שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סרנדה: סוגיות רפואיות נבחרות דורשות הוכחה

  רופאי משפחה מדווחים כי שש עד שמונה שאלות קליניות עולות ביום עבודה במפגש בין רופא למטופל, מתוכן 70% אינן נענות. במדינת ישראל מתקיימים כמאה אלף מפגשים מדי יום, מה קורה בהם ומה צריך להיות באידאל

  בשיתוף פורום Reboot

    

  בית ספר לרפואה הרווארדMEDICAL SCHOOL בבוסטון, ד"ר סידני שלדון, דיקן הפקולטה לרפואה מברך את פרחי הרפואה הנרגשים בסיום המסלול הארוך וכך הוא אומר: 50% ממה שלמדתם בשנים האחרונות בלימודי הרפואה יוכח כשגוי בתוך 10 שנים ....הבעיה כי אף אחד מהמרצים כאן באולם אינו יודע בוודאות על איזה חצי מדובר".

   

  צפו בעוד שיחות בריאות

   

  INFORMATION OVERLOAD זו מציאות חיינו. אחד משלושה מבוגרים מחפש מידע רפואי באינטרנט, התופעה הוכתרה בשם "דוקטור גוגל", אלא שידידינו המלומד אשר הפך לפרופסור רב מוניטין, מעולם לא סיים בית ספר לרפואה ומרבית מהתוכן אשר הוא מנגיש לנו לא עבר כל הערכה ביקורתית, הבעיה, שכל חולה הופך להיות רופא מומחה ונוצר רעש רקע של מידע לא מזוקק והעדר שיח מקדם בין רופא לחולה.

   

  ואיך זה נראה מהצד של הרופא? רופאי משפחה מדווחים כי שש עד שמונה שאלות קליניות עולות ביום עבודה במפגש בין רופא למטופל, מתוכן 70% אינן נענות. בנוסף, קיים פער בין קיום המידע לבין יכולת שליפתו, ביצוע הערכה, אומדן לנכונותו והתאמתו לחולה. רופא משפחה צריך לקרוא כחמישה עד שבעה מאמרים ביום כדי לשמור על יכולת עדכון רפואית סבירה. משימה בלתי אפשרית במציאות היומיומית.

   

  המפגש בין רופא לחולה הנו ליבת העשייה הרפואית. לתוצאותיו חשיבות רבה לגבי בריאותו של המטופל ומשפחתו. ברפואת המשפחה במדינת ישראל מתקיימים כמאה אלף מפגשים מדי יום. אורך המפגש הממוצע כשמונה וחצי דקות. בהעדר תקצוב ובמחסור עתידי ברופאים לא ניתן להאריך את זמן המפגש ולכן לניצול מיטבי של המידע והנגשתו חשיבות גדולה על הטיפול ועל קבלת ההחלטה הרפואית.

   

  כך צריך להיראות מפגש בין הרופא לחולה. צפו: 

   

   

    

  פורום Reboot הוא יוזמה לתועלת הציבור שנוסדה בשנת 2014, במטרה לקדם את תחום הבריאות לראש סדר העדיפויות הלאומי ולהבטיח את קיימות מערכת הבריאות בישראל באמצעות שיח ציבורי, שיתוף פעולה ועידוד חדשנות ויזמות ישראלית. קהילת הפורום מונה למעלה מ-1,000 חברים המשתתפים במפגשים, כנסים, קבוצות עבודה ופעילויות שונות, לרבות 'שיחות בריאות' - הרצאות קצרות המספקות תכנים רלוונטיים בעלי עניין והשפעה הן לקהל המקצועי והן לציבור הרחב וזוכות לחשיפה רחבה. הפורום מקיים גם את תחרות 'יוזמת הבריאות המובילה' ותורם מאות אלפי שקלים מידי שנה למימוש רעיונות שיקדמו את התחום, יסייעו לחולים או ישפרו את מערכת הבריאות. פעילויות הפורום אינן מערבות תכנים מסחריים ובנויות על בסיס התנדבותי, שותפות ותמיכה של גופים, חברות וארגונים.

    

  בשיתוף פורום Reboot

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לחפש פתרון לבעיות בריאות במחשב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים