שתף קטע נבחר

צה"ל חיסל את בכיר הג'יהאד האיסלאמי בעזה, רקטות על גוש דן

היעד שהותקף: מבנה שבו שהה בהא אבו אל-עטא, מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של ארגון הטרור. הג'יהאד האיסלאמי אישר כי הבכיר ואשתו נהרגו. "נטלטל את היישות הציונית", איימו. מטחי רקטות נורו אל המרכז. אין לימודים בגוש דן ובדרום והעבודה במקומות לא-חיוניים בוטלה

פעולת חיסול חריגה בעזה: צה"ל תקף הלילה (ג') מבנה ברצועת עזה שבו שהה בהא אבו אל-עטא, מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי. שני בני אדם נהרגו בתקיפה, ובהמשך אישרו בעזה כי הוא ביניהם. התגובה לא איחרה לבוא. ב-8:00 נורו מטחי רקטות אל המרכז ויירוטים נראו בשמי תל אביב. מטח נוסף היה ב-7:00. בין היתר נשמעו אזעקות בתל אביב, בראשון לציון, חולון וביישובים רבים נוספים במרכז. אין לימודים מהדרום ועד גוש דן, כולל בתל אביב, חולון, בת ים, ראשון לציון, מודיעין וביישובים נוספים. כמו כן ביטל פיקוד העורף את העבודה במקומות לא-חיוניים מהדרום ועד למרכז. ב-9:00 יכונס הקבינט בקריה בתל אביב.

 

הנחיות פיקוד העורף לפי יישוב

 

 

 

 

 

לפני השעה שש בבוקר נורה מטח ראשון של רקטות. אזעקות נשמעו באשדוד, בגדרה ובמושבים בלכיש. כעבור דקות נשמעו אזעקות ויירוטים גם מעל אשקלון ובעוטף עזה - ומאז האזעקות כמעט לא נפסקות. מד"א דיווח על שלושה שנפגעו קל בריצה למרחב המוגן ועל שלושה נפגעי חרדה. צה"ל תגבר כוחות. אין לימודים בגוש דן ובדרום (הנחיות פיקוד העורף - בכתבה נפרדת ובהמשך כתבה זו). במקביל דווח בסוריה על הרוגים בתקיפה של "גורם עוין" ליד שגרירות לבנון בדמשק. 

 

צה"ל: נערכים לירי למרכז

 

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי אישרה הבוקר רשמית כי בהא אבו אל-עטא ואשתו נהרגו בתקיפה. זו הפעם הראשונה מאז צוק איתן שצה"ל תוקף בכיר בזרוע צבאית של ארגון טרור ברצועה. החיסול הקודם והיחיד מאז 2014 היה השנה, של חלפן כספים של חמאס. "התגובה שלנו תטלטל את היישות הציונית", מסרו בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.

 
 
 
 

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי ()
מקום החיסול בעזה

 

חיסול בהא אבו על עטא  ()

מפקד גזרת צפון ב עזה של הגא״פ הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא ()
מימין: בהא אבו אל-עטא שחוסל
 

מדובר צה"ל נמסר כי בפעילות משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי הותקף מבנה בו שהה בכיר מפקדי הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני (גא"פ) ברצועת עזה. הבוקר תוכנן נפתלי בנט להיכנס לתפקיד שר הביטחון.

 

דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן מסר הבוקר כי צה"ל נערך לתגובה רקטית נרחבת של הג'יהאד האיסלאמי, כולל על מרחבים במרכז הארץ. בתדרוך לכתבים שפך אור על פעולת החיסול הנדירה ברצועת עזה: "הייתה לנו הזדמנות וחיכינו לה, במשך שבוע. מצאנו את האפשרות הלילה לפגוע בו עם מינימום פגיעה באזרחים: פגיעה ספציפית בחדר שבו הוא שהה נקודתית מבלי להקריס את המבנה כולו וכך לא נפגעו אזרחים".

 

"הבוקר ב-4:00 צה"ל סיכל בתקיפת קרב מהאוויר את בהא אבו אל-עטא, מפקד צבאי בכיר ברצועת עזה. השפעתו הצבאית היא על כל הרצועה ולא רק על צפונה. זו הייתה פעולה כירורגית מאוד וצה"ל רוצה לשמר זאת מאוד, ללא הרחבת הפעולה. בהא חולל בחודשים האחרונים את רוב הפעילות ברצועה, כולל ימי הקרב לפני יום הזיכרון, את המטח האחרון בתחילת החודש ועוד. הוא היה פצצה מתקתקת ותכנן לקדם בימים אלה ירי רקטי קונקרטי למרחב העוטף ותכנן פיגועי צליפה וחדירה וכן פיגועי רחפנים. ראינו זאת בהיערכות בשטח", מסר דובר צה"ל.

 

עוד אמר כי הפעולה אושרה בהליך מסודר בקבינט לפני כשבוע ועל-ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. בחודשים האחרונים ניסינו בכל דרך להניא את בהא להניאו מפעילותו נגד ישראל. בלית ברירה בחרנו באופציית הסיכול מהאוויר. "הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי יזם ודחף לפעולה שהבין שלא הייתה ברירה אחרת".

נפילת רקטה בגדרה (צילום: שלומי ארמוזה)
שרידי רקטה בגדרה, הבוקר(צילום: שלומי ארמוזה)

ראשון לציון : אזעקות ויירוטים לאחר ירי רקטות מעזה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד (צילום:
אזרחים נשכבו על הכביש בראשון לציון(צילום: "חשיפה" בית ספר לצילום)

אזעקות בתל אביב בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בשדרות (צילום: רן רימון)
אזעקות בתל אביב. אזרחים בחדר מדרגות ברחוב אבן גבירול(צילום: רן רימון)

אזעקות ויירוטים לאחר ירי רקטות מעזה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד (צילום: רויטרס)
יירוטים בשמי אשקלון(צילום: רויטרס)

אזעקות ויירוטים לאחר ירי רקטות מעזה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד (צילום: AP)
שיגורים מעזה(צילום: AP)

אזעקות ויירוטים לאחר ירי רקטות מעזה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד (צילום: מג'די פתחי, TPS)
שיגורים מעזה(צילום: מג'די פתחי, TPS)

אזעקות ויירוטים לאחר ירי רקטות מעזה לאחר חיסול בכיר הג'יהאד (צילום: מג'די פתחי, TPS)
שיגורים מעזה(צילום: מג'די פתחי, TPS)

רקטה נפלה בגדרה (צילום: מלכה ברז'ינסקי, TPS)
רקטה נפלה בגדרה(צילום: מלכה ברז'ינסקי, TPS)

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: דובר צה״ל)
הבניין שהותקף בעזה
 

דובר צה"ל הדגיש: "אנו לא חוזרים לסיכולים ממוקדים, זה היה רק כי מדובר בפצצה מתקתקת. הופגנה כאן יכולת מודיעין משובחת עם שב"כ. אנו צופים תגובה רקטית נרחבת של הג'יהאד האיסלאמי וקוראים לציבור להישמע להנחיות פיקוד העורף וראינו שהנחיות אלה הצילו חיים. בהא אבו אל-עטא היה גורם בלתי מרוסן שפעל על דעת עצמו בניגוד לאינטרסים אזוריים. צה"ל לא מעוניין בהסלמה רחבה אבל אנו ערוכים למגוון אפשרויות".

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי אומר כי חיסול בהא אבו אל-עטא התבצע משום שהוגדר "פצצה מתקתקת". הוא אחראי לשורה של פעולות טרור בעבר שבהן נהרגו ישראלים אולם הוא חוסל בגלל מה שיזם, תכנן והכין לביצוע בזמן הלא רחוק. את חיסולו אישר הקבינט בחודש ספטמבר האחרון. אחרי שיגור רקטות בפקודתו לעבר אשדוד ואשקלון בזמן נאום בחירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. שב״כ וצה"ל המתינו עם הביצוע עד שהושלם המבצע המודיעיני שאפשר את איתורו ואת הפגיעה בו בלי לפגוע בהרבה אזרחים לא מעורבים. ההזדמנות לבצע "עריפה" באה הלילה.

 

למה הוא חוסל?

