שתף קטע נבחר

חדשות רעות לשוק העבודה: ירידה במשרות הפנויות ברבעון השלישי

בחודשים יולי-ספטמבר חלה ירידה של 2.2% בחישוב השנתי, לעומת ירידה של 1.1% בממוצע באפריל עד יוני. בשל כך עלולה להיות ירידה בביקוש לעובדים. אם הירידה תמשיך בקצב דומה, מספר המשרות הפנויות ירד עד סוף השנה ב-2.2%

מספר המשרות הפנויות במשק ממשיך להצטמצם: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מדווחת היום (ב') כי מספר המשרות הפנויות רשם ירידה של 2.2% בחישוב שנתי במהלך יולי עד ספטמבר 2019. זאת לעומת ירידה של 1.1% בממוצע בשלושת החודשים שקדמו להם (אפריל עד יוני).

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

הלמ"ס: מספר המשרות הפנויות במשק טיפס ב-2.5% במאי-יולי

שינוי מגמה: ירידה במספר המשרות הפנויות במשק בחודש אוגוסט 

למ"ס: מספר המשרות הפנויות במשק ירד ב-5.5% ברבעון הראשון השנה

למ"ס: מספר המשרות הפנויות ירד ב-1.1% במרץ-מאי

למ"ס: השכר הממוצע ממשיך לעלות - אך רוב השכירים מרוויחים פחות

 

מספר המשרות הפנויות משקף כמה משרות ממתינות לאיוש. ירידה בנתון זה מאותתת על ירידה בביקוש לעובדים מצד המעסיקים ועלולה להוות אינדיקטור מקדים לעלייה צפוייה באבטלה, בעוד שעלייה מצביעה על עלייה בדרישה לעובדים במשק.

אילוסטרציה קריירה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. מספר המשרות הפנויות ירד ב-2.2% ברבעון השלישי של השנה(צילום: shutterstock)
 

המשמעות של החישוב שנתי היא שאם הירידה תימשך בקצב דומה, מספר המשרות הפנויות ירד עד סוף השנה ב-2.2%. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי נתוני שלושת החודשים האחרונים לדיווח, עשויים להשתנות בדיווחים הבאים במידה ניכרת עם קבלתם של נתונים נוספים.

 

בסך הכל נרשמו בחודש ספטמבר 96,300 אלף משרות פנויות במשק, לעומת 98 אלף משרות בחודש אוגוסט, כלומר 1,700 משרות פנויות נגרעו. אחוז המשרות הפנויות מכלל המשרות במשק ירד מ-3.47% ל-3.39%. זה החודש השני ברציפות בו הלמ"ס מדווחת על ירידה במספר המשרות הפנויות, לאחר מספר חודשים בהם במהלכם נרשמה עלייה בנתון.

 

 

הירידה - בעיקר בענף הבינוי

הירידה במספר המשרות הפנויות ברבעון זה של השנה הושפעה בעיקר מענפי הבינוי והמסחר. בענף הבינוי, מספר המשרות הפנויות צנח ב-14% לעומת הרבעון השלישי אשתקד, מ-10,768 ממשרות פנויות, ל-9,281 משרות. בענף המסחר נרשמה ירידה של 10%, מ-14,254 משרות פנויות בתקופה המקבילה אשתקד, ל-12,882 משרות ברבעון השלישי של 2019.

 

בבחינת המשרות המבוקשות, ניכרת צניחה של 13% במשרות הפנויות של בוני בתים, בנאים ומניחי בטון. בנוסף נרשמה ירידות של 7% במשרות הפנויות של עובדי מכירות, של 6% במשרות של מלצרים ומוזגים, של 4% במשרות של מאבטחים, של 4% במשרות לפקידים, של 3% במשרות של עובדי מטבח וניקיון, של 2% בדרישה לנהגי אוטובוסים ומשאיות ושל 2% בדרישה לטבחים.

   ()
 

גם בביקוש להנדסאים וטכנאים נרשמה ירידה של 1% בהשוואה לרבעון המקביל אתשקד, עם 3,045 משרות פנויות. עם זאת, הביקוש לטכנאי רשתות ומערכות מחשבים זינק ב-24%, ל-530 משרות פנויות. כמו כן נרשמה עלייה של 2% בדרישה למפתחי תוכנה, עם 6,934 משרות פנויות.

 

עוד עולה מהנתונים כי הירידה ביקוש לעובדים הקיפה את כל המחוזות בארץ, בהובלת אזור הדרום, שם עמד שיעור המשרות הפנויות ברבעון השלישי של 2019 על 4.3%, לעומת 3.6% ברבעון המקביל אשתקד. באזור הצפון ירד שיעור המשרות הפנויות מ-4% ל-3.7% ובחיפה מ-3.7% ל-3.4%. במחוז המרכז ירד שיעור המשרות הפנויות מ-4.4% ל-4.2%, בירושלים מ-3% ל-2.8% ובתל אביב מ-4.2% ל-4.1%.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קריירה. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים