שתף קטע נבחר

בוטל קיצוץ המיליונים במענקי האיזון לרשויות בעוטף עזה

פרסום ראשון: משרד הפנים לא יקצץ מיליוני שקלים לשלוש רשויות: שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. עם זאת, יהיה קיצוץ בתקציבי האיזון של רשויות אחרות בארץ

פרסום ראשון: משרד הפנים לא יקצץ בתקציבי האיזון לרשויות בעוטף עזה. כך נודע היום (ג') ל-ynet. בימים הקרובים צפוי משרד הפנים להודיע לרשויות בארץ על קיצוץ בתקציבי האיזון, אולם הרשויות בעוטף עזה - מחוץ לגזירה.

 

מכה לעוטף עזה: קיצוץ של מיליונים במענקי האיזון לשלוש רשויות

איפה הממ"דים? זה מה שלמדנו מהסבב האחרון

הטעויות של הממשלה בטיפול בעסקים בדרום: שמיכת ההגנה מלאה חורים

 

לפני כשבועיים פורסם לראשונה ב-ynet כי משרד הפנים מתכנן לקצץ מיליוני שקלים ממענקי האיזון - שמטרתם לגשר על הפער שבין ההכנסות להוצאות לצורך איזון המצב הסוציו-אקונומי - לשלוש רשויות בעוטף עזה: שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. הסיבה לקיצוץ שתוכנן היתה שיפור בדירוג הסוציו-אקונומי של אותן רשויות - שמתמודדות עם מצב ביטחוני מורכב כל העת.

בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית שדרות (צילום: AP)
בית בשדרות שנפגע מרקטה(צילום: AP)

המהלך עורר זעם רב בקרב ראשי הרשויות שדרשו לבטל אותו. היום כאמור הודיע משרד הפנים, כי "בהתאם להנחיית שר הפנים, אין קיצוץ תקציבי במענקי האיזון לישובי קו העימות צפון ועוטף עזה ביחס למענק שקיבלו ב-2019". 

 

כוונת משרד הפנים היתה לקצץ לעיר שדרות שישה מיליוני שקלים מתקציבי האיזון ולשער הנגב 2.5 מיליון שקל. מענקי האיזון, שנועדו לייצר שוויון הזדמנויות ושוויון ביכולות הפיתוח בין רשויות עשירות לבין רשויות עניות, נמדדים על פי פרמטרים הקובעים מהי רשות ענייה ומהי רשות עשירה. אלא שאף אחד מהפרמטרים האלו אינו לוקח בחשבון את הסיטואציה הייחודית, הבעייתית והמתמשכת איתה נאלצות רשויות עוטף עזה להתמודד. כל בעיה שגרתית איתה מתמודדת רשות בישראל, תופסת ממדים רחבים יותר בקרב רשויות העוטף.

 

בהתייחס לקיצוץ המתוכנן אמר ראש מועצת שער הנגב, אופיר ליבשטיין, כי "יישובי שער הנגב הם לא רק פריפריה גאוגרפית או פריפריה חברתית. אנחנו הקו הקדמי של מדינת ישראל. אם ייפול 'המוצב' הקדמי, תיפולנה כל ערי ישראל. פיתוח העוטף הוא אינטרס לאומי שיש לתת עליו את הדעת. לא יתכן שיד אחת מדברת על לתמוך ויד אחת מקצצת. הפרמטרים על פיהם בוחנים את גובה מענק האיזון לא רלוונטיים בעוטף עזה ויש להחריג את הרשויות בעוטף. קיצוץ של 50% במענק האיזון של שער הנגב הוא מכה אנושה ליכולת שלנו להמשיך ולצמוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בית בשדרות שנפגע מרקטה
צילום: AP
מומלצים