שתף קטע נבחר

ריבלין נועד עם נתניהו ונזף בו על הצגת הח"כים הערבים כ"איום קיומי"

ראש הממשלה וחברי צוות המשא ומתן של הליכוד השרים יריב לוין וזאב אלקין נועדו עם נשיא המדינה, שגינה בתוקף את דברי נתניהו ב"כנס החירום" של הליכוד: "חייבים להבטיח שוויון זכויות ושיח מכבד וענייני מול אזרחי ישראל כולם". במקביל נועד גנץ עם ליברמן

 

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין נזף הערב (יום ג') בראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות נאומו ב"כנס החירום" של הליכוד, ואמר כי הוא "מגנה בכל תוקף את הצגת כלל נבחרי הציבור הערביים כ'איום' קיומי על מדינת ישראל או כ'גיס חמישי'". הנשיא אמר כי "אנו החיים כריבונים בארצנו, במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, חייבים להבטיח שוויון זכויות ושיח מכבד וענייני מול אזרחי ישראל כולם".

 

שיירת ראש הממשלה בנימין נתניהו בכניסה לבית הנשיא (צילום: מארק ניימן, לע
הנשיא, רה"מ נתניהו והשרים לוין ואלקין(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

בסרטון שפרסם אמר הנשיא כי "הקריאות הנשמעות מפעם לפעם על ידי חברי כנסת ערבים כלפי החברה הישראלית ובפרט כלפי חיילנו, חיילי צה"ל, חמורות, מזעזעות, ובלתי מתקבלות על הדעת בעליל. ואני אומר את הדברים להם ישירות ובפומבי.

 

"שמעתי היום את דבריו של ידידי חבר הכנסת משה גפני, שדיבר בוועדת הכספים על השותפות רבת השנים עם חברי הכנסת הערבים. האמירות שנשמעות כלפי הציבור הערבי והחרדי וכלפי נציגיהם בכנסת, חותרות תחת עצם הלגיטימיות של ציבורים אלה במדינת ישראל, מעמיקות את הקרע הקיים ממילא ואני דורש מכל מי שמדינת ישראל יקרה לליבו, להפסיק אחת ולתמיד עם אמירות מכוערות אלה. אסור להגיע למצב שתוצאות הבחירות יובילו לכך שקהילות נהדרות שהן בשר מבשרה של המדינה, יחושו שוב ושוב כי הלגיטימציה שלהן מחוללת".

 

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה הודה לריבלין על דבריו ואמר: "גם את המובן מאליו חשוב להזכיר. כל הכבוד".   

 

 

שיירת ראש הממשלה בנימין נתניהו בכניסה לבית הנשיא (צילום: מארק ניימן, לע
(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

שיירת ראש הממשלה בנימין נתניהו בכניסה לבית הנשיא (צילום: מארק ניימן, לע
(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

"נתניהו דרש לצאת לנבצרות רק במשפט"

גורמים פוליטיים ציינו כי ריבלין סירב לתמוך בדרישת נתניהו שהנבצרות תחל רק במהלך המשפט.

 

הנשיא סירב לנקוב במועד ספציפי יציאה לנבצרות, אך הזמן הריאלי בעיניו יכול להיות הודעתו של היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום, הגשתו לבית המשפט או אפשרות אחרת. כמו כן, ריבלין עדיין דובק בכך שנתניהו יהיו הראשון ברוטציה כפי שהציע במתווה, אך לא ייצא נגד קביעות אחרות שגנץ ונתניהו יגיעו אליהן.

 

נתניהו וחברי צוות המשא ומתן של הליכוד - השרים יריב לוין וזאב אלקין, שהו אצל נשיא המדינה למשך כשעה וחצי. הפגישה התקיימה זמן קצר לפני פגישתו של נתניהו עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, שתתקיים בשעה 22:00 בלשכת ראש הממשלה בירושלים. במקביל לפגישת ריבלין-נתניהו נועדו בתל אביב גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

 

שלשום אמר הנשיא במהלך ביקור בנתיבות כי לדעתו "אפשר להקים ממשלה". הנשיא פנה פומבית לליכוד ולכחול לבן וביקש מהם להתעשת. "הפערים הם אישיים יותר מאשר הגותיים, מחשבתיים, פוליטיים או צורכי המדינה", אמר הנשיא.

 

 

 
הנשיא נפגש קודם לכן גם עם יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ, שאמר בתום פגישתו עם ריבלין: "דנתי עם נשיא המדינה במצב הפוליטי שנוצר. מצב פוליטי מסובך, חריג וקשה. אמרתי לנשיא שבשום אופן אסור לעשות דה-לגיטמציה לחברה הערבית כולה. מה שנתניהו עשה זו הסתה נגד הערבים שהם שותפים לגיטימיים בכל ממשלה ובכל שלטון".

 

לדבריו, "גם ממשלת מיעוט עלתה בשיחתנו. מדובר באופציה לגיטימית לחלוטין שתאפשר לממשלה לתפקד. היא תהיה ממשלת סינדול לקונפליקט העדתי. ראש ממשלה שמוגשים נגדו כתבי אישום לא יכול להמשיך לתפקד בתפקידו".

 
 

בני גנץ ויאיר לפיד לאחר המפגש במטה המפלגה (צילום: יובל קרני)
גנץ ולפיד נפגשו(צילום: יובל קרני)

ליברמן וגנץ (צילום: אלעד מלכה)
ליברמן וגנץ נועדו בתל אביב(צילום: אלעד מלכה)

ליברמן בדרך לפגישה עם גנץ (צילום: מוטי קמחי)
ליברמן בדרך לפגישה עם גנץ(צילום: מוטי קמחי)

 

 

במקביל, גנץ מקיים הערב בליץ של פגישות בארבע עיניים עם חבריו לראשות כחול לבן - יאיר לפיד, גבי אשכנזי ומשה (בוגי) יעלון עוד לפני פגישתו עם נתניהו. אחר כך נועד כאמור עם אביגדור ליברמן. מוקדם יותר, בשעות אחר הצהריים, נפגשו צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן. בתום הפגישה לא הושגה פריצת דרך במגעים בין הצדדים להרכבת ממשלת אחדות.

 

גורמים בכחול לבן טענו הערב כי גנץ עומד בפני דילמה משמעותית אם להסכים להקמת ממשלת אחדות כשראש הממשלה נתניהו יהיה הראשון ברוטציה. בסביבת גנץ קיימים לא מעט כוחות שדוחפים לאחדות ומאמינים שיש להסכים למתווה הנשיא במלואו אם בליכוד יתנו ערבויות משמעותיות לכך שנתניהו ייצא לנבצרות בפרק הזמן שייקבע מראש. מנגד, יש הטוענים כי כניסה לממשלה תחת נתניהו תהיה חיסול האלקטורט המרכזי של גנץ. לדבריהם, מדובר בהימור גדול מדי.

 

בכיר בליכוד ציין כי "הכדור במגרש של כחול לבן. הדברים תלויים במידה רבה בפגישה שתתקיים שם הערב לפני פגישת נתניהו-גנץ. השאלה היחידה שמעניינת היא אם גנץ יודע להביא את כחול לבן איתו, או אם יש לו אומץ להיפרד מאלו שלא רוצים ממשלה עם נתניהו". הבכיר הוסיף כי "אם הוא יעבור את השלב הזה, נהיה מוכנים להתגמש. ניתן את הערבויות הנדרשות בחקיקה לכך שהנבצרות תצא לפועל".

 

עם זאת, הוא הדגיש: "ההערכה שלנו היא שהוא עוד לא נמצא שם. הוא עוד לא מסכים להתפצל ולא מצליח להביא את כולם".


פורסם לראשונה 19/11/2019 19:14

 

חסן שעלאן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
הנשיא ריבלין ורה"מ נתניהו
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים