שתף קטע נבחר

נתניהו לגנץ: תשתחרר מהווטו של יאיר לפיד, בוא לאחדות

בישיבת בלוק הימין האשים רה"מ את כחול לבן במבוי הסתום, בעוד שותפיו העדיפו להפנות אצבע מאשימה לליברמן. חברי יהדות התורה נעדרו. סמוטריץ' תקף: "ליברמן לא ראוי לממשלה". נתניהו קרא לגנץ לפרק את ההסכם עם לפיד, שהגיב: "אין שום וטו"

 

 

הפלונטר הפוליטי: ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה היום (יום ד') ליו"ר כחול לבן בני גנץ וקרא לו לסכם על ממשלת אחדות. "אני קורא לך גנץ: תשתחרר מהווטו של לפיד, מה הוא מהלך קסמים עליך? תעשה את הדבר הנכון, בוא לממשלת אחדות", אמר נתניהו בישיבת הליכוד ובלוק הימין בכנסת. את הדברים הוא אמר זמן קצר אחרי שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הצהיר שלא יצטרף לממשלה צרה מימין או משמאל, והוסיף כי נראה שישראל נמצאת בדרך לבחירות נוספות – בפעם השלישית תוך שנה. 

 

הפלונטר הפוליטי - כתבות נוספות:

 

על האפשרות לאחדות אמר נתניהו: "צריך לצאת מהקיבעון הזה. הפערים הם לא פערים גדולים. לא ראיתי שנושאי דת ומדינה הטרידו את לפיד שניסה לשדל אותם (את החרדים, מ"א) לבוא. בני גנץ, אני מוכן לשבת איתך בעוד חמש דקות בדיוק. תהיה גם אתה מוכן". 

ישיבת סיעה של המחנה הלאומי (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו ביבישת בלוק הימין. "מוכן לשבת עוד 5 דקות"(צילום: אלכס קולומויסקי)

בפתח דבריו הודה נתניהו לחברי הבלוק ואמר: "אני רוצה להודות לכל החברים שנמצאים כאן על החברות, על העמידה האיתנה, על הלכידות, זה לא דבר מובן מאליו בפוליטיקה. אסור לפסול אף ציבור. לא את הציבור החרדי שהוא חלק אינטגרלי מהעם, בשר מבשרנו, לא אף ציבור, יהודים ולא יהודים".

  

חרף הדברים שאמר יו"ר ישראל ביתנו כמה שעות קודם לכן, נתניהו התעקש לחזור על הטענה שממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת הייתה אופציה ריאלית מבחינת כחול לבן: "אני רוצה להודות לליברמן שהסיר את הרעיון ההזוי של ממשלת מיעוט, ממשלה שנשענת על תומכי הטרור ועל אנשים שמקבלים הנחיות מגורמים באויבנו. אני רוצה לשאול את גנץ ואשכנזי, איך יכולתם ללכת אחרי לפיד לרעיון המטורף הזה?

 

"אני רוצה גם להגיד לגנץ, עדיין לא מאוחר. המנדט עדיין אצלו, ואני אומר לו: בוא נשב יחד ונודיע עוד הערב שאנחנו מקימים ממשלת אחדות לאומית, זה מה שמדינת ישראל זקוקה לו. אסור לדרדר את המדינה לבחירות נוספות. ברגע הזה צריך לעשות דבר אחד - ממשלת אחדות. אם נצטרך – נלך לבחירות, אבל בשביל מה, ריבונו של עולם? בגלל הפסילות האלה? בגלל אמביציות כאלה ואחרות? אנחנו הופכים לבדיחה. אני שומע מנהיגים זרים שאומרים לי 'מה קורה אצלכם? למה אתם לא יכולים לשבת יחד?'. ובסיעות האחרות לא מבינים את זה?".

 

"אני יודע שרוב העם רוצה אחדות", הוסיף נתניהו. "אני הולך ברחוב, מגישות הקפה אצלי.. אני רואה את זה. אני שומע את זה", אמר.

 

הישיבה בכנסת חסרה את נציגי יהדות התורה שמסרו: "ישיבת הבלוק מיותרת. לא נגיע". בחלק הסגור של הישיבה, שבה נשארו רק חברי הליכוד, ביקש השר חיים כץ לקבוע שאם הולכים לבחירות - אז בתחילת דצמבר תובא החלטה למרכז המפלגה שלפיה לא יתקיימו פריימריז לרשימה. השרה מירי רגב הגיבה ואמרה שלא צריך פריימריז גם לראשות הליכוד, וגדעון סער ענה לה: "את רוצה לפתוח את זה עכשיו לדיון?".