מטעם ראש הממשלה נמסר: "הלילה סוכל המפקד הבכיר של הג'יהאד האיסלמי בעזה בהא אבו אל-עטא, שהיה אחראי לפיגועים רבים ולירי רקטות נגד מדינת ישראל בחודשים האחרונים והתכוון להוציא פיגועים מיידיים". עוד נמסר כי פעולת צה"ל "הומלצה על-ידי הרמטכ"ל וראש השב"כ ואושרה על-ידי ראש הממשלה ושר הביטחון, לאחר הצגה ואישור הקבינט".

 

"אבו אל-עטא חולל הלכה למעשה את רוב פעילות הגא"פ ברצועת עזה, והיווה 'פצצה מתקתקת'", נמסר בהודעת צה"ל. "הוא הוביל ועסק באופן ישיר בפיגועים ובניסיונות לפגע באזרחי ישראל ובחיילי צה"ל במתווים שונים ובהם ירי רקטי, ירי צליפה, שיגור רחפנים ועוד".

 

עוד נמסר כי אבו אל-עטא אחראי למרבית הפיגועים בשנה האחרונה מרצועת עזה, ימי הקרב סמוך ליום הזיכרון, ירי על פסטיבל שדרות ב-25 באוגוסט 2019, והאחרון שבהם ירי מטח הרקטות לעבר העיר שדרות ויישובי העוטף, ביום שישי 1 בנובמבר 2019. בישראל מעריכים שהוא אחראי גם לירי על אשדוד לפני הבחירות בזמן כנס של בנימין נתניהו במקום.

 

אבו-אלעטא קידם בימים האחרונים מוכנות למימוש מיידי של פיגועים במתווים שונים נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל, בהם אימון חוליות לפיגועי חדירה וצליפה, שיגור רחפנים, והיערכות לירי רקטי לטווחים שונים.

 

פעולת הסיכול שבוצעה בשיתוף פעולה של צה"ל ושירות הביטחון הכללי, על בסיס מודיעין מדויק ויכולות מבצעיות גבוהות, מהווה מהלך מנע ממוקד ונקודתי להסרת איום ממשי של ארגון הג'יהאד האיסלאמי. צה"ל תגבר את כוחותיו וערוך למגוון רחב של תרחישים התקפיים והגנתיים, נמסר בהודעה.

 

ההיערכות בעורף

ביישובי גוש דן וביישובים רבים נוספים במרכז לא יתקיימו פעילויות חינוכיות ואין לצאת לעבודה שאינה חיונית, מותרת התקהלות עד 300 איש בשטח סגור בלבד. באזורים הבאים לא יתקיימו פעילויות חינוכיות ואין לצאת לעבודה שאינה חיונית, מותרת התקהלות עד 100 איש בשטח סגור בלבד: עוטף עזה, מערב לכיש, מערב הנגב, לכיש, מרכז הנגב, דרום השפלה, השפלה. הנחיות פיקוד העורף:

 


 


 

לאור הערכת המצב הוחלט בצה"ל על חסימות אזורים וצירים סמוכים לגדר המערכת. האזורים והצירים שייחסמו: כל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232, וייסגרו גם הצירים הבאים לשני הכיוונים:

כביש מס׳ 4 - מצומת זיקים ועד צומת נתיב העשרה.

כביש מס׳ 34 - מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז.

כביש מס׳ 232 - מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה.

 

כמו כן, תיאסר כניסה לגבעת "קובי" בשדרות, אנדרטת "החץ השחור", גבעת הפעמונים ע"ש אסף סיבוני ז"ל, גבעת נזמית, וגבעת "הפרש הבודד".

 

בנוסף, הוחלט על סגירת חוף זיקים למבקרים, ועצירת תנועת הרכבות בין תחנות אשקלון לשדרות. יודגש כי אין לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות באזור העוטף מטעמי ביטחון אישי. יש להמשיך להישמע להוראות שיימסרו ע״י צה״ל ככל שיידרש, נמסר בהנחיות.

 

מעיריית אשקלון נמסר כי "בשל פעילות צבאית בעזה שאירעה במהלך הלילה ובעקבות ההשלכות הצפויות, העיר אשקלון עוברת למצב חירום הכולל פתיחת מקלטים ציבוריים ברחבי העיר ופתיחת החמ"ל העירוני. כמו כן, בתיאום עם פיקוד העורף, לא יתקיימו לימודים בעיר". 

 

מרכבת ישראל נמסר כי הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים מ/אל באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה לשישה מיילים ימיים עד להודעה חדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים