שתף קטע נבחר

הפטריארך היווני התגייס למען נעמה יששכר

אמה של נעמה יששכר הכלואה ברוסיה העבירה לפוטין מכתב קצר באמצעות הפטריארך היווני תיאופילוס השלישי שנפגש עמו בשבוע שעבר, וביקשה: "החזר את נעמה לחיק משפחתה". נשיא רוסיה צפוי לבקר בישראל בינואר

 

הנשיא ולדימיר פוטין הפטריארך היווני אורתודוקסי נעמה יששכר אסירה רוסיה (צילום: יח
ביקש להעניק חנינה ליששכר. הפטריארך היווני ופוטין(צילום: יח"צ)

הפטריארך היווני תיאופילוס השלישי נפגש בשבוע שעבר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ביקש ממנו להעניק חנינה לנעמה יששכר, האזרחית הישראלית הכלואה במדינה, ואף העביר לו מסר אישי מאמה של נעמה, יפה. זו הפעם הראשונה שבה הועבר מסר ישיר מאמה של נעמה לנשיא הרוסי.

 

תיאופילוס השלישי הוזמן על ידי הכנסייה הרוסית לביקור ברוסיה, ובמסגרתו קיבל את אות הפרס על שם אלכסיי השני. לדברי גורמים המקורבים לכנסייה היוונית, עקב הפטריארך אחרי סיפור מעצרה וכליאתה של יששכר, ולפני נסיעתו לרוסיה הוא נפגש עם האם יפה יששכר והבטיח לה כי יפעל כמיטב יכולתו לשחרר את בתה. יפה יששכר מסרה לו מכתב אישי המיועד לפוטין, ואותו הוא העביר לנשיא הרוסי בפגישתם ביום שלישי האחרון.

הפטריארך תיאופילוס השלישי  ויפה יששכר אמא של נעמה יששכר אסירה רוסיה (צילום: יח
"זה נותן לי תקווה גדולה". יפה יששכר והפטריארך היווני(צילום: יח"צ)

מכתב שכתבה יפה יששכר אמא של נעמה יששכר ונמסר ל ולדימיר פוטין אסירה רוסיה (צילום: יח
המכתב לפוטין(צילום: יח"צ)

"אני יפה יששכר והבת שלי נעמה יששכר נמצאת בכלא שבעה חודשים", כתבה האם לנשיא פוטין. "מבקשת ממך עם כל כאב הלב של אמא לחון את בתי ולהחזירה לחיק משפחתה". האם, שהביעה את הערכתה למאמצים של הפטריארך לשחרר את בתה, סיפרה כי "זו הפעם הראשונה שמסר שלי עבר לנשיא פוטין, במילים שלי ובכתיבה שלי, וזה נותן לי תקווה גדולה לחופש עבור הבת שלי".

 

הפגישה עם תיאופילוס נערכה על רקע מתיחות בתוך הכנסייה היוונית-אורתודוקסית. בינואר השנה התפצלה הכנסייה באוקראינה מהכנסייה היוונית-אורתודוקסית, בצעד שנועד לחזק את עצמאותה של אוקראינה. הפיצול הדרמטי נעשה לאחר כאלף שנים שבהן כל הכנסיות במזרח אירופה ואגן הים התיכון היו מאוחדות תחת כנסייה אחת, שבראשה עומד כיום הפטריארך האורתודוקסי ברתולומאיוס, המנהיג כיום כ-300 מיליון מאמינים.

 

בעקבות הפיצול משקיע פוטין בהידוק הקשרים עם ראשי הכנסייה היוונית בישראל. זו לא הפעם הראשונה שבה הפטריארך היווני-אורתודוקסי מתגייס לטובת ישראלים, ובעבר סייע מאחורי הקלעים לאזרחים ישראלים שהסתבכו עם השלטונות במדינות במזרח אירופה.

 


נעמה יששכר עצורה כלא רוסיה על סחר סמים החזקת סמים שדה תעופה העברה מ הודו ()
נעמה יששכר

פוטין נענה לאחרונה להזמנתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין, ואמור להגיע לביקור בישראל בינואר הקרוב, לרגל ציון 75 שנים לשחרור מחנה אושוויץ. בביקורו הוא צפוי לבקר באתרים דתיים ולחנוך אנדרטה לזכר קורבנות המצור על העיר לנינגרד. האנדרטה נבנית בימים אלה בגן סאקר בירושלים.

 

נעמה יששכר המחזיקה גם באזרחות אמריקנית נעצרה באפריל בעת שהמתינה לטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקבה, כחלק מחזרתה מהודו לישראל. היא נידונה על ידי בית המשפט ברוסיה ל-7.5 שנות מאסר בגין הברחת 9.5 גרם חשיש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יח"צ
נעמה יששכר והפטריארך
צילום: יח"צ
מומלצים