ישיבת סיעה של המחנה הלאומי (צילום: אלכס קולומויסקי)
זוהר, נתניהו ואדלשטיין בישיבת בלוק הימין. ויכוח מול המצלמות(צילום: אלכס קולומויסקי)

אריה דרעי ישיבת סיעה של המחנה הלאומי (צילום: אלכס קולומויסקי)
דרעי. "ליברמן צריך תשומת לב"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

נתניהו פנה לגנץ, הח"כים נגד ליברמן

עוד קודם לכן, אף שנתניהו הקפיד לכוון את האש לכחול לבן, ובעיקר ללפיד וגנץ, חבריו לבלוק התעקשו להפנות אצבע מאשימה לליברמן - מה שגרם לעימותים מול יו"ר הסיעה מיקי זוהר ומול נתניהו עצמו.
 
בצלאל סמוטריץ' היה החריף ביותר במתקפה ואמר כי הוא מסכים לממשלת אחדות, אבל לא לממשלה צרה שתלויה בליברמן: "ליברמן נמצא במערכת הפוליטית קרוב ל-30 שנה, ואני שואל אותו איזה בית הוא בנה איזה עץ הוא נטע? גורנישט אומרים אצלכם? הוא איש ציני שחי מספין לספין ולא הטביע שום חותם על מדינת ישראל. האיש הזה גרר אותנו למערכת בחירות בפעם קודמת וטיפס על עץ. האיבה האישית שלו לראש הממשלה היא הגורם היחיד שמנע הקמת ממשלת ימין חלומית. טובת ישראל לא מעניינת אותו. האיש לא ראוי להיות חלק ממערכת פוליטית של ישראל, בשום צורה".
 
 
יו"ר ש"ס אריה דרעי הגיב לדברים הקשים שאמר אביגדור ליברמן מוקדם יותר על נציגי המפלגות החרדיות: "אביגדור משמיץ אותנו כשהוא צריך תשומת לב. מי אשם שלא קמה ממשלת אחדות לאומית? מי שאשם שלא קמה ממשלת אחדות זה רק ליברמן. הוא עשה את זה באמינות וכישרון. הוא עשה הכל כדי שחלילה וחס נתניהו לא יוותר יותר מדי לגנץ, ושחלילה גנץ לא יוותר. הוא נתן בימים האחרונים להבין שיש איזשהו סיכוי לממשלה צרה. הוא הכניס לגנץ את הרעיון של ממשלת מיעוט כדי שחלילה וחס לא יפרק כחול לבן כדי לעשות ממשלת אחדות".
 
יו"ר ימינה איילת שקד: "זה לא סוד שאני חושבת שאנחנו צריכים לעשות כל מאמץ כדי להקים ממשלת אחדות. אם למדתי משהו מראש הממשלה ב-2006 כשבאתי לעבוד עם ראש הממשלה, הוא אמר לי 'תראי, בחיים הפוליטיים יש מוקשים צריך לדעת או לעבור מעליהם או לפרק אותם. ליברמן שם לנו כמה מוקשים, אבל זה לא אומר שאי אפשר לפרק אותם או לעבור מעליהם".

 

 
יאיר לפיד הגיב לדבריו של נתניהו נגדו וצייץ בטוויטר: "נתניהו, תפנים, אין שום וטו, כחול לבן מבוססת על דברים שאתה פשוט כבר לא זוכר איך הם נראים - עקרונות, ערכים, חברות, שיתוף פעולה, כבוד הדדי".

 

אמש נכשלה הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ, ובתחילת השבוע אמר ליברמן כי אם לא יהיו הסכמות עד יום רביעי בצהריים, כל האופציות פתוחות בפניו, ו"כל אחד לנפשו". אם עד חצות לא תוקם ממשלה, תיכנס ישראל לראשונה בתולדותיה לתקופה בת 21 יום שבה כל אחד מחברי הכנסת יוכל לקבל את המנדט להרכבת ממשלה. בסיומה, תיתכן מערכת בחירות שלישית בתוך פחות משנה.

 

במסיבת העיתונאים בצהריים אמר ליברמן: "לא נצטרף לא לממשלה צרה ולא לממשלת מיעוט. ממשלה מהסוג הזה לא תוכל לתפקד. כל מה שאנחנו רואים זה דרך בטוחה לבחירות נוספות. לצערי נתניהו פשוט משעבד את כל תנועת הליכוד לטובת המפלגות החרדיות. חלק גדול מהזמן גם כחול לבן שיחקה משחק כפול ושמרה על ערוצים פתוחים למפלגות חרדיות והציעה להן הצעות. לכן מבחינתי שניהם אשמים".

 

בדבריו הוא תקף במילים קשות את נציגי המפלגות החרדיות, הדתיות והערביות, ובתגובה אמר ח"כ משה גפני מיהדות התורה: "ליברמן צריך לעזוב את המערכת הפוליטית. אנחנו לא זוכרים אנטישמיות כזאת בכנסת ישראל. במדינה אחרת האיש היה הולך לכלא. מה הוא רוצה מילדים חרדים? מה הוא רוצה מלימוד תורה בכלל? הוא מחפש תירוץ איך הוא יוצא מהברוך שהוא הכניס את מדינת ישראל. לאיש הזה אסור להיות במערכת הפוליטית בישראל. האיש המושחת הזה, איך הוא לא מתבייש? מי אתה בכלל? אפס".

 

קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים