שתף קטע נבחר

חשמל סטטי ויובש בעור: למה זה קורה - ואיך נוכל להימנע?

הטמפרטורות בחוץ משתגעות, ביום חם, בערב כבר מתקרר, אבל הבעיה הכי גדולה היא היובש באוויר שגורם בין היתר לתופעות של חשמל סטטי ולהתייבשות העור, שגורמת לנו לאי נוחות. למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי להקל על התופעות?

באופן רשמי, הסתיו כבר התחיל, אך הטמפרטורות בחוץ רק הולכות ומטפסות, לפחות בשעות האור, יחד עם יובש נורא. החום הנורא עלול לגרום לתופעות כמו חשמל סטטי באוויר, וגם תופעות של יובש בעור עד כדי כאבים של ממש.

 

מזג האוויר היבש גורם לאיבוד הלחות בשפתיים וכך שכבת ההגנה הדקה של השפתיים נעשית רגישה ופגיעה עוד יותר. חשיפה לרוח וקור גורמת לתופעה של היווצרות סדקים ויובש על השפתיים וסביבם.

 

היות שהשפתיים אינן מכילות בלוטות חלב, בלוטות זיעה וזקיקי שיער, יש פחות שכבות של השכבה הקרנית על השפתיים לעומת עור הפנים, ולפיכך השפתיים חדירות יותר, עדינות יותר וזקוקות להגנה רבה יותר.

  

בנוסף, השפתיים אינן מכילות מלנין ולכן אין להן הגנה טבעית, זאת הסיבה בגללה הן רגישות במיוחד לאור אולטרה סגול. בנוסף, הרוח מגבירה את התנדפות המים וגורמת לשפתיים מיובשות, שעלולות להתייבש ולהיסדק בקלות.

 

שפתיים יבשות. בגלל מזג האוויר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
שפתיים יבשות. בגלל מזג האוויר(צילום: shutterstock)
 

 

ומה קורה לעור?

השינויים התכופים בטמפרטורות משפיעים לרעה על עור הפנים והגוף. הנזק בא לידי ביטוי בעור יבש המתבטא בקילופי עור, סדקים, מגע לא נעים וחספוס של העור, הרגשת גרד ותחושת אי נוחות כללית.  

 

כאשר העור יבש נוצרים בו סדקים מיקרוסקופיים, שאולי לא נראים לעין אבל מהווים את שערי הכניסה לגורמים חיצוניים רבים כגון חיידקים, חומרים צמחיים וגם חומרים שמשתמשים בהם לטיפוח העור.

 

עור סדוק ומגרד (צילום: shuttertstock) (צילום: shuttertstock)
עור סדוק ומגרד(צילום: shuttertstock)

  

למה היובש גורם לחשמל סטטי?

חשמל סטטי שכיח מאוד בתנאים של יובש, כאשר קיימת לחות נמוכה ומוליכות האוויר מעטה יחסית. כך פוחת גם המעבר בין המטענים. התוצאה היא הצטברות של מטען חשמלי שרק "מחכה להזדמנות" להתפרק.

 

חשמל סטטי מתחיל למעשה מהמפגש בין אטומים שכל חומר בטבע בנוי מהם. כל אטום הוא בעל מטען חיובי (פרוטון) ומוקף באלקטרונים בעלי מטען שלילי. שני אלה מאזנים זה את זה. אולם כאשר מופר האיזון הזה, נוצרת תופעת החשמל הסטטי.

  

במצב כזה נוצר מטען חשמלי עודף. הוא מתרחש כאשר קיים חיכוך בין שני חומרים - אלקטרונים מחומר בעל עודף במטען שלילי, ירצו "לקפוץ" לעבר חומר בעל עודף במטען חיובי. הפרש זה בין המטענים גורם להתפרקות חשמלית, במטרה לאזן בין המטענים. ההתפרקות הזו גורמת להיווצרות התופעה.

  

חוסר איזון אשר גורם להתפרקות נגרם ממגע בין שני עצמים העשויים מחומר מבודד דוגמת פלסטיק, ספוג, גומי או צמר. מגע כזה גורם למעבר אלקטרונים מחומר אחד לשני, מה שגורם לאחד החומרים להיות טעון במטען שלילי. שוב מתרחש הפרש בין מטענים, שיוצר התפרקות, הוא החשמל סטטי.

  

איך ניתן למנוע חשמל סטטי?

הגבירו את הלחות בחדר: חשמל סטטי פעיל יותר כאשר האוויר יבש, במיוחד בחודשי החורף, ובמיוחד כאשר אנשים מחממים את הבית מה שמפחית עוד יותר את הלחות באוויר.

 

הגבירו את אחוזי הלחות בבית באמצעות שימוש במכשיר אדים: זכרו שיש לרוקן את מכשיר האדים מדי יום, לייבשו ולהחליף את המים שבו. אחת לשבוע לפחות יש לחטא את המכשיר.

  

אם אין ברשותכם מכשיר אדים, תוכלו פשוט להניח סיר עם מים רותחים, לתלות את הכביסה הרטובה בסביבתכם או פשוט להציב צמחים בבית שיסייעו גם כן להגברת הלחות.

  

השתמשו בתכשירים נוגדי חשמל סטטי: ברשת ניתן למצוא תרסיסים לשטיחים המבטיחים להפחית את החשמל הסטטי. יש לוודא כי התרסיסים מורשים לשימוש. תוכלו להכין תרסיס כזה לבדכם: ערבבו כף של מרכך כביסה בבקבוק לריסוס, ערבבו במים, ורססו מעט על השטיח.

  

שפשפו רהיטים מרופדים בבית ובמכונית בדפי מייבש כביסה: הם יסייעו לנטרול המתח החשמלי שנוצר ויפחיתו את החשמל הסטטי.

   

כך תשמרו על העור מפני היובש

1. שתו הרבה מים: מומלץ לשתות בין 8-10 כוסות גם בחורף. גם אם נדמה לנו שאנחנו לא צמאים, להקפיד על השתייה.

 

2 הקפידו על שגרת טיפוח: בחורף חשוב למרוח קרם לחות, אפילו פעמיים ביום. מומלץ למרוח את קרם הלחות לאחר הרחצה, כאשר העור עדיין מעט לח. במקומות יבשים מאוד, לחזור על הפעולה, אפילו כמה פעמים. אגב, עור יבש תורם להיווצרות הזרם החשמלי, והלחות על עורכם תפחית את הצטברות הזרם החשמלי על גופכם.

 

3. הימנעו מרחצה תכופה מדי: המים מייבשים, והיות שהעור יבש יותר גם כך. (אנשים שעובדים עם מים או חומרי ניקוי - כדאי להשתמש בכפפות).

  

4. נגבו את העור בטפיחות ולא בניגוב חזק מדי: כדי למנוע שפשוף כנגד העור שעלול להיסדק אם הוא יבש מדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חשמל סטטי. בגלל היובש באוויר
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים