שתף קטע נבחר

חיל האוויר תקף עשרות יעדים בסוריה

מטוסי קרב תקפו מטרות של כוח קודס האיראני וצבא סוריה בתגובה לירי הרקטות לישראל אתמול. הושמדו סוללות נ"מ סוריות "בעקבות שיגור טילי קרקע-אוויר, על אף אזהרה ברורה". נתניהו: "מי שיפגע בנו - נפגע בו“. צה"ל: "תקפנו עשרות מטרות תוך דקות, ערוכים להגיב בחומרה. התיאום עם הרוסים נשמר"

  

 

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו הלילה (יום ד') עשרות מטרות של כוח קודס האיראני ושל צבא סוריה. המטרות כללו טילי קרקע-אוויר, מפקדות, מחסני נשק ובסיסים צבאיים. עוד נמסר מצה"ל כי התקיפה בוצעה בתגובה לשיגור הרקטות אתמול על-ידי כוח איראני משטח סוריה לשטח ישראל, וכוונה לפגוע בשטח ישראל. 

 

הבוקר אמר דובר צה"ל כי "היוזמה בידינו. כצבא לא נאפשר לאיראנים להתבסס בסוריה. אנו ערוכים להגיב בחומרה על תקיפות נוספות - אם יהיו". בצבא מסרו כי לפי שעה, אין הנחיות מיוחדות לאזרחים בעורף.

 

הוא הוסיף: "תקפנו מטרות של הצבא הסורי, שהוא גורם מארח של האיראניים, ובהן סוללות נ"מ מתקדמות בהם שנכנסו בעשור האחרון, מפקדות של הצבא הסורי ומחסני אמל"ח. תקפנו גם כמה מבנים איראניים;  חלקם של המיליציות הפרו-איראניות וחלקם של כוחות קודס, בהם מפקדת פיקוד ושליטה גדולה של כוח קודס בנמל התעופה הבינ"ל של דמשק ומספר מפקדות פיקוד ושליטה נוספות, וכן עמדות תצפית בגולן הסורי". דובר צה"ל נשאל האם גם בפעולה הזו נשמר התיאום הישראלי עם רוסיה, והשיב כי "התיאום נשמר עם המעצמות שפועלות באזור, כבעבר".

 

מצה"ל נמסר עוד כי במהלך התקיפה בוצע ירי של טילי קרקע-אוויר סורי, על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה. בעקבות זאת הושמדו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. צה"ל גם הודיע כי הוא נמצא במוכנות גבוהה למגוון תרחישים וכי "יש להישמע להנחיות פיקוד העורף, שיעודכנו אם יידרש".

 

לפי גורם צבאי סורי, מטוסי הקרב תקפו ב-01:20 ושיגרו את הטילים משמי רמת הגולן וממרג' עיון שבלבנון. לפי הדיווחים בסוריה, אחד הטילים פגע בבית וארבעה בני משפחה נפגעו - הורים ושני ילדיהם. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בעקבות תקיפת חיל האוויר: ‏"הבהרתי שמי שיפגע בנו - אנו נפגע בו. כך עשינו הלילה מול מטרות צבאיות של כוח קודס האיראני ומטרות צבאיות סוריות בסוריה, לאחר שאמש שוגרו משטחה רקטות לעבר ישראל. נמשיך לשמור בתקיפות על ביטחון ישראל".

  

  

תיעוד תקיפת צה
תיעוד תקיפת צה"ל בסוריה

בניינים בדמשק שסוריה טוענת שנפגעו מתקיפת חיל האוויר  ()
בניין שנפגע בתקיפת צה"ל, כך לפי דיווחים בסוריה

בניינים בדמשק שסוריה טוענת שנפגעו מתקיפת חיל האוויר  ()

בניינים בדמשק שסוריה טוענת שנפגעו מתקיפת חיל האוויר  ()

תקיפת מטרות של כוח קודס וצבא סוריה (צילום: דובר צה
היעדים אותם תקף צה"ל הלילה (צילום: דובר צה"ל)

משרד ההגנה הסורי מסר כי "מדובר במתקפה של ישראל שהגיעה מעל שמי לבנון ורמת הגולן ונעשות פעולות להערכת הנזק". מוקדם יותר דווח בטלוויזיה הסורית כי  מערכות ההגנה האוויריות של סוריה יירטו "מטרות עוינות" מעל הבירה. עוד דווח על הדי פיצוצים בשמי דמשק.

 

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנא, אחד הטילים ששיגרה ישראל פגע בבית אזרחי בעיירה סעסע, מה שגרם להשמדת אותו בית על יושביו - משפחה בת ארבע נפשות, זוג הורים ושני ילדיהם. כלי תקשורת בסוריה דיווחו שכל בני המשפחה נהרגו מהפגיעה. בסאנא דווח שהם הועברו לבתי חולים בדמשק וקוניטרה.

בניינים שנפגעו בתקיפת צה
בית שנטען כי נפגע בתקיפה
 

לפי סאנא, בתקיפות צה"ל נפגעו בין היתר בניינים אזרחיים בשכונת קדסיה שבמערב דמשק, אחד התושבים בבניין שנפגע בתקיפות סיפר: "לא הבנו מה קורה בהתחלה, היה רעש גדול. תודה לאל שהבנים לא נפגעו וכולם יצאו מכאן. יש נזקים לבית שלנו אבל אף אחד לא נפגע. אנחנו אזרחים ואין לנו שום קשר לצבא, אין כאן משהו צבאי".

   

  

אתמול כאמור בוצע ירי מסוריה לשטח ישראל, אחרי תקופה ארוכה של שקט בגזרה: בשעה 4:52 לפנות בוקר נשמעה אזעקה ביישובים בגולן ובגליל העליון, וכעבור כחצי שעה מסר צה"ל כי זוהו ארבעה שיגורים משטח סוריה לעבר שטח ישראל שיורטו על-ידי לוחמי כיפת ברזל. על פי ההערכה הירי בוצע על ידי כוחות איראניים מאזור דמשק, באמצעות רקטות לטווח בינוני של כ-50 ק"מ.

 

בצה"ל אמרו כי "התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לתכלית הנוכחית האיראנית בסוריה. התבססות זו מהווה סכנה לביטחון ישראל, ליציבות האזורית ולמשטר הסורי". כמו כן, "צה"ל רואה במשטר הסורי נושא באחריות לנעשה בשטחו, ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל. פעולות מסוג זה יגררו תגובה חריפה. צה"ל ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש נגד ההתבססות האיראנית בסוריה".

 

 

 

רמת הגולן הבוקר (צילום: אביהו שפירא )
רמת הגולן אתמול לאחר ירי הרקטות (צילום: אביהו שפירא )

 

האזעקה נשמעה במושב שאר ישוב ובקיבוצים דן, דפנה, כפר סאלד ושניר שבגליל העליון, וכן בנמרוד, מסעדה, עין קנייא, מג'דל שמס ונווה אטי"ב שבצפון הגולן. בכמה יישובים, בהם אלרום ואודם, תושבים נכנסו לממ"דים אף שלא שמעו אזעקה, מאחר וקיבלו התרעה באפליקציה של פיקוד העורף. כמה דקות אחר כך דווח בסוריה כי ארבעה פיצוצים נשמעו ברחבי שדה התעופה של דמשק. לפי דיווח של רשת ספוטניק בערבית, מערכות ההגנה האווירית הסוריות פעלו נגד יעדים עוינים בדרום המדינה.

 

היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן שבת, נפגש אתמול במוסקבה עם מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה ניקולאי פטרושב. השניים דנו במצב בסוריה, בסוגייה האיראנית, ובשורה של נושאים הקשורים ליחסי ישראל ורוסיה. בפגישה השתתפו גם סגני שר החוץ של רוסיה - מיכאל בוגדנוב וסרגיי ורשינין ובכירים ממשרד ההגנה וצבא רוסיה. מהצד הישראלי השתתפו קצינים בכירים מצה״ל, הממונה על השגרירות הישראלית ברוסיה, ובכירים נוספים מהמטה לביטחון לאומי.

 

לפי פרסומים זרים, עד היום ישראל לא תקפה בסוריה ובעיראק זה שבועות ארוכים. בשבוע האחרון נרשמה תנועה אווירית ערה של מטוסי תובלה בין טהרן לדמשק, כשבמקביל נמשכו ההתרעות בצה"ל על פיגוע שמתכנן כוח קודס האיראני נגד יעד ישראלי בצפון. כמה שעות לפני הירי אתמול פורסמו ב"פוקס ניוז" תמונות לוויין בהן נראית בנייה אינטנסיבית בבסיס האיראני "אימאם עלי" בגבול עיראק-סוריה, בסיס שלפי מקורות זרים הותקף בעבר כמה פעמים על ידי ישראל.

  

 

 


פורסם לראשונה 20/11/2019 01:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין שנפגע בתקיפה לטענת סוריה
מומלצים