגישה עניינית וטובה" שהתקיימה שלשום בין ליברמן לנתניהו. ההתקרבות בין שני האישים, שגם הולידה "הסכם הפסקת אש" תקשורתי שבמסגרתו אף צד לא תוקף את האחר, יצרה במערכת תחושה שבכל זאת הכיוון חיובי וישנו מאמץ כן למנוע בחירות.

 

אתמול אמר ליברמן בפתח ישיבת הסיעה של ישראל ביתנו: "לשאלה מה ליברמן רוצה, התשובה היא מאוד פשוטה: אמרנו את זה מהיום הראשון של מערכת הבחירות האחרונה, ואנחנו אומרים גם היום: ממשלת אחדות לאומית. לא צריך לחפש מתחת לפנס. אין כוונות אחרות. ברור שזה לא מסיבות אידיאולוגיות אלא פרקטיות. כל ממשלה אחרת תתקשה לתפקד. זה יהפוך למסע הישרדות משבוע לשבוע. כל הצבעה בוועדות הכנסת תהפוך לאתגר בלתי רגיל.

 

"אין לנו אינטרס אישי להיות חברים בממשלה. לא משנה אם זה נתניהו או גנץ. שני הצדדים מציעים לנו חצי המלכות ותוספת 10%. מבחינת מדינת ישראל, כל ממשלה צרה היא אסון. אנחנו עובדים קשה. אתמול סיימתי ב-3:00 בבוקר את כל המפגשים עם נציגי הקואליציה והאופוזיציה. אם עד רביעי ב-12:00 לא נגיע לחתום על הסכם קואליציוני - אז כל אחד לנפשו. מה יותר גרוע - ממשלה צרה או בחירות שלישיות? זו שאלה טובה. אני אעשה אז הערכת מצב. אני מקווה שכולנו נצליח להתעלות, להתגבר על כל הפערים ולהקים ממשלת אחדות".

 

על הפגישה שקיים אתמול עם נתניהו: "הייתה פגישת עניינית. לא בזבזנו זמן על חשבונות העבר. דיברנו על דברים מעשיים, פרקטיים, איך אפשר להתקדם לכיוון ממשלת אחדות. כשנקים ממשלת אחדות נקציב יום שלם לכל הריבים".

 

 

נתניהו לחרדים: "תרבעו את המעגל"

כמו כן, אתמול נפגש נתניהו עם נציגי החרדים לאחר ששמע את ליברמן, והבהיר להם כי יצטרכו להתפשר בנושאי דת ומדינה על מנת שתקום ממשלה. הוא דרש מהם "לרבע את המעגל". היום, כאמור, ייפגש גם עם יו"ר ישראל ביתנו בניסיון לשרטט קווי יסוד מוסכמים, כך שמצד אחד לא יוותר על הגוש, ומצד שני יוכל להרכיב ממשלה.

 

לפי שעה, ליברמן עדיין מתעקש על ממשלת אחדות וצירופו של גנץ, אולם עולה השאלה האם יהיה מחויב לכך גם לאחר שגנץ יחזיר את המנדט. יוזכר כי היום, בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו, הבהיר ליברמן כי מרגע פקיעת המנדט - "כל אחד לנפשו"; אמירה שפורשה במערכת הפוליטית ככזאת שמשחררת את ליברמן מהמחויבות לאחדות. יצוין כי הוא עצמו טרם הבהיר זאת.

 

בתוך כך, יגיע צוות המשא ומתן של הליכוד לבית הנשיא ואליו יצטרף לבקשתו גם נתניהו עצמו כדי לעדכן את ריבלין בהתפתחויות האחרונות.


פורסם לראשונה 18/11/2019 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו, ליברמן וגנץ
צילום: רויטרס
מומלצים