שתף קטע נבחר

למ"ס: חודש שלישי ברציפות של ירידה במספר המשרות הפנויות

בחודשים אוגוסט-אוקטובר ירד מספר המשרות הפנויות במשק ב-0.3%, לאחר שב-3 החודשים הקודמים חלה ירידה שנתית גבוהה יותר של 0.8%. המשמעות: הביקוש לעובדים צונח - חשש לעלייה באבטלה

מגמת הירידה במספר המשרות הפנויות במשק ממשיכה. מנתונים שמפרסמת היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) עולה כי בחודשים אוגוסט עד אוקטובר 2019, נרשמה ירידה של 0.3% במספר המשרות הפנויות במשק בחישוב שנתי.

 

לא פנו אליכם אחרי ראיון העבודה: מה השלב הבא?

חדשות רעות לשוק העבודה: ירידה במשרות הפנויות ברבעון השלישי

שפל היסטורי: ירידה נוספת באבטלה בספטמבר

 

מדובר בחודש השלישי ברציפות שבו הלמ"ס מדווחת על ירידה במספר המשרות הפנויות, לאחר מספר חודשים שבהם נרשמה עלייה בנתון. עם זאת, מדובר בקצב ירידה נמוך יותר מזה שנרשם בשלושת החודשים שקדמו להם (מאי-יולי 2019) ושעמד על שיעור שנתי של 0.8%.

לשכת התעסוקה (צילום: ירון ברנר ) (צילום: ירון ברנר )
לשכת התעסוקה(צילום: ירון ברנר )

מספר המשרות הפנויות משקף כמה משרות ממתינות לאיוש. ירידה בנתון זה מאותתת על ירידה בביקוש לעובדים מצד המעסיקים ועלולה להוות אינדיקטור מקדים לעלייה צפויה באבטלה, בעוד שעלייה בנתון מצביעה על עלייה בדרישה לעובדים במשק.

 

המשמעות של החישוב שנתי היא שאם הירידה תימשך בקצב דומה, מספר המשרות הפנויות יירד עד סוף השנה בשיעור של 0.3%. עם זאת, הנתונים המתפרסמים היום עשויים להשתנות בדיווחים הבאים במידה ניכרת עם קבלתם של נתונים נוספים.

 

סך מספר המשרות הפנויות במשק עמד בחודש אוקטובר על 98.2 אלף משרות, לעומת 96.3 אלף משרות בחודש ספטמבר שקדם לו. אחוז המשרות הפנויות בחודש אוקטובר עמד על 3.46% מכלל המשרות במשק, לעומת 3.39% בחודש הקודם.

אינפו כלכלה משרות פנויות ()

צניחה בדרישה לנהגי משאיות ואוטובוסים

הירידה במספר המשרות הפנויות בשלושת החודשים האחרונים, הושפעה בעיקר מצניחה של 17% בדרישה לנהגי משאיות ואוטובוסים, לכ-3,240 משרות פנויות, ושל 15% בדרישה לרצפים, סתתים, טייחים, מסגרים, ועובדי שלד בתחום הבנייה, שם נרשמו כ-2,610 משרות פנויות. מנגד, נרשם זינוק של 44% בביקוש לבוני בתים, בנאים ומניחי בטון עם כ-2,450 משרות פנויות.

 

מנגד, הדרישה לטכנאים להנדסאים זינקה ב-13% ל-3,434 משרות פנויות. בתוך כך, ההדרישה לטכנאי רשתות ומערכות מחשבים טיפסה ב-7%, ל-565 משרות פנויות.

 

 

המקצוע הנדרש ביותר מצד המעסיקים הוא עדיין של מהנדסים, בהם מהנדסי מחשבים, חשמל, תעשייה וניהול ומכונות וכדומה - עם כ-9,080 משרות פנויות, וזאת גם לאחר ירידה של 6% בשלושת החודשים האחרונים. מבין אלו, מספר המשרות הגדול ביותר המוצע הוא של מפתחי תוכנה, עם כ-6,570 משרות פנויות.

 

גם ענף המכירות לסוגיו, בהם סוכני מכירות, נציגי מכירות, עוזרי מכירות בחנויות ומוכרים בדוכנים ובשווקים – ממשיך לשווע לידיים עובדות עם כ-7,850 משרות פנויות בשלושת החודשים האחרונים, וכן ענף המסעדנות, עם 6,351 משרות פנויות למלצרים ולמוזגים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לשכת התעסוקה
צילום: ירון ברנר
מומלצים