שתף קטע נבחר

איתותים בין ישראל לחמאס עשויים להצביע על התקדמות משמעותית בהסדרה

חמאס ביטל לראשונה שתי הפגנות ברצף על גדר המערכת בגבול רצועת עזה. מנגד פרסם מתאם הפעולות בשטחים ציוץ לא-שגרתי שבו אמר כי "ישראל מחויבת להבנות למען שיפור המצב בעזה וכדי להשיב את גופות שני חיילי צה"ל והאזרחים המוחזקים בעזה"

 

 

איתותים הדדיים בין ישראל לחמאס ביממה האחרונה עשויים להצביע על התקדמות משמעותית בשיחות ההסדרה בעזה. חמאס ביטל צעדות, ומנגד צייץ מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון הודעה חריגה עם תמיכה ישראלית בהסדרה. הוא הזכיר את המחויבות של ישראל להשבת גופות שני חיילי צה"ל והאזרחים המוחזקים בעזה.

 

  (צילום: EPA)
ההפגנות בגבול עזה(צילום: EPA)
 

לראשונה מאז החלו צעדות השיבה לפני שנה ושמונה חודשים, לא יתקיימו הפגנות ימי שישי במוקדים השונים על גדר המערכת עם ישראל במשך שבועיים רצופים. בצהריים (יום ג') הודיעה ועדת ההיגוי של צעדות השיבה שהחליטה לבטל גם השבוע את ההפגנות על הגדר ביום שישי הקרוב. גם ביום שישי שעבר לא התקיימו הפגנות.

 

בוועדה מסרו כי ההחלטה התקבלה כדי לתת למפגינים הזדמנות להמשיך ולתמוך במי שנפגעו במהלך הסבב האחרון, אולם על פי גורם יודע דבר, מדובר בהסבר סרק שנועד לכסות על המשמעות האמיתית של הביטול. ועדת ההיגוי של צעדות השיבה אמנם מורכבת מנציגי כל הפלגים בעזה אך מאחורי הקלעים חמאס שולט בוועדה ובהחלטותיה שאינן מתקבלות ללא אישור או הנחייה מראש של הארגון השולט ברצועת עזה.

 

שעות ספורות אחרי ההחלטה הלא-שגרתית הזאת פרסם מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון הודעה חריגה בדף הטוויטר שלו בשפה הערבית: "ישראל מחויבת להבנות עם מצרים ושאר המתווכים למען שיפור המצב ההומניטרי ברצועת עזה וכדי לפתור את סוגיית השבויים והנעדרים ולהשיב את גופותיהם של שני חיילי צה"ל והאזרחים המוחזקים (בעזה)".

 

האיתותים מגיעים אחרי שבוע של סבב לחימה משמעותי שהחל עם חיסולו של האדם שהיה אחד המכשולים הגדולים בהסדרה – בהא אבו אל-עטא ובחירתו של חמאס שלא להצטרף לג'יהאד האיסלאמי בירי חרף ביקורת ציבורית פנימית הולכת וגוברת נגדו על כך.

 

איסמאעיל הנייה הגיע לנחם את משפחתו של בהא אבו אל-עטא ()
איסמאעיל הנייה בביקור נחומים אצל משפחתו של בהא אבו אל-עטא

מדובר בהודעה פומבית חריגה מאוד של בכיר ישראלי שנמצא במעגל מקבלי ההחלטות סביב נושא ההסדרה ברצועת עזה ועצם כתיבתה בשפה הערבית מבהיר כי היא מכוונת לאוזניים של הנהגת חמאס.

 

אפשר כי מדובר באיתותים ומחווה עדינה משני הצדדים - חמאס שמבטל מצדו שתי הפגנות על הגדר ברצף וישראל שמאותתת על נכונותה להתקדם בהעמקת ההסדרה שמובילה קטאר בעקבות השקט שחמאס מספק על הגדר. בישראל דורשים כבר זמן מה את הפסקת ההפגנות על הגדר בימי שישי בתמורה להתקדמות בהבנות ההסדרה.

 

ככל הידוע, אין עדיין פריצת דרך בנושא השבויים והנעדרים, אך ההודעה יכולה להצביע על כך שהתקדמות נוספת בהסדרה וכניסתה לשלב השני יכולה להוביל את הצדדים להבקעה גם בתחום הרגיש של המשא ומתן על השבויים והנעדרים. 

 

מיחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי הם אינם מתייחסים לנושא מעבר להודעה שפורסמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איסמעיל הנייה בביקור ניחומים בבית משפחת בכיר הג'יהאד האיסלאמי שחוסל
מומלצים