שתף קטע נבחר

"זה כואב - אז צוחקים': כשהקומדיה פוגשת את מערכת הבריאות

מערכת הבריאות סובלת מתחלואים רבים, רובם ככולם גורמים לנו לא לקבל את הטיפול הרפואי המיטבי שאנחנו זכאים לו כאזרחים. אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק, אבל צחוק בצד, מה לעשות כדי לשפר את המצב?

בשיתוף פורום Reboot

 

יש לי שתי בשורות לבשר לכם על מערכת הבריאות הציבורית בישראל. אחת טובה ואחת רעה (בדיוק כמו בבדיחה). אבל שלא כמו בבדיחה אני אתחיל דווקא ברעה ואשמור את הטובה לסוף. מערכת הבריאות חולה. האמת, היא חולה מאוד, חולה מורכבת שסובלת מסיבוכים. יש לה פקקת ורידים וחסימה בעורק הראשי.

 

מערכת הבריאות סובלת גם מאי ספיקת כליות חמורה. למעשה, כל הצוותים הרפואיים מחוברים רוב היום לקטטר ולזונדה, אחרת הם לא יספיקו לטפל בארבעים חולים שמאושפזים במחלקה ובמסדרונות. אין להם את הפריבלגיה לצאת להפסקה כי אין מי שיחליף אותם.

 

צפו בעוד שיחות בריאות

 

איך זה יכול להיות אתם שואלים? כי מערכת הבריאות סובלת גם מדמנציה חמורה ומאלצהיימר מתקדם. מישהו שכח לעדכן את הסכמי התקינה מאז 1977 והם ממש לא מתאימים לשנת 2019 כי מאז מערכת הבריאות סובלת גם מגידולים.

 

גידולים מאירים אמנם ולא ממאירים אבל גידולים, גידול באוכלוסייה של פי שלוש מאז 1977. גידול בתוחלת החיים של 9 שנים מאז שנות ה-70. וזה אומר יותר זקנים, יותר חולים כרוניים, יותר סיעודיים, ויותר תקנים? התקנים אותם תקנים. וצר לי לבשר לכם שלגידולים במערכת הבריאות יש גם גרורות במערכת העצבים הפריפריאלית.

 

אז איפה הבשורה הטובה? הבשורה הטובה היא שהמחלות הן לא חשוכות מרפא. עובדה שהחולה הקשה והמורכבת שלנו בסופו של דבר מתפקדת ונותנת איכות רפואית מהטובות בעולם, לכל אזרחי המדינה ללא הבדל דת גזע ומין. איך? בזכות ההון האנושי שלאף משרד ממשלתי אין הון לשלם לו או להשקיע בתשתיות שהוא זקוק להן.

 

אבל כמה זמן הם עוד יחזיקו מעמד? בואו נפסיק לשחוק אותם. אני בטוחה שכרגע מקשיבים לי לא מעט מקבלי החלטות, שמבינים שצריך להבריא את מערכת הבריאות הציבורית בישראל, אני רק מקווה שהם לא סובלים מפרקינסון, ולא ירעדו להם הידיים, כשהם יקבלו סוף סוף החלטות אמיצות למען העתיד של כולנו.

 

צפו באלינור סלע:

 

 

  

פורום Reboot הוא יוזמה לתועלת הציבור שנוסדה בשנת 2014, במטרה לקדם את תחום הבריאות לראש סדר העדיפויות הלאומי ולהבטיח את קיימות מערכת הבריאות בישראל באמצעות שיח ציבורי, שיתוף פעולה ועידוד חדשנות ויזמות ישראלית. קהילת הפורום מונה למעלה מ-1,000 חברים המשתתפים במפגשים, כנסים, קבוצות עבודה ופעילויות שונות, לרבות 'שיחות בריאות' - הרצאות קצרות המספקות תכנים רלוונטיים בעלי עניין והשפעה הן לקהל המקצועי והן לציבור הרחב וזוכות לחשיפה רחבה. הפורום מקיים גם את תחרות 'יוזמת הבריאות המובילה' ותורם מאות אלפי שקלים מידי שנה למימוש רעיונות שיקדמו את התחום, יסייעו לחולים או ישפרו את מערכת הבריאות. פעילויות הפורום אינן מערבות תכנים מסחריים ובנויות על בסיס התנדבותי, שותפות ותמיכה של גופים, חברות וארגונים.

  

בשיתוף פורום Reboot

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
את מי זה מצחיק?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים